Listeria

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Listeria
Мікрофотографія СЕМ бактеріїListeria monocytogenes.
Мікрофотографія СЕМ бактерії
Listeria monocytogenes.
Біологічна класифікація
Домен: Бактерії (Bacteria)
Тип: Firmicutes
Клас: Bacilli
Ряд: Bacillales
Родина: Listeriaceae
Рід: Listeria
Pirie 1940
Види
Listeria monocytogenes
Listeria ivanovii
Listeria innocua
Listeria welshimeri
Listeria seegligeri
Listeria grayi
Listeria innocua
Посилання
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 1637
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Listeria

Listeriaрід бактерій, що містить шість відомих видів грам-позитивних паличковидних бактерій. Названий на честі Джозефа Лістера. Listeria — переважно ґрунтові бактерії, хоча і існують патогенні види, які проникають до організму людини через харчові продукти. Серед них — L. monocytogenes, збудник лістеріозу та опортуністичний патоген людини і патоген жуйних тварин L. ivanovii.

Структура генома[ред.ред. код]

Зараз секвеновані геноми як Listeria monocytogenes EGD-e, так і Listeria innocua, і Listeria monocytogenes str. 4b F2365. Геном Listeria monocytogenes EGD-e становить 2 944 528 пар основ з 2853 відкритими рамками зчитування, і вмістом G+C 39 %. Геном Listeria innocua становить 3 011 209 пар основ з 2973 відкритими рамками зчитування, і вмістом G+C 37 %. Геном Listeria monocytogenes str, 4b F2365 становить 2905310 пар основ з вмістом G+C 38 %. Багато послідовновтей генів подібни до ґрунтової бактерії Bacillus subtilis. L. monocytogenes має одну круглу хромосому, а L. innocua також містить додаткову плазміду у 81 905 пар основ. Зараз в процесі секвентировання знаходяться ще два геноми, Listeria monocytogenes str. 1/2a F6854, і Listeria monocytogenes str. 4b H7858. Здатність Listeria населяти широкий ряд оточень збігається з присутністю 331 гена, що кодує різні транспортні білки, охоплюючи 11,6 % геному L. monocytogenes. Listeria також має обширний репертуар регулятирних послідовностей, що займає 7,3 % від повного генома.

Структура клітини та метаболізм[ред.ред. код]

Listeria не утворює спор, є паличковидною, грам-позитивною бактерією, які існують індивідуально або формують короткі ланцюжки. Listeria можуть виробляти АТФ через повний дихальний ланцюжок, і мають декілька шляхів анаеробного дихання. Це збігається з їхнім стилем життя як мікроеарофільного факультативного анаероба. Деякі види Listeria — внутрітинні патогени, які використовують полімеризацію актину клітин хазяїна для руху. Бактерії рухаються цитоплазму зараженої клітини, використовуючи хвіст, складений з актину.

Екологія[ред.ред. код]

Колонії Listeria маленькі, гладкі і блакитно-сірі. Температура оптимального зростання між 30 і 37 °C, але зростання може відбуватися при температурах у 4 °C, хоча триваліть покоління довша. Listeria широко розповсюджені всюди в навколишньому середовищі, населяючи ґрунт, залишки рослин, стічну і річкову воду, тваринні корма, свіже і замерзле м'ясо, м'ясопродукти, сире молоко, сир, і навіть тіло людини. Але вважається, що первинні житла є ґрунт і залишки рослин, де ця бактерія живе як сапрофіт. Listeria може виживати в багатьох екстремальних умовах, з якими вона стикається, наприклад високі концентрації солей, високий pH, і високі температури. Як хвороботворний, так і нешкідливі форми Listeria мають цю здатність. Listeria spp. також формує біофільми, які дозволяють їм прикріплятися до твердих поверхонь, де вони розмножуються і їх стає надзвичайно важко знищити.

Патологія[ред.ред. код]

Ріст Listeria monocytogenes внутрі клітин макрофагів.

Listeria monocytogenes — етіологічний агент лістеріозу. L. monocytogenes проникає у тіло людини через їжу, та може витримати звичайний процес заморажування. Він може викликати гостру хворобу в індивідуумах з пригніченою імунною системою і вагітних жінках. Listeria є внутріклітинним паразитом, де вона використовує актиновий апарат клітини для руху, може подорожувати через кровотік, як тільки вони проникають до нього через травний тракт. Після споживання зараженого продовольства, Listeria мігрує від кишкового люмена до центральної нервової системи і статевих органів. Клінічні проявління лістеріозу включають менінгіт, менінгоенцефаліт, сепсис, аборт, перинатальні інфекції і гастроентерит. Listeria здібна до інфікування макрофагів, які захоплюють патоген через фагоцитоз, або епітеліальні клітини, які заражаються, коли Listeria індукує зміни цитоскелету у продовженнях клітинної мембрани. Але навіть зі всіма проблемами, які Listeria може викликати у людини, вона зараз досліджується як вакцина проти раку через свою здатність індукувати природжений і адаптивний імунітет.


Посилання[ред.ред. код]