Гендальф

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ґандальф)
Перейти до: навігація, пошук
Гендальф
англ. Gendalf
Портрет
Творець: Джон Роналд Руел Толкін
Твори: «Гобіт», «Володар перснів», «Сильмариліон», «Незакінчені історії»
Раса: мая

Ге́ндальф (Ґандальф) (англ. Gandalf)  — персонаж творів Толкіна. У різний час до імені мага також додавались слова Сірий чи Білий (також через колір одягу мага). Він також відомий як Сірий Пілігрим.

Також називався:

  • Мітрандір — у ельфів
  • Олорін — як майя
  • Таркун — у гномів
  • Буревісник — у людей Рогану
  • Інканус — у людей Півдня

Мая. Був одним з Істарі, в Третю епоху активно брав участь у боротьбі з Сауроном. Спочатку був Сірим магом. Пророкувався на голову Ордену магів, проте його місце посів Саруман. Найближче був до ельфів, проте підтримував зв'язки з усіма добрими народами Середзем'я, особливо відомий своєю приязню до гобітів. Мав родича-мага Радагаста.

Від Кірдана Корабела отримав Перстень Нар'я.

Покинув Середзем'я з кінцем Третьої Епохи.

Прототипи[ред.ред. код]

Йен МакКелен, що грав Гендальфа

Біограф Толкіна, Г. Карпентер вважав, що прототипом Гендальфа став персонаж поштової листівки початку ХХ сторіччя «Гірський дух», яку Толкін придбав у Швейцарії. Листівку намалював Джозеф Мадленер. На ній був зображений бородатий старий у великому круглому капелюсі та червоному плащі, що годував з рук оленя. Оригінал листівки був проданий на аукціоні Сотбіс 12 липня 2005 року за 84 000 фунтів.

Гендальфом письменник спершу планував назвати головного гнома, який потім набув імені Торін. Мага спершу мали звати Бладортін, але Толкін згодом віддав це ім'я королю давнини. Чарівник отримав ім'я Ґандальф через його значення. На старонорманській мові слово gandr означало магічний посох, а слово alfr  — ельф чи альв, тобто міфічну істоту. Вцілому це ім'я мало означати магічне уособлення чарівника. У Старшій Еді схоже ім'я є в одного з нищих альвів-гномів. Також ім'я є у Волюспа. Можливо на образ цього персонажа також вплинув легендарний чарівник Мерлін, який теж мав кілька імен.

У «Гобіті» Гендальф з вигляду був звичайним дідусем. Проте згодом Толкін переосмислив цей персонаж і сказав, що його старість є лише обмеженням сил на землі. Гендальф отримав форму мая (янгола) і став одним з безсмертних Істарі. Тут можна провести паралель з образом Одіна — мандрівника, діда з одним оком, костуром, білою бородою та гостроверхим капелюхом.

Висувалось також припущення, що прототипом вдачі персонажа був лікар, який вилікував письменника у дитинстві.

У свою чергу Гендальф став також прототипом для багатьох інших персонажів, таких як Дамблдор у «Гаррі Поттері», Ельмінстер у «Forgotten Realms» і Обі-Ван Кенобі у «Зоряних Війнах».

Див. також[ред.ред. код]

Література Це незавершена стаття про літературу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.