Elysium Planitia

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зображення регіону з камери THEMIS, що на борту апарату 2001 Mars Odyssey.

Elysium Planitia (на лат. Elysium Planitia — Єлисейське нагір'я, нагір'я Елізіум, нагір'я Елізій) — великий вулканічний регіон на Марсі, розташований на піднятті геологічного купола. Розмірами формація 1700 на 2400 км, і є другою за величиною вулканічною областю на планеті (після провінції Фарсида, лат. Tharsis).[1] Єлисейське нагір'я — наймолодший вулканічний регіон Марсу.[2] Центр області знаходиться в точці з координатами 3° пн. ш. 155° сх. д. / 3° пн. ш. 155° сх. д. / 3; 155.

На нагір'ї розташовані три великі вулкани — Hecates Tholus, Albor Tholus, Elysium Mons. Вони менші за вулкани Фарсиди, але значно більші за земні гори. Вулкан Elysium Mons висотою 13 км є найбільшим в радіусі 700 км.[1] Ще один великий вулкан, Apollinaris Mons, знаходиться далі на південь від інших. Окрім великих вулканів на Elysium Planitia також є декілька районів із западинами (борознами) — Cerberus Fossae, Elysium Fossae, та Hephaestus Fossae.

На базі знімків, отриманих радіолокатором SHARAD на космічному апараті Mars Reconnaissance Orbiter, вченим вдалося визначити розміри системи підземних водних каналів Marte Vallis, які склали 50-100 метрів, та реконструювати деякі геологічні процеси в регіоні. Було показано, що за останні 500 млн років в регіоні відбулися катастрофічні повені, за масштабами схожі на земні, що сформували Ченнелд Скебленд в американському штаті Вашингтон, хоча раніше вважалося, що поверхня планети в цей час була вже повністю суха. Вчені припускають, що вода зберігалася в підземному резервуарі в нині прихованій частині борозен Cerberus Fossae. В ході тектонічної чи вулканічної активності, вода опинилася на поверхні і утворила гігантські потоки, що розлилися по регіону. Події відбувалися в два етапи — перший призвів до утворення невеликих русел, наступний — набагато більших. За відсутністю підходящих кліматичних умов для існування водойм на поверхні планети, вода з часом випарувалася.[2][3]

Галерея зображень[ред.ред. код]

Вулкани[ред.ред. код]

Борозни[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]