Cyperus papyrus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Cyperus papyrus
Cyperus papyrus6.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Plantae
Monocots
- Commelinids
Ряд: Poales
Родина: Cyperaceae
Рід: Cyperus
Вид: C. papyrus
Біноміальна назва
Cyperus papyrus
L.

Cyperus papyrus (або осока папірусна) — трав'яниста багаторічна болотяна рослина родини осокових. Рослина походить з Африки.

Осока папірусна (і близькі види) має дуже довгу історію використання людиною, зокрема стародавніми єгиптянами — як джерело папероподібного матеріалу папірусу. Частини рослини можна вживати в їжу, а з плавучих стебел можуть бути зроблені в човни. В наш час[Коли?] часто культивується як декоративна рослина.

Дикорослі рослини на берегах Нілу в Уганді

Біологічний опис[ред.ред. код]

Вирощування папірусових рослин в домашніх умовах[ред.ред. код]

Папірусні рослини в Сіракузах, Сицилія

Болотяній рослині необхідні умови, що нагадують її життя на берегах Нілу тропічної Африки, і тому горщик, в якому вона росте, наполовину опускають в посудину з водою (не слід поміщати папірус під воду цілком.)[1]. Можна опустити в акваріум частину горщика або витягнуті з горщика коріння, — вони добре розростаються у воді і дають велику кількість пагонів, в деяких випадках до шістдесяти[1]. Для кращого росту у воду додають живильні розчини (по рецепту традесканції[1]).

На дні акваріума під шаром піску повиннен бути перегнійний — дерновий і торф'янистий — ґрунт[1]. На початку зими горщик виймають з води і поливають (знизу, з піддонника) рідко і помірно; у лютому папірус пересаджують в свіжу землю і знову ставлять у воду[1]. Ґрунт у горщику поливають гнойовою рідиною (25 грамів коров'ячого гною на один літр води)[1]. Папірус тримають в теплі, не нижче 16°C, і ставлять на сонячне вікно. Всі засохлі листя обрізають[1].

При належному догляді папірус в квітні — травні зацвітає, після чого старе листя починає сохнути, а на зміну їм з'являється нове[1]. Без сонця рослини не ростуть і не розцвітають.

Розмноження[ред.ред. код]

Якщо вдасться отримати насіння папірусу, то їх висівають в сиру дернову землю з піском. Перший час сходи заливають водою[1]. Рослину можливо розмножити без насіння: зрізають мутовку листків і поміщають на поверхню води акваріума або кладуть на вологий пісок, прикривши банкою — з сплячих бруньок в пазухах листків виростуть молоді рослинки.[1].

При пересадці великі кущі папірусу можна розділити на два або на чотири[1].

Поширеніший і особливо добре росте в кімнатах інший вид папірусної рослини, трохи меншого розміру — циперус альтерніфоліус — черговолистковий (Cyperus alternifolius) з острова Мадагаскару[1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в г д е ж и к л м н (рос.) Верзилин Николай Михайлович «Путешествия с домашними растениями» — М.: Детгиз, 1949. — 297с.
Листок дуба Це незавершена стаття з ботаніки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.