Argumentum ad Populum

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Argumentum ad Populum (латиною: звертання до народу, аудиторії) — часами визначають як хибу що полягає у звертанні емоційного заклику до «народу», «галереї» для того щоб отримати їхню згоду із висновком, що не має коректної арґументації на свою користь. Але таке визначення є занадто широким та охоплює також такі хиби як, наприклад, Argumentum ad Misericordiam та Argumentum ad Hominem.

Більш конкретне визначення argumentum ad populum, це хиба, що полягає у спробі отримати підтримку деякому висновку/твердженню з боку більшості шляхом стимулювання почуттів та ентузіазму масс. Це улюблений інструмант пропагандиста, демагога та спеціаліста з реклами. Стикнувшись із завданням мобілізації громадських почуттів за чи проти конкретних урядових заходів, пропагандист уникатиме тривалого та ризиковного процесу збирання та презентування доказів та раціонального арґументування, звернувшись натомість до коротших та, достатньо часто, ефективніших методів argumentum ad populum. Якщо пропонуються зміни, що він є за них, він говоритиме про протистояння «прогресу» та «заскорузлих упереджень», якщо проти — то про загрозу «традиціям нашого народу/держави» з боку «авантюрних змін». Тут не презентуватиметься жодних раціональних арґументів за чи проти, але інтенсивно використовуватимуться емоційні слова та вирази.

Як і у випадку більшості неформальних логічних хиб, використання хибної арґументації не є доказом невірності самого твердження, але відсутності коректних, з погляду логіки, арґументів на його користь. Зауваження «з погляду логіки» є суттєвим, оскільки в риториці така арґументація часто є коректною та цілком допустимою.

Приклади[ред.ред. код]

Як зразок використання хиби Argumentum ad Populum для досягнення певної мети, можна навести кампанію протесту «The Humane Society of the United States» проти рішення уряду Канади відновити полювання на морських котиків в 2005 році. Як засіб досягнення масової підтримки, HSUS обрала не презентацію раціональних арґументів на користь заборони полювання, а кампанію презентування дуже графічних фотографій самого процесу полювання, що є шокуючими для більшості міських жителів. Раціональна арґументація уряду Канади не зустріла еквівалентної раціональної арґументації з боку HSUS, та виявилась програшною порівняльно із «арґументацією» ad Populum.

Див. також[ред.ред. код]