Adansonia digitata

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Adansonia digitata
Баобаб із Танзанії
Баобаб із Танзанії
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти (Eudicots)
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальвоцвіті (Malvales)
Родина: Мальвові (Malvales)
Підродина: Бомбаксові (Bombacoideae)
Рід: Adansonia
Вид: A. digitata
Біноміальна назва
Adansonia digitata
L.

Адансо́нія па́льчата або Баоб́аб п́альчастий (лат. Adansonia digitata) — вид роду Баобаб (Adansonia) родини Мальвові. Процвітає в жарких Африканських місцевостях.

Міфологія[ред.ред. код]

В міфах та легендах, також називають слоновим чи мавп'ячим деревом, через пристрасть приматів і слонів до плодів та води Баоба́ба. Мешканці деяких регіонів Танзанії вірять в одну легенду :

— якщо протягом трьох днів, під час сходу і заходу сонця, обійти навкруги баобаба сім разів в одному напрямку, то із жінки стане чоловік, а з чоловіка — жінка. Танзанійці вірять, що в баобабі живуть духи і тому слід ставитися до дерева з повагою і шаною.

— ще одна легенда стосується вигляду баобаба. Боги роздавали насіння рослин звірям, щоб їх посадити, а насіння баобаба попало гієні в останню чергу. Зла і ображена гієна посадила насіння навпаки. Тому, виглядає наче баобаб посадженний корінням вверх.

— коли баобаб був молодий, то був дуже гордовитий, за це боги покарали його і посадили кроною донизу.

Історія[ред.ред. код]

З давніх часів відомо про баобаб і його надзвичайні властивості. Описав і класифікував вид Мішель Адансон французький біолог-ботанік, філолог, мандрівник. Видова назва «digitata» походить від форми листка рослини, вони 5-7 пальчаті. Вік дерева, індифікований Мішелем, не иає свого підтвердження так як дерево не має річних кілець, а радіовуглецеве датування має свої значні похибки. Баобаба розпочали охороняти на підставі закону про ліс у Південній Африці в 1941 році.

Морфологія[ред.ред. код]

Листок складається з п'яти пальчатих пластин.
Квітка баобаба

Крупне каудексне дерево із цікавою морфологією. Надземна частина рослини в сухий період, дуже нагадує викорчованне дерево і посаджене вниз кроною. Стовбур рослини не має річних кілець (тому неможливо визначити вік за цим критерієм) і може сягати 50 метрів в товщину. Як правило, при зрості 25 метрів діаметр каудексу 10-15 метрів. Серцевина в старих екземплярах часто відсутня і може слугувати домом не тільки тваринам, в також людині чи навіть сім'ї. В молодих не пошкодженних деревах зберігається досить велика кількість води.Слони, знаючи про цю хитрість дерева, валять їх або сильно пошкоджують, щоб здобути таку цінну рідкість — воду. Кора дерев гладенька, сірувата і досить вогнетривка. Часто на ній видніються сліди від бивнів слонів, які прагнуть здобути воду. Плоди яйцеподібні, кашемірові в чимось схожі на летючих мишей, які є основними запилювачами рослини. Серцевина кислувата (лимонного смаку) з купою крупного чорно-коричневого, сердцеподібного і дуже поживного насіння. Кореннева система має великі товсті корені, які зберігають велику кількість поживних речовин. У молодих рослин коріння бульбоподібне і досить довге.

Розмноження[ред.ред. код]

Сіянець баобаба в горщику

Насіння легко проростає у теплому, вологому середовищі. Для цього насіння замочують у гарячій воді (+ 60 С) на нетривалий час. Потім легко скарифікувати(процарапати) і висадити в добре дреновану суміш. Тримати в теплі і вологості (не нижче + 28 С). Через пару днів повинні з'явитися паростки. Подальший догляд — полив, багато розсіянного сонячного світла, висока температура. Рослина росте періодично. Спочатку нарощує коренневі бульби, потім надземну частину. В період засухи скидає все листя (бажано не поливати і не оприскувати)

Значення та викоростання[ред.ред. код]

З листя рослини роблять салат, який містить високу кількість вітаміну С і схоже на шпинат. Коріння-бульби молодих рослин містять багато поживних речовин і використовуються в різних стравах корінних народів Африки. Волокна з кори використовують для виготовлення канатів, корзини, тканини, струни музичних інструментів і водонепроникних шапок. М'якоть плодів сушать, подрібнюють і роблять з них лимонад (плоди мають смак цитрусових плодів). З жаренного насіння роблять кавовий напій. Надає притулок і їжу багатьом тваринам і камахам — «тваринний гіпермаркет». Практично все дерево має своє використання.

Поширення[ред.ред. код]

Географічний розподіл включає в себе більшу частину тропічної Африки, а також невеликі ділянки південної Аравії, островів Атлантичного та Індійського океанів, що оточують Африканський континент, включаючи Мадагаскар.

Охоронні заходи[ред.ред. код]

Цей вид занесений до Червоної книги зникаючих рослин Ємену[1].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Commons
Розділ Віківиди має дані за темою:
  • [1] опис
  • [2]департамент лісового господарства Танзанії

PROTAbase on Adansonia digitata]