CUDA

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
CUDA
Розробник(и) NVIDIA Corporation
Стабільний випуск 2.2 (7 травня 2009)
Операційна система Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2008, Windows Server 2003, Linux, Mac OS X
Тип GPGPU
Ліцензія власницьке ПЗ
Сайт Nvidia's CUDA

CUDA (англ. Compute Unified Device Architecture) — технологія GPGPU (англ. General-purpose computing on Graphics Processing Units), що дозволяє програмістам реалізовувати мовою програмування С алгоритми, що виконуватимуться на графічних процесорах Geforce восьмого покоління і вище (Geforce 8 Series, Geforce 9 Series, Geforce 200 Series), Nvidia Quadro і Tesla компанії Nvidia. Технологія CUDA розроблена компанією Nvidia.

Технологія CUDA — це середовище розробки на С, яка дозволяє програмістам і розробникам писати програмне забезпечення для вирішення складних обчислювальних завдань за менший час завдяки багатоядерній обчислювальній потужності графічних процесорів. Простіше кажучи, графічна підсистема комп'ютера з підтримкою CUDA може бути використана, як обчислювальна.

CUDA дає розробникові можливість на свій розсуд організовувати доступ до набору інструкцій графічного прискорювача і управляти його пам'яттю, організовувати на ньому складні паралельні обчислення. Графічний процесор з підтримкою CUDA стає потужною програмованою відкритою архітектурою подібно до сьогоднішніх центральних процесорів.

Все це надає в розпорядження розробника низькорівневий, розподілюваний і високошвидкісний доступ до устаткування, роблячи CUDA необхідною основою при побудові серйозних високорівневих інструментів, таких як компілятори, зневаджувачі, математичні бібліотеки, програмні платформи.

Використовує grid-модель пам'яті, кластерне моделювання потоків і SIMD інструкції. Застосовується в основному для високозатратних графічних обчислень і розробок nvidia-сумісного графічного API. Включена можливість підключення до застосунків, що використовують OpenGL 9 і Microsoft Direct3D . Створений у версіях для Linux і Windows.

Первинна версія CUDA SDK була представлена 15 лютого 2007 року. У основі CUDA API лежить розширена мова C. Для успішної трансляції коду цією мовою, до складу CUDA SDK входить власний C-компілятор командного рядка nvcc компанії Nvidia. Компілятор nvcc створений на основі відкритого компілятора

Open64[ред.ред. код]

Призначений для трансляції host-коду (головного коду, що управляє) і device-коду (апаратного коду) (файлів з розширенням .cu) в об'єктні файли, придатні в процесі збирання кінцевої програми або бібліотеки в будь-якому середовищі програмування.

Див. також[ред.ред. код]

  • OpenCL - відкритий стандарт і API для апаратного прискорення обчислення на GPU та інших однорідних обчислювальних системах
  • OpenGL - графічне API, що починаючи з версії 4.3 підтримує обчислювальні шейдери
  • Direct3D - пропрієтарне API DirectX, що підтримує обчислювальні шейдери починаючи з версії DirectX 10
  • BrookGPU - одна з ранніх спроб створити мову програмування для забезпечення GPGPU
  • Close to Metal - ранній пропрієтарний низькорівневий API для обчислення на GPU для графічних адаптерів ATI/AMD
  • Векторизація

Посилання[ред.ред. код]