AbiWord

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
AbiWord
AbiWord icon
Abiword 2.4.pngЕкран AbiWord 2.4.2
Розробник(и) The AbiWord Team
Перший випуск 1 грудня 1998
Стабільний випуск 3.0 (12 жовтня 2013; 435 днів тому)
Операційна система крос-платформовий
Українська частково[1]
Тип Текстовий процесор
Ліцензія GNU General Public License
Сайт abisource.com

AbiWordвільний текстовий процесор, що поширюється згідно з GNU General Public License. Крім типових засобів з обробки документів в поширених офісних форматах (ODF, OOXML, RTF тощо), AbiWord надає такі розширені можливості, як організація спільного редагування документів і багатосторінковий режим, що дозволяє на одному екрані переглядати і редагувати різні сторінки документа.

Підтримується на платформах GNU/Linux, Mac OS X (PowerPC), Microsoft Windows, SkyOS, BeOS та інших.

Історія[ред.ред. код]

Назва «AbiWord» походить від кореня іспанського слова «Abierto», що означає — «відкритий». AbiWord був створений корпорацією SourceGear як перша складова AbiSuite — амбітного проекту створення повного офісного пакету, що містить тільки відкрите і безплатне програмне забезпечення. Після того, як пріоритетним напрямом розвитку корпорації SourceGear стало задоволення власних комерційних інтересів, AbiWord став розроблятися цілком і повністю командою добровольців.

AbiWord версії 1.0 був випущений 18 квітня 2002 року. Версія 1.0 не включала підтримку таблиць, яку більшість користувачів вважали важливою. Підтримка таблиць була додана у версію 2.0, випущену 15 вересня 2003 року.

Характеристики[ред.ред. код]

AbiWord базується на бібліотеці GTK+. Він, згідно з твердженнями розробників, може бути зібраний для Microsoft Windows, GNU/Linux, QNX, FreeBSD, Solaris і інших систем. На офіційному сайті є збірки для Windows, GNU/Linux і Mac OS X, а також початковий код.

Установчий пакет AbiWord для Microsoft Windows займає лише 5,2 мегабайта (без словників і розширень), для GNU/Linux — 3,5 мегабайта.

Редактор працює за принципом WYSIWYG і підтримує основні функції роботи з текстом:

  • форматування і стилі тексту;
  • створення таблиць і списків;
  • вставка колонтитулів і виносок;
  • вставка і масштабування малюнків;
  • перевірка орфографії;
  • складання змісту;
  • друк.

Вбудованих інструментів для створення графіки редактор не має, як і засобів перевірки граматики і розстановки перенесень.

Підтримувані формати — власний (ABW), DOC (Microsoft Word), RTF, HTML, plain text і деякі їх варіанти. За допомогою додаткових плагінів можливий імпорт документів таких форматів, як ODT (OpenDocument), WPD (WordPerfect), SDW (StarOffice) і інших. Сумісність з Microsoft Word слід вважати обмеженою: прості документи імпортуються і експортуються без проблем, проте в складних документах майже завжди спостерігається істотне порушення форматування.

В цілому, AbiWord поступається по можливостях Microsoft Word або OpenOffice.org Writer, проте істотно перевершує прості редактори, типа WordPad для Windows. Функціональність редактора може бути частково розширена шляхом підключення плагінів, які доступні на сайті розробників.

Переваги і недоліки[ред.ред. код]

До переваг програми можна віднести малий розмір дистрибутива, високу швидкодію, крос-плаформеність, відкриту модель розповсюдження.

Недоліки — обмежена функціональність, неповна підтримка документів Microsoft Word.

Поширеність[ред.ред. код]

В даний час не витримує конкуренції з OpenOffice.org Writer, який також є вільним і крос-платформовим, але володіє ширшою функціональністю і повнішою сумісністю з Microsoft Word. Тому на сьогоднішній день використовується найчастішим на застарілих машинах, де робота з пакетом OpenOffice.org стає практично неможливою.

Посилання[ред.ред. код]