League of Legends

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
League of Legends

League of Legends.png

Розробник США Riot Games
Видавець США Riot Games
Чилі Tencent Holdings Ltd
Сингапур Garena
Дата випуску 27 жовтня 2009 року[1]
Версія 4.11[2] (01.07.2014)
Українська ні
Жанр Multiplayer online battle arena
Віковий
рейтинг
ESRB: T[3],
PEGI: 12[4]
Носій Завантаження[5]
Платформа PC (ОС Windows / Mac ОС)
Режим гри онлайн (тільки), мультиплеєр
Системні
вимоги
Мінімальні:
CPU: 2 ГГц
RAM: 1 ГБ (2 ГБ для Windows Vista і 7)
GPU: з 2.0 шейдерами та DirectX 8.1
HDD: 8 ГБ місця
Рекомендовані:
CPU: 3 ГГц
RAM: 2 ГБ (4 ГБ для Windows Vista і 7)
GPU: з 512 МБ VRAM та DirectX 9.0c
HDD: 12 ГБ місця[6]
Керування клавіатура, миша
Сайт http://leagueoflegends.com/

League of Legends (укр. Ліга Легенд, скорочено LoL) — комп'ютерна гра в жанрі MOBA (багатокористувацька онлайн бойова арена), створена командою розробників Riot Games для Microsoft Windows та Macintosh[5]. Гра була вперше анонсована 7 жовтня 2008 року[7] під назвою «League of Legends: Clash of Fates» (Ліга Легенд: Cутичка доль). З 10 квітня 2009 р. по 26 жовтня 2009 р. гра знаходилась у стадії закритого бета-тесту[8], а з 27 жовтня 2009 року була запущена і відкрита для загального доступу[1].

У жовтні 2012 року Riot Games у своєму прес-релізі оголосила, що League of Legends стала найпопулярнішою відеогрою в світі: у ній було зареєстровано 70 мільйонів гравців, з яких 32 мільйони були активними впродовж місяця, а 12 мільйонів — щоденно. Середній постійний онлайн гри становив 3 мільйони гравців[9].

Існує кілька офіційних серверів гри, які розподілені за територіальним принципом та відкритий сервер для тестування майбтніх оновлень[10]. Приватних серверів League of Legends немає. Глобально ігровий час поділений на сезони, які тривають близько року. По закінченні кожного сезону відбувається оновлення рейтингів гравців та проводиться світовий чемпіонат серед кращих професійних команд світу, які відбираються упродовж сезону. Перший світовий чемпіонат — Riot Season 1 Championship відбувся в червні 2011 року[11].

League of Legends є офіційною дисципліною World Cyber Games (2011—2013 р.)[12], Intel Extreme Masters (сезони VI—IX)[13], DreamHack (2011—2014 р.)[14] та багатьох інших кіберспортивних ліг та заходів.

У 2013 році США фактично прирівняло професійних гравців у League of Legends до професійних спортсменів, погодившись видавати їм так звані «візи атлетів» категорії P-1, які також отримують гравці NBA, NFL, NHL[15][16]. Подібне визнання вважається одним з переламних моментів у історії кіберспорту.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Основи[ред.ред. код]

Ігровий епізод

League of Legends — динамічна змагальна командна гра, що поєднує у собі елементи рольової відеогри і стратегії в реальному часі. Дві команди могутніх чемпіонів, кожен з яких має унікальний вигляд та здібності, б'ються одна проти одної у різних ігрових режимах та на різних картах. Враховуючи постійні вдосконалення гри, введення нових чемпіонів, режимів і предметів, та враховуючи необмежений рівень вдосконалення навичок гравця, League of Legends неможливо «пройти» у розумінні відеоігор, а кожна нова партія виходить унікальною[17].

Ігрові режими League of Legends основані на сесійному (партійному) принципі. Щоб зіграти у певний формат гри, необхідно подати заявку і дочекатись автоматичного підбору гравців для наступної партії. Підбір здійснюється на основі рейтингу гравця у відповідному режимі. Пошук гри триває близько хвилини, сама ж ігрова сесія зазвичай триває не довше 60 хвилин, залежно від режиму.

З гравців (відповідно до термінології гри — прикликачів, англ. summoners) формуються дві команди. За винятком деяких режимів, перед початком гри гравець сам обирає свого чемпіона на наступну партію, роль, яку він гратиме у команді та може робити додаткові підлаштування під гру: обрати два додаткових навика (англ. Summoner's Spells), обрати набори додаткових ігрових параметрів для чемпіона — руни (англ. Runes), та дещо підкорегувати параметри (англ. Masteries)[18]. Кожна гра починається «з чистого аркуша», тобто усі гравці мають однаковий найменший початковий рівень та стартову кількість золота і знаходяться на своїй базі.

Мета будь-якого режиму — знищити ворожий нексус (Nexus), кристал, що знаходиться на базі команди. В цьому гравцям допомагають міньйони (англ. Minions, розм. кріпи) — NPC, що періодично групами виходять з бази і допомагають атакувати ворожу команду та їх будівлі. Під час гри гравці можуть заробляти досвід (англ. experience, розм. експа), який підвищує рівень чемпіона та відкриває цим самим можливість вдосконалювати навики персонажа, та золото (англ. gold, розм. голда), яке можна витратити на купівлю предметів, що покращують характеристики героя. Окрім команди суперника, перешкодою в більшості режимів виступають також башти — будівлі, розташовані на шляху до бази кожної з команд, і які необхідно руйнувати, просуваючись по якомусь із шляхів до нексусу, що вкрай важко зробити без допомоги власних міньйонів.

Кожен прикликач може контролювати лише свого одного чемпіона (за деякими винятками унікальних здібностей), але залежно від набору навиків героя, можуть взаємодіяти з персонажами інших гравців (лікувати, покращувати характеристики тощо)[19]. Чемпіон, який помирає, через деякий час оживає на стартовій платформі. Гравець не може покращувати будівлі на своїй базі, або керувати міньйонами, як у RTS. У грі такого типу запорукою перемоги окрім власних здібностей виступає командна гра (англ. teamplay) та взаємодія[20].

Режими[ред.ред. код]

Вид зверху на ігрові мапи

У League of Legends доступні різні режими гри, які поділяться на чотири категорії: «PvP», «Co-op vs. AI», «Custom», «Tutorial». Деякі з режимів стають доступними лише при дотриманні певних умов: рівня, або кількості придбаних чемпіонів. Інколи у гру тимчасово додаються нові розважальні режими.

PvP[ред.ред. код]

PvP (Players versus Players, гравці проти гравців) — основні й найпоширеніші режими гри. Включає в себе класичні режими: «5 на 5» та «3 на 3», «Dominion» та «ARAM».

5 на 5[ред.ред. код]
Елементи Прірви Прикликачів

Ігри формату «5 на 5» відбуваються на мапі під назвою Прірва Прикликачів (англ. Summoners Rift). Це настарша та найпопулярніша мапа, яка має форму квадрата, у двох протилежних вершинах якого знаходяться бази команд (у лівій нижній — синьої, у правій верхній — червоної)[21]. Бази сполучені трьома шляхами, назви яких відповідають їх розташуванню: верх (англ. top, розм. топ) проходить вздовж лівого та верхнього краю мапи, низ (англ. bot, розм. бот) проходить по нижньому та правому краю мапи, середина (англ. mid, розм. mid) — проходить напряму по діагоналі[22]. Також вздовж іншої діагоналі карти проходить річка, яка сполучає усі шляхи, а між лініями знаходиться ліс (англ. forest), із додатковими шляхами у ньому[23].

Вздовж кожної з лінії розташовано 6 башт (англ. tuuret, розм. туретка) — по три у кожної команди на своїй половині лінії. Крім цього, на базі кожної з команд знаходяться три інгібітори (англ. inhibitor, розм. інгіб) — споруди, для знищення кожної з яких супернику необхідно зруйнувати усі башти команди на відповідній лінії. При знищенні інгібітора команди, до міньйонів суперника, які періодично групами йдуть по цій лінії, додаються посилені суперміньйони (англ. super minions , розм. суперкріпи)[24]. Слід зазначити, що навіть зруйновані інгібітори відновлюються через певний час, тоді як башти — ні. Після відновлення інгібітора, нові суперміньйони перестають вироблятись. Ще дві башти розташовані «на останньому рубежі» — перед самим нексусом. Зруйнувати нексус і, відповідно, здобути перемогу, можна лише після зруйнування обох цих башт, які, в свої чергу можна атакувати лише коли щонайменше один з інгібіторів перебуває у знищеному стані[25].

У лісі знаходяться лісові кріпи, вбивство яких теж приносить золото і досвід, а деякі з них — ще й тимчасову прибавку до параметрів (англ. buff, розм. баф). Також у різних частинах річки знаходяться два унікальних монстри-боси: Дракон (англ. Dragon), вбивство якого приносить золото для кожного чемпіона команди[26], та Барон Нашор (англ. Baron Nashor), вбивство якого дає потужний тимчасовий баф для усіх членів команди[27].

Слід зазначити, що час відновлення вбитих лісових кріпів, монстрів-босів, інгібіторів є сталим, а контроль за ними є невід'ємною складової успішної гри.

Сторінка вибору чемпіона у 2009 році (бета-версія 0.27) та у 2014 (4.11)

Ігри у форматі «5 на 5» можна грати у наступних режимах:

 • Конструктор команди (англ. Team Builder) (нормальний) — гравець заздалегідь обирає собі чемпіона та роль, яку він хоче ним відігравати, а лише потім здійснюється підбір команди та суперників з урахованням цього. Можливо грати в одній команді із заздалегідь обраними друзями.
 • Сліпий вибір (нормальний) — по знаходженні гри, гравці одночасно обирають собі бажаних чемпіонів, не бачачи вибору суперника до початку гри. Режим дає змогу грати в одній команді із заздалегідь обраними друзями.
 • Порядковий вибір (нормальний) — по знаходженні гри, капітани почергово роблять бани (англ. ban) (блокування) небажаних чемпіонів, після чого гравці почергово обирають собі героїв. У даному форматі гравці бачать бани та вибір суперників, що дозволяє передбачити їх стратегію, та обрати чемпіонів, які вдаліше протистоятимуть команді ворогів. Можливо грати в одній команді із заздалегідь обраними друзями.
 • Порядковий вибір соло/дуо (ранговий) — режим аналогічний порядковому вибору (нормальному), але тут в залежності від результатів ігор гравці отримують та змінюють свій рейтинг. Для участі у цьому режимі гравець має досягти 30 рівня прикликача та володіти щонайменше 16-ма чемпіонами. Також у цьому режимі можливо брати участь в парі з одним товаришем.
 • Порядковий вибір командний (ранговий) — режим порядкового вибору та з рейтинговим принципом, але для заздалегідь сформованих команд із повним складом (5 гравців). Рейтинг для власних команд обчислюється окремо від рейтингу соло/дуо ігр.
Вигляд загального рейтингу гравців (зверху) та особистих досягнень (знизу)

Рейтинг гравців/команд відображається за принципом дивізіонів: існує 5 дивізіонів (бронзовий, срібний, золотий, платиновий, діамантовий), в кожному з яких знаходиться по 5 «рівнів» (від V до I), та претендентський дивізіон (найвищий):

Бронза Срібло Золото Платина Діамант Претенденти
V VI III II I V VI III II I V VI III II I V VI III II I V VI III II I

Щоб піднятись у рівні, гравець має заробити на ньому 100 очок та виграти певну кількість ігор для підвищення (наприклад, з срібла VI у срібло III). Заробивши 100 очок та вигравши ігри на підвищення, знаходячись на першому рівні дивізіона, гравець переміщується до п'ятого рівня вищого дивізіону (наприклад, з золота I у платину V). Так само можливо понижуватись у дивізіонах/рівнях при втраті очок. По закінченні сезону гравці, які досягли певного рейтингу (зазвичай, золотого), отримують певні нагороди, а всі набрані рейтинги оновлюються шляхом часткового чи повного скидання[28].

До введення з початку третього сезону дивізіонно-рангової системи, рейтинги у League of Legends вираховувались і відображались за системою Ело.

У третьому сезоні було неможливо понизитись у дивізіоні або рівні через негативні результати, лише через неактивність (28 днів і більше). Це призвело до втрати мотивації гравців до серйозної гри після досягнення певних результатів, внаслідок чого із початку четвертого сезону було впроваджене і пониження у рівнях/дивізіонах.[29].

Елементи Звивистої Пущі
3 на 3[ред.ред. код]

Ігри у класичному режимі «3 на 3» граються на мапі Звивиста Пуща (англ. Twisted Treeline). Спершу була додана у гру одразу після бета-тестування як така, що доступна лише у тренувальному режимі. За півроку стала доступною і для нормальних ігор[30], а у кінці 2012 року була перероблена[31].

Звивиста Пуща приблизно в два рази менша за Прірву Прикликачів і являє собою дві бази, кожна з яких має по два виходи, які прямо з'єднані двома лініями (верхньою і нижньою) із протилежними виходами бази суперника. На лінії розташовано по одній башті кожної з команд, ще по одній башті знаходиться біля виходу з бази, за кожною з яких розташований інгібітор команди. Між інгібіторами розташована одна остання башта, яка захищає нексус. Тут діють ті ж правила, що і на Прірві Прикликачів: інгібітор можливо зруйнувати, знищивши перед ним усі башти на лінії; після знищення інгібітора суперника команда отримує на цій лінії додаткових суперміньйонів; з часом інгібітор відновлюється. Метою так само є знищення ворожого нексусу[32].

Особливістю режиму є те, що чемпіони починають гру, маючи майже вдвічі більшу кількість золота і частково інші предмети, ніж у Прірві Прикликачів, а в лісі, який розташовується між лініями — окрім звичних лісових монстрів та ходів розміщуються два вівтарі, рівновіддалені від баз. Команди можуть захоплювати ці вівтарі одна в одної, простоявши на ньому певний час. Кожен із захоплених та утримуваних вівтарів дає команді додаткові бонуси. На мапі є епічний монстр-бос — Вілемо́ (англ. Vilemaw), який знаходиться у схованці над верхньою лінією, і дає тимчасовий бонус команді, що його вбила[33].

Ігри у форматі «3 на 3» можна грати у наступних режимах:

 • Сліпий вибір (нормальний) (англ. Normal — Blind Pick) — по знаходженні гри, гравці одночасно обирають собі бажаних чемпіонів, не бачачи вибору суперника до початку гри. Режим дає змогу грати в одній команді із заздалегідь обраними друзями.
 • Порядковий вибір командний (ранговий) (англ. Ranked Teams — Draft Pick) — режим порядкового вибору та з рейтинговим принципом, для заздалегідь сформованих команд із повним складом (3 гравці). Рейтинг цього режиму обчислюється окремо від рейтингів ігор форматів «5 на 5», але дивізіонна система розрахунку — така сама.

Індивідуальний (соло) рейтинговий режим у «3 на 3» відсутній.

Dominion[ред.ред. код]
Елементи Кристалічного Кар'єру

Dominion (укр. панування) — найнезвичніший ігровий режим з усіх, грається на мапі Кристалічний Кар'єр (англ. Crystal Scar). Вперше гравці мали змогу спробувати цей режим на GamesCom у Європі (17-21 серпня 2011 р.) та PAX Prime у Північній Америці (26-28 серпня 2011 р.). Нетривалі відкриті ігрові бета-тести відбулись 21-го та 23-го вересня, а з 26 вересня 2011 року режим став загальнодоступним.

Dominion є одним з найшвидших режимів: зазвичай матчі у ньому тривають не більше 20 хвилин. Проходить у класичному для багатьох онлайн ігор форматі «захопи і тримай». Дві команди, з п'яти гравців кожна, змагаються у якнайшвидшому зруйнуванні нексуса суперника, шляхом відбирання у нього очок життя. Ці очки життя зменшуються шляхом контролю п'яти ключових точок: чим більше точок команда контролює, тим більше одиниць життя втрачає нексус суперника кожні кілька секунд. Також, при вбивстві ворожого чемпіона, нексус суперника втрачає два очки життя. Нексус команди, яка володіє відносною більшістю точок, не втрачає життя. Ключові точки можуть перебувати у нейтральному, або захопленому стані. Для захоплення, або нейтралізації точки чемпіону необхідно певний час взаємодіяти із нею, знаходячись поруч.

Сам же Кристалічний Кар'єр має круглу форму, по його периметру проходить головна лінія, на якій рівновіддалено знаходяться п'ять ключових точок. Також, за кожною з ключових точок є близько розташовані обхідні лінії, з яких виходять неконтрольовані кріпи, які теж певною мірою можуть допомагати захоплювати, або захищати ключові точки. Бази кожної з команд мають по два виходи на лінію та розташовані симетрично. У внутрішній частині мапи знаходиться ліс із скрізними шляхами, у якому, на відміну від інших режимів, немає лісових кріпів, проте розташовані об'єкти, які тимчасово покращують параметри чемпіонів при проходженні крізь них.

У Dominion особисті результати формуються не у вигляді стандартного рахунку «вбив/помер/допоміг», а відображаються сумою зароблених очок за виконання певних активних дій, як-то: нейтралізація/захоплення точки, вбивство при захисті точки, допомога при захопленні, переривання взаємодії суперника з точкою тощо. Також у цьому режимі гравці починають гру, маючи третій рівень чемпіона, приблизно втричі більшу кількість золота, підвищеною швидкістю регенерації і кількістю золота та деякими іншими змінами.

Ігри у Dominion доступні у форматі сліпого та порядкового вибору (нормальні), за аналогічним до інших режимів порядком. Рангові ігри для цього режиму відсутні, хоча один з розробників ще під час другого сезону заявляв про наміри їх введення.

Вид згори на Виючу Безодню
ARAM[ред.ред. код]

ARAM — All Random All Mid (укр. всі випадково, всі по центру) — режим, що виокремився з розважального формату гри, який раніше проводився у Прірві Прикликачів через створення власних ігор. Відбувається на мапі Виюча Безодня (англ. Howling Abyss), яка має вигляд прямого мосту і являє собою одну класичну ігрову лінію. Кожна команда має дві башти, що захищають нексус, інгібітор та дві башти вздовж лінії. Інших шляхів, лісу та епічних монстрів немає, проте вздовж лінії розташовані «аптечки», які періодично відновлюються після використання. ARAM був доданий у гру 30 квітня 2013 року під час ігрового івенту про сюжетну лінію Фрельйорду (патч 3.6)[34][35].

Мета режиму така сама, як і у класичному «5 на 5» — зруйнувати нексус суперника, у чому так само допомагають міньйони. Особливістю є те, що перед початком гри кожен з десяти гравців (5 на 5) обирає чемпіона не сам, а отримує його випадково серед наявних у нього. Також гра починається з більшою кількістю стартового золота у чемпіонів і третім їх рівнем. На мапі також діють модифікатори показників регенерації, золота, дещо змінені набори предметів тощо. На відміну від інших режимів, гравець не може використати здібність телепортації на стартову платформу, крім того, перебування на ній пришвидшено не відновлює показники здоров'я, а придбувати предмети можливо лише після смерті чемпіона[36].

Гра у ARAM можлива у нерейтинговому (нормальному) режимі гри з можливим запрошенням друзів у свою команду[37].

Co-op vs. AI[ред.ред. код]

Co-op vs. AI — cooperative versus artificial intellegence (укр. кооператив проти штучного інтелекту) — категорія, що містить PvP-режими у форматі «5 на 5», «3 на 3» та Dominion, за тією відмінністю, що у цьому форматі гравці з одного боку змагаються проти ботів (bots) — чемпіонів, керованих штучним інтелектом заданого рівня складності, з іншого. Зазвичай цей режим використовується для тренувань та набрання досвіду новими гравцями. Існує 56 чемпіонів, які можуть бути керовані ШІ. Категорія ігор з ботами була додана у гру 10 березня 2011 року (12 чемпіонів для ШІ та відсутність підтримки Dominion). 1 лютого 2012 року режим отримав збільшення кількості доступних чемпіонів для ботів до 40 та підтримку Dominion[38]. 16 квітня 2014 року в патчі 4.5 боти отримали суттєві вдосконалення штучного інтелекту[39][40].

Custom[ред.ред. код]

Custom (укр. власна гра) — розділ, який містить інструмент для створення власних ігор з нестандартними параметрами: розміром команд, мапою, форматом обрання чемпіонів. Зазвичай використовується для створення ігор проти конкретних гравців-суперників, оскільки через автоматизовану систему пошуку ігор у інших режимах можливо обирати лише граців для своєї команди. Також категорія містить інструмент для приєднання до офіційних турнірів через ключ доступу. До створених власних ігор можливо приєднуватись, вручну обравши їх зі списку наявних, на відміну від автоматизованої системи для інших форматів. Часто використовується для створення неофіційних розважальних режимів, таких як: перегони по мапі[41], захист «королеви»[42], схованки та інші[43].

Tutorial[ред.ред. код]

Tutorial (укр. наставництво) — розділ, що поєднує ігрові навчальні режими різного рівня складності для нових гравців[44].

 • Початковий рівень наставництва відбувається на мапі Виюча Безодня і вчить гравця основам, таким як: управління ігровим процесом, небезпечність башт без власних кріпів, використання навиків чемпіонів та заклинань прикликача. На цьому рівні неможливо померти.
 • Бойове тренування пояснює гравцю більш практичні аспекти гри шляхом послідовної постановки завдань (квестів) для виконання: від купівлі предметів до зачистки таборів лісових кріпів. Відбувається у Прірві Прикликачів. Гравець може обрати одного з трьох чемпіонів і в процесі навчання отримує знання щодо: уважності за мапою, добивання кріпів, ультимативних та пасивних здібностей, лісу, особливостей ліній та ін.

Інші режими[ред.ред. код]

 • Magma Chamber (укр. Магмовий Зал) — Поле Правосуддя для гри «1 на 1» та «2 на 2», яке спершу було офіційно анонсоване як окрема мапа[45], але пізніше перероблене у Dominion і скасоване[46]. Мапа використовувалась під час розважального турніру на All-Star 2013 у Шанхаї. Використана на турнірі мапа нагадувала Виючу Безодню у іншому оздобленні, ігри на якій тривають до виконання стороною першою двох з трьох умов для перемоги: вбити 100 кріпів, знести башту, зробити Першу Кров (1 на 1) або 2 вбивства (2 на 2). Оригінальний Магмовий Зал мав бути схожим за структурою на Кристалічний Кар'єр, і планувався як найбільша за розміром ігрова мапою з різноманітними лісовими монстрами, що дають бафи, ля площадками для телепортації та іншими відмінностями[47].
 • Showdown Snowdown (укр. Снігова Сутичка) — ігровий режим, який тимчасово був доступний під час івенту до зимових свят кінця 2013 — початку 2014 Проходив на мапі Виючої Безодні з умовами турнірної варіації Магмового Залу — «1 на 1» або «2 на 2», для перемоги першим виконати дві з трьох умов (див. вище)[48]. На All-Star 2014 у Парижі у цьому режимі проходили ігри розважальної частини турніру серед професійних гравців.
 • URF — Ultra Rapid Fire (укр. Надшвидкий вогонь) — був тимчасово доданий до дня сміху у 2014 року (з 1 по 13 квітня ) для ігр у форматі нормального режиму «5 на 5» та гри проти ШІ у Прірві Прикликачів[49]. Спершу жартома був анонсований як «майбутнє ЛоЛу»[50]. Відрізнявся від звичної гри значно зменшеним часом відновлення навиків, необмеженою маною для чемпіонів, збільшеною швидкістю руху, підвищеним коефіціентом отримуваного золота та деякими іншими змінами[51]. Як наслідок — ігри у цій модификації виходили надшвидкі та веселі. Варто зазначити, що незабаром деякі чемпіони були відключені для цього режиму через їх надмірну силу із заданими умовами[52].
 • Hexakill (укр. Шестивбивство, Гексакілл) — режим, що був доступний з 20 лютого по 2 березня 2014 року[53]. Абсолютно ідентичний класичному режиму Прірви Прикликачів, за тією різницею, що кожна з команд складалась із 6 гравців, а не з 5. Назва відповідає максимально можливій кількості вбивств одним гравцем у неперервній сутичці (в класичному режимі — це пентакілл)[54].
 • One for All (укр. Один для всіх) — модифікація, яка була доступна з 22 листопада по 2 грудня 2013 року для усіх мап[55]. Суть її полягала в тому, що усі гравці команди грали однаковим чемпіоном, який обирався голосуванням перед початком гри, а у випадку рівності голосів — випадково[56]. З 29 травня по 8 червня модифікація була повторно активована лише для Виючої Безодні, але тепер за певного чемпіона грали не лише гравці своєї команди, але і суперники[57].
 • Doom Bots of Doom (укр. Приреченість смертоносними ботами) — страхітливий рівень складності гри проти ботів, доступний з 17 по 27 липня 2014 року [58]. Полягає у «мутації» чемпіонів-ботів, що дає їм надміру посилені навики: збільшенням зони дії здібностей (наприклад, втричі більший Тібберс чемпіона Енні) та їх кількості (наприклад, 12 променів ультимативного навику Лакс замість одного) отриманням додаткових навиків (наприклад, отримання Морганою пасивної здібності Пантеона) від інших чемпіонів і т.д. Також на мапі інколи випадково з'являються об'єкти, що ускладнюють гру (сповільнюють, лякають тощо)[59].

Прикликачі[ред.ред. код]

Кожен гравець (у грі іменуються прикликачами, англ. summoners) має власний профіль з обраним нікнеймом, рівнем, рейтингом, списком друзів, налаштуваннями та статистикою. Максимальний ігровий рівень — 30. Після 30-го рівня стають доступними рейтингові ігри і прикликачі диверсифікуються за рейтингом[60].

IP / RP[ред.ред. код]

За зіграні матчі гравці отримують IP (Influence Points, укр. очки впливу, розм. ІП, мечики) — валюта, яку можливо заробити лише ігровим шляхом. За IP можна придбувати нових чемпіонів, руни та іконки[61]. Конвертувавши у гру реальні гроші, гравець отримує валюту, яка не заробляється ігровим шляхом — RP (Riot Points, укр. очки Ріотів, розм. РП, кулачки)[62].

За RP можна придбувати чемпіонів, вигляди для них, пришвидшувачі отримання рівня, збільшувачі кількості отримуваних IP (самі IP придбати неможливо), іконки та трансфери на сервери інших регіонів. Руни купуються лише за IP, вигляди чемпіонів — лише за RP. 1780 RP коштують близько $10, в залежності від сервера. За цю суму RP можна купити двох чемпіонів (без розпродажів), свартість яких у IP складала б 9600 IP, а для заробляння цієї суми знадобилось би близько 90 ігор.

Руни[ред.ред. код]

Руни (англ. runes) — набори вдосконалень, які прикликач збирає та комбінує для своїх чемпіонів перед початком гри. Руни купуються у ігровому магазині виключно за IP. Кожна руна дає невелике посилення певної характеристики чемпіона. Гравець може комбінувати руни у різні набори, що називаються сторінками рун, а перед початком гри обрати необхідну сторінку, що найбільш пасуватиме до певного чемпіона та ігрової ситуації[63].

З метою упорядкування, руни поділяються на:

 • мітки (англ. marks) — червоного кольору, переважно атакуючі;
 • печатки (англ. seals) — жовтого кольору, переважно захисні;
 • символи (англ. glyphs) — блакитного кольору, переважно магічні;
 • квінтесенції (англ. quintessences) — більші за розміром, переважно допоміжні.

На кожній сторінці можливо встановити не більше 30 рун всього: по 9 міток, печаток, символів та 3 квінтесенції. Гравці отримують по 1 ячейці для рун на сторінках за кожен отриманий ігровий рівень, отже повністю відкривають їх усі на 30-му рівні. Кожен гравець одразу має дві сторінки рун і може купувати нові сторінки для створення більшої кількості комбінацій (як за IP так і за RP). Максимальна кільксть сторінок — 20[64].

Майстерності[ред.ред. код]

Майстерності (англ. masteries) — особливі бонуси, які гравець обирає для свого чемпіона до початку гри. За кожен рівень прикликача гравець отримує одне очко майстерності, яке він може розподілити на власний розсуд. Таким чином, максимально можливо розподілити 30 очок. Майстерність може мати кілька рівнів оволодіння (від 1 до 4), кожен з яких так само коштує одне очко. Деякі з майстерностей дають звичайні додатки до параметрів чемпіонів (наприклад, +12 до здоров'я), деякі — більш особливі (наприклад, +40 золота на початку гри)[65].

Майстерності поділяються на три групи:

 • атакуючі;
 • захисні;
 • допоміжні.

Гравець може мати кілька сторінок (до 20) налаштованих майстерностей і обирати потрібну перед початком гри, але, на відміну від сторінок рун, їх не потрібно додатково придбувати. Деякі майстерності мають зв'язок з іншими і для їх вибору потрібно обрати необхідну кількість пов'язаних. Зазвичай, перед початком сезону більшість майстерностей зазнає змін з метою урізноманітнення ігрового процесу[66].

Сюжет[ред.ред. код]

League of Legends (укр. Ліга Легенд) — організація, створена з метою врегулювання політичних конфліктів у Валорані (англ. Valoran).
Рунтерра (англ. Runeterra) — світ, у якому існує континент Валоран та знаходяться усі чемпіони Ліги.

Рунічні війни[ред.ред. код]

Лише 20 років тому Рунтерра була на межі катастрофи. Від самого початку історії люди збирались у племена і воювали між собою. Незалежно від часу, головною зброєю у цих війнах виступала магія. Цілі армії посилювались, або знищувались за допомогою магічних здібностей та сили рун. Чемпіони використовували магічні предмети та обладунки щоб вести за собою армії та підтримувати їх силу. Прикликачі — зазвичай, фактичні лідери політичних сил Валорана, — спрямовували руйнівні обсяги магічної сили на ворогів та їх власність, не задумуючись про наслідки. Володіючи такою магічною силою, прикликачі не бачили змісту шукати менш нищівні форми та способи ведення воєн.

Але останні двісті років почали проявлятись наслідки від надмірного використання магії. Останні дві Рунічні війни (англ. Rune Wars) незворотно змінили геофізичний стан Валорана, не допомогли і спроби виправити це магією. Жорстокі землетруси та жахливі магічні бурі зробили життя на континенті вкрай небезпечним: тепер головною загрозою для його мешканців стали не війни, а сили природи. Зрештою, вони переконались, що наступна Рунічна війна призведе до загибелі цього світу.

[67]

Ліга Легенд[ред.ред. код]

Враховуючи зростання політичної та геофізичної нестабільності, головні маги і прикликачі Валорана дійшли висновку, що конфлікти мають вирішуватись у контрольований та систематизований спосіб. З цією метою вони створили Лігу Легенд, яка була покликана організувати та впорядкувати шляхи вирішення політичних суперечок. Ліга Легенд знаходиться у Інституті війни (англ. Institute of War) і наділена правом контролювати виконання взятих сторонами зобов'язань та визначати результати суперечок.

Ліга Легенд вирішувала усі політичні конфлікти за допомогою контрольованих битв на спеціально створених у Валорані аренах. Кожен з прикликачів, що представляють різні політичні сили, контролюють по одному чемпіону. Чемпіони, яким допомагають некеровані міньйони, змагаються за досягнення поставленої мети, залежно від типу арени. Майже завжди подібною метою виступає знищення ворожого нексусу. Арени також мають назву Полів Правосуддя (англ. Fields of Justice).

Лігу очолюють троє могутніх прикликачів, відомих як Вища Рада Рівності (англ. High Council of Equity). Двоє з них знаходились на цих посадах від моменту заснування Ліги, а третій, вищий радник Хейван Реліваш, посів місце таємничо зниклого попереднього радника — Реджинальда Ашрама. Наразі, після скандальної ситуації за участі Хейван Реліваша, його було усунуто з посади, ув'язнено і замінено на Вессарію Кольміньє. Рада Рівності займається на лише керівництвом Лігою Легенд, а й виступає у якості вищого суду Валорану з вирішення політичних питань.

До структури Ліги Легенд належить багато внутрішніх організацій із власними цілями. Також кожен з полісів делегує власних емісарів — дипломатів, що представляють їх інтереси.

Сторони[ред.ред. код]

Мапа Валорану

Ліга Легенд визнає належними до неї полісами поселення Валорану, які можуть суттєво впливати на ситуації у світі. Ці міста-держави наділяються значними правами та можливостями у Лізі Легенд, такими як додаткове місце у Асамблеї Ліги та право голосу емісарів у вирішенні певних питань. Вони також можуть звертатись до Ліги Легенд та Вищої Ради Рівності як до судового органу. Кожне поселення може подати заявку на членство у Лізі та отримати статус полісу. Для цього кандидатам необхідно мати відповідні вимогам розміри та кількість населення, визначену державну владу та структуру тощо.

На даний час Ліга Легенд визнає вісім полісів:

 • Бандл Сіті (англ. Bandle City) — поліс йордлів на південному сході континенту;
 • Більджуотер (англ. Bilgewater) — поліс-порт на острові Блакитного Полум'я;
 • Демасія (англ. Demacia) — поліс на заході, сторона найпринциповішої ворожнечі у Лізі — з Ноксусом;
 • Ноксус (англ. Noxus) — поліс на сході, головний противник Демасії;
 • Фрейльйорд (англ. Freljord) — поліс у мерзлоті на півночі Валорану;
 • Іонія (англ. Ionia) — древній поліс-острів із чаруюючою природою;
 • Пілтовер (англ. Piltover) — «місто прогресу», технологічний поліс на північному сході;
 • Зон (англ. Zaun) — забруднене та занедбане місто на північному сході континенту.

Чемпіони[ред.ред. код]

Чемпіони — прикликані для участі у боях Ліги Легенд істоти, контрольовані гравцями. Відповідно до загального сюжету та особистих історій чемпіонів, кожен з них приєднувався до Ліги Легенд з різних причин: в інтересах держав, через ув'язнення у Лізі, для самоствердження, для перемоги тощо. Рішення щодо долучення до Ліги Легенд належать до компетенції Інституту війни.

До гри постійно додаються нові чемпіони. При релізі гри їх було 40, в перші роки гри новий чемпіон додався приблизно кожні два тижні, а уже в 2014 році, коли їх кількість перевищувала 110 - кожні кілька місяців. Кожен чемпіон має свій унікальний набір здібностей, титул Ліги Легенд, зовнішній вигляд і історію.

Чемпіони, залежно від їх характеристик та набору здібностей умовно поділяються на ролі, які є найбільше для них властивими:

 • вбивця (англ. asassin) —
 • боєць (англ. fighter, розм. брузер, оф-танк) —
 • маг (англ. mage, розм. АП-кері, АПК) —
 • стрілець (англ. marksman, розм. АД-кері, АДК) —
 • підтримка (англ. support) —
 • танк (англ. tank) —

Також чемпіони відрізняються за своєю вартістю, яка залежить від дати виходу чемпіона і зменшується з часом. Вартість чемпіонів за IP може бути 450, 1350, 3150, 4800, 6300, за RP, відповідно: 260, 585, 790, 880, 975.

Ім'я Ім'я (англ.) Дата релізу[68][69] Титул Роль
Алістар Alistar 02009-02-21 21 лютого 2009 Мінотавр підтримка
Енні Annie 02009-02-21 21 лютого 2009 Темне дитя маг / підтримка
Еш Ashe 02009-02-21 21 лютого 2009 Крижана лучниця стрілець
Фіддлстікс Fiddlesticks 02009-02-21 21 лютого 2009 Провісник долі маг / підтримка
Джакс Jax 02009-02-21 21 лютого 2009 Гросмейстер зброї боєць / вбивця
Кейл Kayle 02009-02-21 21 лютого 2009 Суддя боєць / маг
Майстер Йі Master Yi 02009-02-21 21 лютого 2009 Мечник вуджу вбивця / боєць
Морґана Morgana 02009-02-21 21 лютого 2009 Павший янгол маг / підтримка
Нуну Nunu 02009-02-21 21 лютого 2009 Наїзник йеті підтримка / боєць
Райз Ryze 02009-02-21 21 лютого 2009 Маг-пройдисвіт маг / боєць
Сіон Sion 02009-02-21 21 лютого 2009 Живий мерець боєць / маг
Сівір Sivir 02009-02-21 21 лютого 2009 Бойова володарка стрілець
Сорака Soraka 02009-02-21 21 лютого 2009 Дитя зірок підтримка / маг
Тімо Teemo 02009-02-21 21 лютого 2009 Хуткий розвідник стрілець / вбивця
Трістана Tristana 02009-02-21 21 лютого 2009 Меґлинський артилерист стрілець / вбивця
Твістед Фейт Twisted Fate 02009-02-21 21 лютого 2009 Майстер карт маг
Ворвік Warwick 02009-02-21 21 лютого 2009 Кривавий мисливець воїн / танк
Сінжед Singed 02009-04-18 18 квітня 2009 Шалений хімік танк / воїн
Зіліан Zilean 02009-04-18 18 квітня 2009 Хранитель часу підтримка / маг
Евелін Evelynn 02009-05-01 01 травня 2009 Чоловіковбивця вбивця / маг
Триндамір Tryndamere 02009-05-01 01 травня 2009 Король варварів боєць / вбивця
Твіч Twitch 02009-05-01 01 травня 2009 Чумний щур стрілець / вбивця
Картус Karthus 02009-06-12 12 червня 2009 Співець смерті маг
Амуму Amumu 02009-06-26 26 червня 2009 Сумна мумія танк / маг
Чо'Ґат Cho'Gath 02009-06-26 26 червня 2009 Жах Безодні танк / маг
Анівія Anivia 02009-07-10 10 липня 2009 Кріофенікс маг / підтримка
Реммус Rammus 02009-07-10 10 липня 2009 Броненосець танк / боєць
Вейґар Veigar 02009-07-24 24 липня 2009 Маленький майстер зла маг
Кассадін Kassadin 02009-08-07 07 серпня 2009 Ходак Безодні вбивця / маг
Ґанґпланк Gangplank 02009-08-19 19 серпня 2009 Гроза морів боєць / підтримка
Тарік Taric 02009-08-19 19 серпня 2009 Лицар коштовностей підтримка / боєць
Бліцкранк Blitzcrank 02009-09-02 02 вересня 2009 Великий паровий голем підтримка / боєць
Доктор Мундо Dr. Mundo 02009-09-02 02 вересня 2009 Der Irre von Zhaun the Madman of Zaun
Жанна Janna 02009-09-02 02 вересня 2009 Die Wut des Sturms the Storm's Fury
Мелфайт Malphite 02009-09-02 02 вересня 2009 Die Scherbe des Monolithen Shard of the Monolith
Коркі Corki 02009-09-19 19 вересня 2009 Der kühne Bombenschütze the Daring Bombardier
Катаріна Katarina 02009-09-19 19 вересня 2009 Die unheimliche Klinge the Sinister Blade
Несус Nasus 02009-10-01 01 жовтня 2009 Der Bewahrer des Sandes the Curator of the Sands
Хаймердінґер Heimerdinger 02009-10-10 10 жовтня 2009 Der verehrte Erfinder the Revered Inventor
Шеко Shaco 02009-10-10 10 жовтня 2009 Der dunkle Hofnarr the Demon Jester
Удір Udyr 02009-12-02 02 грудня 2009 der Geistwanderer the Spirit Walker
Нідалі Nidalee 02009-12-17 17 грудня 2009 Die bestialische Jagerin the Bestial Huntress
Поппі Poppy 02010-01-13 13 січня 2010 Die eiserne Botschafterin the Iron Ambassador
Ґраґас Gragas 02010-02-02 02 лютого 2010 Der Unruhestifter the Rabble Rouser
Пантеон Pantheon 02010-02-02 02 лютого 2010 Der Meister der Kriegskunst the Artisan of War
Мордекайзер Mordekaiser 02010-02-24 24 лютого 2010 Der Meister des Metalls the Master of Metal
Езріал Ezreal 02010-03-16 16 березня 2010 Der verwegene Forscher the Prodigal Explorer
Шен Shen 02010-03-24 24 березня 2010 Das Auge des Zwielichts Eye of Twilight
Кеннен Kennen 02010-04-08 08 квітня 2010 Das Herz des Sturms the Heart of the Tempest
Ґарен Garen 02010-04-27 27 квітня 2010 Міць Демасії The Might of Demacia
Акалі Akali 02010-05-11 11 травня 2010 Die Faust der Schatten the Fist of Shadow
Мальзахар Malzahar 02010-06-01 01 червня 2010 Der Prophet der Leere the Prophet of the Void
Олаф Olaf 02010-06-09 09 червня 2010 Несамовитий the Berserker
Коґ'Мо Kog'Maw 02010-06-24 24 червня 2010 Der Schlund des Abgrunds the Mouth of the Abyss
Сінь Чжао Xin Zhao 02010-07-13 13 липня 2010 Сенешаль Демасії the Seneschal of Demacia
Владімір Vladimir 02010-07-27 27 липня 2010 Der blutrote Schnitter the Crimson Reaper
Ґаліо Galio 02010-08-10 10 серпня 2010 Der trauernde Beschutzer the Sentinel's Sorrow
Урґот Urgot 02010-08-24 24 серпня 2010 Der Stolz des Scharfrichters the Headsman's Pride
Міс Фортуна Miss Fortune 02010-09-08 08 вересня 2010 Die Kopfgeldjagerin the Bounty Hunter
Сона Sona 02010-09-20 20 вересня 2010 Віртуоз струн Maven of the Strings
Свейн Swain 02010-10-05 05 жовтня 2010 Der Meister der Taktik the Master Tactician
Лакс Lux 02010-10-19 19 жовтня 2010 Леді світла the Lady of Luminosity
ЛеБлан LeBlanc 02010-11-02 02 листопада 2010 Die Tauscherin the Deceiver
Ірелія Irelia 02010-11-16 16 листопада 2010 Der Wille der Klingen the Will of the Blades
Трандл Trundle 02010-12-01 01 грудня 2010 Король тролів the Troll King
Кассіопея Cassiopeia 02010-12-14 14 грудня 2010 Die Umarmung der Schlange the Serpent's Embrace
Кейтлін Caitlyn 02011-01-04 04 січня 2011 Шериф Пілтовера the Sheriff of Piltover
Ренектон Renekton 02011-01-17 17 січня 2011 Der Schlachter des Sandes the Butcher of the Sands
Карма Karma 02011-02-01 01 лютого 2011 Die Erleuchtete the Enlightened One
Маокай Maokai 02011-02-16 16 лютого 2011 Der gewundene Treant the Twisted Treant
Джарван IV Jarvan IV 02011-03-01 01 березня 2011 Das Vorbild von Demacia the Exemplar of Demacia
Ноктюрн Nocturne 02011-03-15 15 березня 2011 Der ewige Alptraun the Eternal Nightmare
Лі Сін Lee Sin 02011-04-01 01 квітня 2011 Сліпий монах the Blind Monk
Бренд Brand 02011-04-12 12 квітня 2011 Die brennende Vergeltung the Burning Vengeance
Рамбл Rumble 02011-04-26 26 квітня 2011 Die mechanische Bedrohung the Mechanized Menace
Вейн Vayne 02011-05-10 10 травня 2011 Нічний мисливець the Night Hunter
Оріанна Orianna 02011-06-01 01 червня 2011 Die Aufziehpuppe the Lady of Clockwork
Йорік Yorick 02011-06-22 22 червня 2011 Der Totengraber the Gravedigger
Леона Leona 02011-07-13 13 липня 2011 Der strahlende Sonnenaufgang the Radiant Dawn
Вуконґ Wukong 02011-07-26 26 липня 2011 Король мавп the Monkey King
Скарнер Skarner 02011-08-09 09 серпня 2011 Der Kristallstachel the Crystal Vanguard
Телон Talon 02011-08-24 24 серпня 2011 Der Klingenschatten the Blade's Shadow
Рівен Riven 02011-09-14 14 вересня 2011 Вигнанець the Exile
Зерат Xerath 02011-10-05 05 жовтня 2011 Der magische Aszendent the Magus Ascendant
Ґрейвз Graves 02011-10-19 19 жовтня 2011 Бандит the Outlaw
Шиванна Shyvana 02011-11-01 01 листопада 2011 Der Halbdrache the Half-Dragon
Фізз Fizz 02011-11-15 15 листопада 2011 Der Gezeitentauscher the Tidal Trickster
Волібір Volibear 02011-11-29 29 листопада 2011 Das Donnergrollen the Thunder's Roar
Арі Ahri 02011-12-14 14 грудня 2011 Die neunschwanzige Fuchsin the Nine-Tailed Fox
Віктор Viktor 02011-12-29 29 грудня 2011 Der Vorbote der Maschinen the Machine Herald
Седжуані Sejuani 02012-01-17 17 січня 2012 Der Zorn des Winters the Winter's Wrath
Зіґґс Ziggs 02012-02-01 01 лютого 2012 Der Hexplosions-Experte the Hexplosives Expert
Наутілус Nautilus 02012-02-14 14 лютого 2012 Der Titan der Tiefen the Titan of the Depths
Фіора Fiora 02012-02-29 29 лютого 2012 Die gro?e Duellantin the Grand Duelist
Лулу Lulu 02012-03-20 20 березня 2012 Die Zauberin der Fae the Fae Sorceress
Гекарім Hecarim 02012-04-18 18 квітня 2012 Der Schatten des Krieges the Shadow of War
Варус Varus 02012-05-08 08 травня 2012 Der Pfeil der Vergeltung the Arrow of Retribution
Деріус Darius 02012-05-23 23 травня 2012 Die Hand von Noxus the Hand of Noxus
Дрейвен Draven 02012-06-06 06 червня 2012 Der ruhmreiche Scharfrichter the Glorious Executioner
Джейс Jayce 02012-07-07 07 липня 2012 Der Verteidiger von Morgen the Defender of Tomorrow
Зайра Zyra 02012-07-24 24 липня 2012 Die Gebieterin der Dornen Rise of the Thorns
Даяна Diana 02012-08-07 07 серпня 2012 Der Hohn des Mondes Scorn of the Moon
Ренґар Rengar 02012-08-21 21 серпня 2012 Der stolze Jager the Pridestalker
Синдра Syndra 02012-09-13 13 вересня 2012 Die dunkle Herrscherin the Dark Sovereign
Ка'Зікс Kha'Zix 02012-09-27 27 вересня 2012 Der Rauber der Leere the Voidreaver
Еліс Elise 02012-10-26 26 жовтня 2012 Die Spinnenkonigin The Spider Queen
Зед Zed 02012-11-13 13 листопада 2012 Der Meister der Schatten the Master of Shadows
Намі Nami 02012-12-07 07 грудня 2012 Die Gezeitenruferin the Tidecaller
Вай Vi 02012-12-19 19 грудня 2012 Piltovers Vollstreckerin the Piltover Enforcer
Треш Thresh 02013-01-23 23 січня 2013 Der Kettenwachter the Chain Warden
Квінн Quinn 02013-03-01 01 березня 2013 Demacias Schwingen Demacia's Wings
Зак Zac 02013-03-29 29 березня 2013 Die Geheimwaffe the Secret Weapon
Ліссандра Lissandra 02013-04-30 30 квітня 2013 Die Eishexe the Ice Witch
Ейтрокс Aatrox 02013-06-13 13 червня 2013 Die Klinge der Dusteren the Darkin Blade
Люшн Lucian 02013-08-22 22 серпня 2013 der Lauterer the Purifier
Джінкс Jinx 02013-10-10 10 жовтня 2013 die Schie?wutige the Loose Cannon
Ясуо Yasuo 02013-12-13 13 грудня 2013 Непрoщений воїн / убивця
Вел'Коз Vel'Koz 02014-02-27 27 лютого 2014 Око Порожнечі маг
Бром Braum 02014-05-12 12 травня 2014 Серце Фрельйорда підтримка / танк

Розвиток[ред.ред. код]

Ігровий клієнт[ред.ред. код]

2009[ред.ред. код]

З лютого по квітень 2009 року відбувалось закрите альфа-тестування гри. Тоді у League of Legends було лише 17 чемпіонів, а близько 20 предметів, наявних на той час, були пізніше видалені[70].

З квітня по жовтень 2009 року відбувалось закрите (за запрошеннями) бета-тестування. За його час у League of Legends було додано 23 чемпіони та підготовлено гру до запуску[71].

27 жовтня 2009 року League of Legends було відкрито для загального доступу та оголошено про початок першого передсезоння. На момент запуску гра містила 40 чемпіонів, дві карти: класична — «Прірва прикликачів» (Summoner's Rift), для режиму «3 на 3» — «Звивиста пуща» (Twisted Treeline) та автоматизовану систему пошуку ігор. За час передсезоння у гру було додано ще 14 чемпіонів[72].

2010—2011[ред.ред. код]

13 липня 2010 року офіційно розпочався перший сезон[73]. За час першого сезону у гру було додано 28 чемпіонів, довівши їх загальну кількість до 82. Додано рангові ігри (Ranked Games), систему рейтингів на основі ело, впроваджено автоматичну систему відстеження і покарання гравців, що виходять з початої гри («LeaverBuster»), додано систему контроля самими ж гравцями порушень правил гри та обрання ними ж мыри покарання (Tribunal), оновлено дизайн клієнта гри[72]. Наприкінці сезону було проведено перший світовий чемпіонат, участь у якому взяли три європейські, три північноамериканські та дві команди з Південно-Східної Азії. 23 серпня 2011 року перший сезон офіційно закінчився[74], а за деякі досягнення гравці отримали ігрові призи.

По завершенні першого сезону, 24 серпня 2011 року розпочалось друге передсезоння, яке тривало до 28 листопада 2011 року. Впродовж нього було додано 4 нових чемпіони (86 всього).

2011—2012[ред.ред. код]

Другий сезон почався 29 листопада 2011 року[75] і тривав до 12 листопада 2012 року[76]. У другому сезоні були змінені деякі з прикликацьких навиків, оновлені набори майстерностей, започатковані регулярні прямі трансляції змагань, додано режим Панування, можливість спостереження за іграми інших прикликачів.

Призовий фонд світового чемпіонату та професійних змагань, що проводили Riot Games цього сезону склав 5 мільйонів доларів[75]. Впродовж другого сезону у гру було додано 19 чемпіонів, а їх загальна кількість перевищила 100.

2012—2013[ред.ред. код]

Третій сезон стартував 4 грудня 2012 року[77]. У міжсезонні перед його початком було оновлено набір майстерностей, замінено деякі прикликацькі здібності та змінено значну кількість ігрових предметів. Також, починаючи з третього сезону, у League of Legends було введено систему рейтингу на основі дивізіонів, а не ело. Крім цього, було додано новий режим ARAM із мапою для нього та випущено версію гри для Mac OS[78].

Світовий чемпіонат третього сезону відбувся у Північній Америці, участь у якому взяли 14 команд з 7 регіонів. Завершився третій сезон через два дні після фіналу чемпіонату — 12 листопада 2013 року[79].

2013—2014[ред.ред. код]

Четвертий сезон почався 14 січня 2014 року[80]. Перед початком сезону були змінені набори майстерностей, додані предмети для забезпечення бачення мапи і предмети для чемпіонів підтримки.

Популярність[ред.ред. код]

За останніми даними приріст та кількість гравців у League of Legends є найбільшим серед усіх онлайн-ігор.

В липні 2010 року розпочався Перший Сезон гри (Season One), світовий чемпіонат якого переглянуло близько 1,7 мільйони гравців[81].

Станом на липень 2011 року кількість зареєстрованих гравців перевищила 15 мільйонів, а кожен день грало близько півтора мільйона людей[82]. Станом на 11 листопада 2011 року у грі було зареєстровано 32,5 мільйонів ігрових аккаунтів, кожен день грало приблизно 4,2 мільйонів гравців, а середній онлайн гри складав 1,3 мільйона[83].

За інформацією Riot Games, в жовтні 2012 кожен день грало приблизно 12 мільйонів людей, а на протязі місяця — 32 мільйони. Кількість зареєстрованих аккаунтів сягнуло планки в 70 мільйонів аккаунтів, максимальний онлайн — 5 мільйонів[84]. Цим самим League of Legends обійшла Call of Duty та World of Warcraft[85].

Станом на січень 2014 року щоденна кількість гравців становила 27 мільйонів гравців, а щомісячна — 67 мільйонів[86]. У той же час, для порівняння, щоденний онлайн MOBA-гри DOTA 2 складає 642 тисячі гравців[87]. Трансляції світового чемпіонату з Ліги Легенд у третьому сезоні (2013 рік) переглянуло 32 мільйони гравців, що стало найпопулярнішою кіберспортивною подією в історії[87].

Інші показники популярності:

 • У січні 2012 році у Тайвані було зареєстровано більше мільйона гравців в League of Legends, що становить близько 5% від населення країни[88].
 • У квітні 2012 року League of Legends стала грою #1 за популярністю, на підтвердження чого спортивні та розважальні телеканали віддали перевагу трансляціям турніру з League of Legends замість StarCraft, що відбувались одночасно[89].
 • Згідно звіту Tech in Asia, League of Legends посіла друга місце серед найпопулярніших ігор у комп'ютерних клубах Філіпін[90].
 • Згідно зі звітом Google, у першому півріччі 2014 року серед корейських інтернет-користувачів фраза «League of Legends» стала другим за популярністю пошуковим запитом.[91]


Критика[ред.ред. код]

Огляди
Іноземні
Оглядач Оцінка
1UP.com A- [92]
Allgame 3.5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar half.svgStar empty.svg[93]
Eurogamer 8/10 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svgStar empty.svg[94]
Game Revolution B+ [95]
GameSpy 4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[96]
GameZone 9.0/10 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[97]
IGN 9.2/10 [98]
Игромания 8.5/10 [99]
Агрегатори
Агрегатор Бал
Metacritic 78%[100]
Game Rankings 78.72%[101]
MobyRank 78%[102]

League of Legends отримувала схвальні відгуки з моменту виходу. Також, відповідно до MetaCritic та інших аґреґаторів, середня оцінка гри становить 78 зі 100.

IGN у першому огляді League of Legends від 6 листопада 2009 року поставило грі 8.0/10, визначивши найсильнішою її стороною жвавий геймплей із чітко визначеним концептом гри, який дозволяє надзвичайну варіативність і різноманітні стратегії. Також видання відзначило яскраву графіку із барвистими ефектами, різноманіття чемпіонів. Значно стриманішими були відгуки стосовно звуку та ефектів, які названі дещо одноманітними. Висловлено зауваження щодо невиразної презентації гри та певної важкості розуміння ігрового процесу для новачків, до яких досвідчені гравці ставляться досить нетерпляче, але оглядач вірить, що вдосконалення системи пошуку ігор виправить цей недолік[103].

13 лютого 2014 року на IGN був опублікований переогляд League of Legends, який змінив оцінку видання грі з 8.0 до 9.2/10. Серед плюсів гри було відзначено простий процес оволодіння грою та вдосконалення власних навиків, доступні ігрові придбання, відмінне розмежування гравців за рівнем гри, нагороди та задоволення від прогресування у грі. Недоліком відзначено відсутність голосового чату. Оглядач зазначає, що навіть граючи за одного чемпіона на незмінній мапі з однаковими предметами, глибина гри та стратегічні рішення ніколи не дадуть новій грі бути схожою на попередню[98].

13 січня 2011 року на Kotaku вийшла стаття про Tribunal — систему покарання порушників правил у League of Legends, у якій рішення щодо дисциплінарних справ анонімно вирішують самі ж гравці, у якій автор досліджує її доцільність та виправданість[104].

Eurogamer у огляді League of Legends від 27 листопада 2009 року оцінив гру у 8/10, підсумувавши його висновком «це DotA-подібна гра, у яку справді варто грати». Автор відзначає реалізацію командної гри та взаємодії, автоматизовану систему пошуку ігор і звертає увагу на відчутну різницю у рівнях гри різних гравців[94].

GameRevolution назвало статтю про League of Legends «еволюцією хард-кору» і відзначає, що незважаючи на невеликі баги та недопрацювання, гра неодмінно варта уваги, особливо серед змагальних онлайн-ігор. До плюсів автор відніс різномантний та збалансований процес гри, яскраву та насичену графіку, щирість забавки, практичну безкоштовність. Серед недоліків відзначив відсутність деяких можливостей, слабкий штучний інтелект у режимі тренувань, недостачу різних мап для гри. Загалом гру було оцінено на «4+»[95].

GameSpy, аналізуючи огляди інших видань, погоджується з їх думками про потенційну аддиктивність гри та її різноманітність та не погоджується з тим, що гра була випущено зарано і є недоробленою. Натомість, вважає невиправданим необхідність поступового відкриття всіх чемпіонів. В підсумку League of Legends оцінено на 4/5[96].

GameZone у огляді від 2 листопада 2009 року ставить грі 9 балів з 10 і зазначає, що «це один з кращих прикладів, якою має бути бойова RTS», також гідно оцінює графіку, яка тішить очі, і концепт — «чудовий мод для перетворився на відмінну самостійну гру». Мультиплеєрний геймплей же названо «несамовитим, бомбезним і аддиктивним». Видання підсумовує, що League of Legends цікава, приваблива, доступна і надзвичайна забавка[97].

League of Legends здобула кілька солідних нагород від іменитих ігрових видань:

Дата Нагорода Номінація Результат
14 грудня 2009 IGN PC Best Strategy Game 2009 Вибір читачів Переможець[105]
21 грудня, 2009 Gamespy Gamers' Choice Awards 2009 Вибір гравців ПК Переможець[106]
8 жовтня 2010 1st Game Developers Online Choice Awards Краща онлайн-технологія, Кращий візуальний арт, Кращий ігровий дизайн, Краща нова онлайн-гра, Вибір публіки Переможець[107]
29 жовтня 2010 Golden Joystick Award Онлайн гра року Переможець[108]
21 жовтня 2011 Golden Joystick Award Краща безкоштовна гра Переможець[109]

Турніри[ред.ред. код]

League of Legends вже давно є у спискаж публічних змаганнь. Гранд Фінал World Cyber Games 2010 у Лос-Анджелесі проводив перший турнір у дисципліні League of Legends у якому змагалися команди з Китаю, Європи та Америки. Команда Counter Logic Gaming з Північної Америки виграла турнір, забравши приз у $7,000.[110]

Змагання досягли нових висот у червні 2011, на Першому Сезоні Світового Чемпіонату. Події відбувалися на фестивалі DreamHack у Швеції, призом якого були $100,000. Європейська команда Fnatic здобула перше місце, перемігши команди з Азії, Європи та США, забрала $50,000.[111]

World Championship[ред.ред. код]

World Championship (укр. Чемпіонат світу) — турнір, який проводиться Riot Games по завершенні кожного сезону (фактично — щороку). Участь у чемпіонаті беруть переможці та призери офіційних регіональних чемпіонатів. Вперше був проведений у червні 2011 року із призовим фондом у $100000[112], а вже у 2012 році призовий фонд склав 2 мільйони доларів[113].

У чемпіонаті першого сезону взяли участь 8 команд: по 3 з Європи та Північної Америки та дві азійські. В другому сезоні кількість азійських команд збільшилась до 6 команд (12 всього), в третьому ж сезоні зіграли 14 команд — по 3 з Північної Америки, Європи та Кореї, 2 з Китаю, 2 з інших країн Азії та одна відібрана через турнір для інших серверів[114].

У той час, як перші два чемпіонати пройшли у ігрових студіях, півфінали третього сезону відбулись у «Ґален-Центрі» — спортивній арені Університету Південної Каліфорнії, а фінал — у «Стейплс-центрі», одному з головних спортивних комплексів Лос-Анджелесу, який приймає матчі НБА, НХЛ та інших змагань. Слід зазначити, що квитки на фінал були розпродані менше ніж за годину[115].

Чемпіонат другого сезону переглянуло близько 8,3 мільйонів переглядачів, 2,4 млн з яких — по корейському та китайському телебаченню, що зробило цей захід найпопулярнішою кіберспортивною подією у історії[116]. Втім, це досягнення було перевершене через рік, на світовому чемпіонаті третього сезону — який тільки через платформу онлайн-трансляцій Twitch переглянуло 32 млн глядачів, 8,5 млн з яких спостерігали за ним одночасно[117][118].

Рік Місце проведення Призовий фонд, $ I місце II місце III-IV місце
2011[112] Швеція Єнчепінг 100 000 Європейський Союз Fnatic Європейський Союз against All authority США Team SoloMid / США Epik Gamer
2012[113] США Лос-Анджелес 2 000 000 Тайвань Taipei Assassins Південна Корея Azubu Frost Європейський Союз Moscow Five / Європейський Союз CLG Europe
2013[114] США Лос-Анджелес 2 050 000 Південна Корея SK Telecom T1 КНР Royal Club Європейський Союз Fnatic / Південна Корея NaJin Black Sword
2014 Південна Корея  ?

Intel Extreme Masters[ред.ред. код]

Intel Extreme Masters (IEM) — турніри, організовані Electronic Sports League. League of Legends є їх офіційною дисципліною, починаючи з п'ятого сезону IEM. Впродовж сезону серії (сезони IEM не пов'язані з сезонами League of Legends), команди можуть брати участь у турнірах IEM та крім призів за них — заробляти очки, які дозволять зіграти у підсумковому сезонному світовому чемпіонаті сезону IEM (IEM Season World Championship).

У п'ятому сезоні IEM з League of Legends відбувся лише один невеликий турнір у Гановері, участь у якому взяли чотири європейські команди, а перемогу здобули MyRevenge[119]. Починаючи з наступніх сезонів, чемпіонати проводились повносезонно.

Результати світових чемпіонатів IEM:

Рік Місце проведення Призовий фонд, $ I місце II місце III місце / 4 місце
2012 (VI)[120] Німеччина Гановер 100 000 Європейський Союз Moscow Five США Team Dignitas США Counter Logic Gaming / Європейський Союз against All authority
2013 (VII)[121] Німеччина Гановер 150 000 Південна Корея CJ Entus Blaze Південна Корея CJ Entus Frost Європейський Союз Gambit Gaming - Південна Корея SK Telecom T1
2014 (VIII)[122] Польща Катовіце 150 000 Південна Корея KT Rolster Bullets Європейський Союз Fnatic Європейський Союз Gambit Gaming - США Cloud 9

World Cyber Games[ред.ред. код]

League of Legends була офіційною дисципліною World Cyber Games у 2010, 2011 та 2013 роках. Слід зазначити, що 2013-й став останнім роком проведення WCG.

У 2010 році участь у фінальній частині WCG взяли 4 команди — по одній з Китаю, Європи, Північно-Східної Азії та Північної Америки[123]. У 2011 та 2013 роках участь у головному турнірі брали понад 18 команд, що відбирались на регіональних змаганнях у своїх країнах[124][125].

Переможці:

Рік Місце проведення Призовий фонд, $ I місце II місце III місце
2010[123] США Лос Анджелес 10 000 США Counter Logic Gaming Європейський Союз SK Gaming Сингапур AnotherStory
2011[124] Південна Корея Пусан 34 000 США Chicks Dig Elo Польща exGameburg Team США Counter Logic Gaming
2013[125] КНР Куньшань 34 000 Південна Корея CJ Entus Blaze КНР OMG КНР Team WE

Регіональні змагання[ред.ред. код]

Окрім глобальних турнірів, в League of Legends впродовж сезону проходять і регіональні чемпіонати, на яких також визначаються учасники «великих» змагань:

 • Європа (сервери: EU West, EU Nordic & East) — League Championship Series, чемпіонат, що проходить за принципом ліги із круговою системою ігор. По звершенні кругової частини ()

Посилання[ред.ред. код]

 1. а б Riot Games (29 вересня 2009). «League of Legends pre-season to begin October 27th 2009!». Офіційний форум League of Legends. Процитовано 8 липня 2014.  (англ.)
 2. «Patch 4.11 notes». Офіційний сайт League of Legends]. 1 липня 2014. Процитовано 8 липня 2014.  (англ.)
 3. «League of Legends Rating Information». ESRB. Процитовано 8 липня 2014.  (англ.)
 4. «PEGI League of Legends Search Information». PEGI. Процитовано 8 липня 2014.  (англ.)
 5. а б Download League of Legends / Офіційний сайт. (англ.)
 6. Системні вимоги League of Legends / Game System Requirements (станом на 08 липня 2014 р.) (англ.)
 7. Anthony Gallegos (7 жовтня 2008). «Riot Games’ League of Legends Announced». 1UP.com. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 8. «Beta Test — League of Legends». League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 9. http://massively.joystiq.com/2012/10/12/league-of-legends-claims-title-of-most-played-video-game-in-the/
 10. http://pbe.account.leagueoflegends.com/
 11. http://lol.gamepedia.com/Riot_Season_1_Championship
 12. http://worldcybergames.com/
 13. http://en.intelextrememasters.com/
 14. http://www.dreamhack.se
 15. http://www.bbc.co.uk/russian/sport/2013/07/130716_esport_usa_visas.shtml
 16. http://www.cinemablend.com/games/U-Government-Grants-Visas-eSports-Players-Gaming-Has-Gone-Legit-57461.html
 17. http://gameinfo.euw.leagueoflegends.com/en/game-info/get-started/what-is-lol/
 18. http://gameinfo.euw.leagueoflegends.com/en/game-info/summoners/
 19. http://www.youtube.com/watch?v=-IjVvkR3zag&feature=youtu.be
 20. http://www.youtube.com/watch?v=ugXC7g3p0JU
 21. «Maps — League of Legends». IGN. Процитовано 8 липня 2014.  (англ.)
 22. «Lanes — League of Legends». League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 23. «Summoner's Rift — League of Legends». League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 24. «Super minion — League of Legends». League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 25. «Inhibitor — League of Legends». League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 26. «Dragon — League of Legends». League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 27. «Baron Nashor — League of Legends». League of Legends Wiki. Процитовано 6 липня 2014.  (англ.)
 28. Riot Games (15 січня 2013). «New League System in Ranked». Офіційний форум League of Legends. Процитовано 15 липня 2014.  (англ.)
 29. «2014 Season FAQ». Офіційний сайт. Процитовано 15 липня 2014.  (англ.)
 30. Riot Games (20 березня 2013). «The battle for Twisted Treeline has begun!». Офіційний форум League of Legends. Процитовано 15 липня 2014.  (англ.)
 31. Riot Games (24 жовтня 2013). «The New Twisted Treeline Beta is Live». Офіційний форум League of Legends. Процитовано 15 липня 2014.  (англ.)
 32. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Twisted_Treeline
 33. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Vilemaw
 34. http://www.surrenderat20.net/2013/04/patch-36-patch-preview-and-notes.html
 35. http://www.surrenderat20.net/2013/04/matchmaking-available-on-howling-abyss.html
 36. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/ARAM
 37. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Howling_Abyss
 38. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Co-op_vs._AI
 39. http://na.leagueoflegends.com/en/news/game-updates/patch/patch-45-notes#patch-bot-ai-updates2
 40. http://na.leagueoflegends.com/en/news/game-updates/gameplay/dev-blog-making-more-human-bot
 41. http://forums.na.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=718201
 42. http://forums.na.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=767248
 43. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Custom_game
 44. http://www.pcgamer.com/previews/league-of-legends-introduces-comprehensive-tutorial/
 45. http://forums.na.leagueoflegends.com/board/showthread.php?p=2943270
 46. http://www.reddit.com/r/leagueoflegends/comments/t5gpa/i_am_marc_tryndamere_merrill_president_cofounder/c4jp9vm
 47. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Magma_Chamber
 48. http://na.leagueoflegends.com/en/page/snowdown-2013-faq
 49. http://na.leagueoflegends.com/en/news/game-updates/features/ultra-rapid-fire-future
 50. http://na.leagueoflegends.com/en/news/game-updates/features/evolution-league-legends-today
 51. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Ultra_Rapid_Fire
 52. http://na.leagueoflegends.com/en/news/game-updates/features/ultra-rapid-fire-rockets-further-future
 53. http://na.leagueoflegends.com/en/news/game-updates/features/hexakill-incoming
 54. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Hexakill
 55. http://na.leagueoflegends.com/en/news/game-updates/features/one-all-live
 56. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/One_for_All
 57. http://na.leagueoflegends.com/en/news/game-updates/features/one-all-back-twist
 58. http://na.leagueoflegends.com/en/news/game-updates/features/doom-bots-doom-have-come
 59. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Doom_Bots
 60. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Summoner
 61. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Influence_Points
 62. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Riot_Points
 63. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Runes
 64. http://gameinfo.na.leagueoflegends.com/en/game-info/summoners/runes/
 65. http://gameinfo.na.leagueoflegends.com/en/game-info/summoners/masteries/
 66. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Mastery
 67. http://lol.garena.com/game-guide/lore#tab4
 68. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/List_of_champions
 69. http://www.lolking.net/champions/
 70. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Alpha_Test
 71. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Beta_Test
 72. а б http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Season_One
 73. http://forums.na.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=156406
 74. http://forums.na.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=1050815
 75. а б http://forums.na.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=1510140
 76. http://forums.na.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=2789533
 77. http://www.pcgamer.com/2013/02/02/league-of-legends-season-3-begins-first-championship-series-match-on-february-7/
 78. http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Season_Three
 79. http://na.leagueoflegends.com/en/news/game-updates/features/season-3-end-approaching
 80. http://www.cinemablend.com/games/League-Legends-Season-4-Starts-Tomorrow-61589.html
 81. http://www.joystiq.com/2011/06/22/league-of-legends-championship-draws-nearly-1-7-million-viewers/
 82. http://www.joystiq.com/2011/07/26/league-of-legends-surpasses-15m-registered-players-1-4m-play-da/
 83. http://forums.na.leagueoflegends.com/board/showthread.php?t=1495692
 84. http://www.pcgamer.com/2012/10/12/league-of-legends-has-32-players-is-now-bigger-than-starcraft-in-korea/
 85. http://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2012/10/12/league-of-legends-bigger-than-wow-more-daily-players-than-call-of-duty/
 86. Riot's «League of Legends» Reveals Astonishing 27 Million Daily Players, 67 Million Monthly / Paul Tassi — Forbes, 27.01.2014 р.
 87. а б League of Legends now boasts 27 million daily players / Eddie Makuch — GameSpot, 27.01.2014
 88. http://chinagame.178.com/201201/120872752935.html
 89. http://www.mmo-champion.com/threads/1103165-League-of-Legends-now-1-Game-in-Korea
 90. http://investvine.com/top-pc-games-in-filipino-computer-cafes/
 91. http://www.paravine.com/2014/07/league-legends-2nd-popular-search-item-2014-according-google-korea/
 92. «League of Legends for PC from 1UP». 1UP. Процитовано May 19, 2011. 
 93. «League of Legends – Overview – allgame». Процитовано May 19, 2011. 
 94. а б «League of Legends – Review – PC». Eurogamer. Процитовано May 19, 2011. 
 95. а б Hunt, Geoff. «League of Legends Review for the PC». Game Revolution. Процитовано May 19, 2011. 
 96. а б «Game Spy The Consensus League of Legend Review». GameSpy. Процитовано May 19, 2011. 
 97. а б «League of Legends – PC – Review». GameZone. Процитовано May 19, 2011. 
 98. а б Jackson, Leah B. (February 13, 2014). «League of Legends Review – PC Review at IGN». Процитовано February 21, 2014. 
 99. http://www.igromania.ru/articles/216663/League_of_Legends.htm
 100. «League of Legends for PC». Metacritic. Процитовано May 19, 2011. 
 101. «League of Legends for PC – Game Rankings». GameRankings. Процитовано May 19, 2011. 
 102. http://www.mobygames.com/game/windows/league-of-legends
 103. Butts, Steve. «League of Legends Review». IGN. Архів оригіналу за November 6, 2009. Процитовано 16.  Текст «09» проігноровано (довідка); Текст «2014» проігноровано (довідка)
 104. Totilo, Stephen (January 13, 2011). «A New and Maybe Better Way to Stop People from being Jerks Online». Процитовано May 5, 2011. 
 105. «PC Best Strategy Game Readers' Choice 2009». IGN. December 21, 2009. Процитовано May 28, 2011. 
 106. «PC Gamers' Choice 2009». Gamespy. December 21, 2009. Процитовано May 28, 2011. 
 107. «Riot's League of Legends Leads Game Developers Choice Online Award Winners». Gamasutra. October 28, 2010. Процитовано May 28, 2011. 
 108. «GJ10: Online Game Of The Year is...». computerandvideogames.com. October 29, 2010. Процитовано October 16, 2013. 
 109. «Beta Gamezone». GameZone. October 22, 2011. Процитовано October 25, 2011. 
 110. WCG 2010 prize money + distribution revealed | SK Gaming
 111. Fnatic hxd Harry Wiggett (June 20, 2011). "FnaticMSI.LoL are DHS Champions! Winning $50,000"
 112. а б http://leagueoflegends.wikia.com/wiki/Season_One_Championship
 113. а б http://lol.gamepedia.com/Season_2_World_Championship
 114. а б http://lol.gamepedia.com/Season_3_World_Championship
 115. http://www.forbes.com/sites/insertcoin/2013/08/24/league-of-legends-finals-sells-out-las-staples-center-in-an-hour/
 116. http://www.gamespot.com/articles/league-of-legends-season-2-championships-most-watched-esports-event-of-all-time/1100-6398663/
 117. http://www.theverge.com/2013/11/19/5123724/league-of-legends-world-championship-32-million-viewers
 118. http://na.leagueoflegends.com/en/news/esports/esports-editorial/one-world-championship-32-million-viewers
 119. http://lol.gamepedia.com/IEM_Season_V_-_LoL_Invitational
 120. http://lol.gamepedia.com/IEM_Season_VI_-_World_Championship
 121. http://lol.gamepedia.com/IEM_Season_VII_-_World_Championship
 122. http://lol.gamepedia.com/IEM_Season_VII_-_World_Championship
 123. а б http://lol.gamepedia.com/2010_World_Cyber_Games/Main_Tournament
 124. а б http://lol.gamepedia.com/2011_World_Cyber_Games/Main_Tournament
 125. а б http://lol.gamepedia.com/2013_World_Cyber_Games/Main_Tournament


{{{alt}}} Це незавершена стаття про ігри.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.