Ґарет Білоручка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сер Ґарет в поданні Обрі Бердслі

Сер Ґарет Білоручка (Gareth Beaumain, транскрипція «Бомейн»), відомий також під титулом «Лицар Кухні» - лицар Круглого Столу, персонаж легенд про Короля Артура. Ґарет - племінник Артура, син оркнейського короля Лота і сестри Артура Морґаузи, молодший брат Ґавейна, Ґахеріса, Аґравейна і в деяких версіях міфу - Мордреда.

Легенда про Лицаря Кухні[ред.ред. код]

Юний Ґарет з'явився в Камелоті, зі скромності не розкривши свого імені й високого походження, і отримав роботу кухарчука, кухонного хлопчаки. Сер Кей, королівський сенешаль, якому юнак був доручений, жартував над ним і, не знаючи його імені, дав йому прізвисько «Білоручка» (фр. Beaumains - букв. «прекрасні руки»), так як його руки були тонкими і ніжними, не знали ніякої роботи.

Через рік, у Камелоті є за допомогою леді Лінетт, сестра якої, Ліонесса - захоплена в полон Червоним Лицарем. Вона просить послати Ланселота, але на подвиг раптом викликається Білоручка. Взявши в зброєносці карлика по імені Мелот, він відправляється за Лінетт. Дама розчарована, тому що вважає, що їй виділили простого кухарчука. Сер Кей атакує Білоручку, збираючись поставити вискочку на місце, але герой легко валить свого кривдника. Ланселот іменем короля Артура посвячує відкрившого йому своє ім'я Ґарета в лицарі і благословляє на подвиг замість себе.

По дорозі Ґарет стикається з Чорним Лицарем по імені Перард, який атакує юнака. Білоручка отримує перемогу і отримує в якості трофея чорні обладунки. Продовжуючи шлях, він зустрічає по черзі Зеленого, Коричневого та Синього лицарів. Всі вони приймають Ґарета за Перарда, а Лінетт викриває його і дражнить свого захисника, підбурюючи кольорових лицарів нападати на нього. Білоручка з честю витримує випробування і перемагає всіх зустрічних лицарів, беручи з переможених клятву вірності йому і Артуру. Ставлення Лінетт, яка переконалася в доблесті свого захисника, змінюється на краще.

Та ж сцена в поданні Артура Рекхема

Прибувши до замку Ліонесси, Ґарет викликає на бій сера Айронсайда, Червоного Лицаря, який тримає даму в полоні. Айронсайд вважався сильним як семеро чоловіків і вже перебив дюжини лицарів, які намагалися врятувати Ліонессу. Поєдинок триває весь день, і ледь не закінчується обопільною загибеллю лицарів. Спритний Білоручка в підсумку бере гору і збирається добити лиходія. Айронсайд просить зберегти йому життя, так як пішов на вбивства лише тому, що його кохана зажадала від нього клятви вбити самого Ланселота. Ґарет пощадив Червоного Лицаря, взявши з нього обітницю вірності престолу Камелота. Після чого Ґарет одружився на одній з сестер (у різних версіях міфу на Лінетті або Ліонессі).

Загибель[ред.ред. код]

Під час громадянської війни Артура і Ланселота, Ґарет та його брат Ґахеріс займали бік короля, проте відмовилися брати участь у кровопролитті. Брати намагалися утихомирити Ланселота і з'явилися до нього беззбройними, але богатир у гніві вбив обох, про що потім жалкував. Ґавейн, старший з братів, присягнувся мстити за їх вбивство, і простив Ланселота лише незадовго до своєї смерті.

Сімейне дерево (за Мелорі)[ред.ред. код]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
г. Ґорлуа
 
 
 
 
 
 
Іґрейна
 
 
 
 
 
к. Утер Пендраґон
 
к. Лодеґранс
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
к. Уріенс
 
Фея Морґана
 
к. Нантрес
 
Елейна
 
к. Лот Оркнейський
 
Морґауза
 
Король Артур
 
 
 
Ґвіневра
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Івейна
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
г. Санам
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ґавейн
 
Ґахеріс
 
Аґравейн
 
Ґарет Білоручка
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ліонора
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Мордред
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Борр
 
 
 
 
  • г. - герцог
  • к. - король

У масовій культурі[ред.ред. код]

Цікаві факти[ред.ред. код]

У 1982 році Міжнародний Астрономічний Союз присвоїв кратеру на супутнику Сатурна Мімасі найменування Ґарет.

Література[ред.ред. код]