Napster

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Napster
Napster.jpg
Розробник(и) Джордан Ріттер, Шон Феннінг, та Шон Паркер
Перший випуск 1999
Операційна система Кросплатформна
Доступні мови Багатомовна
Тип Медіаплеєр
Сайт www.napster.com

Napster — файлообмінна пірінгова мережа, створена Шоном Феннінгом що діяла в період з червня 1999 року по липень 2001 року, коли він відвідував Північно-Східний університет в Бостоні. Назвою сервісу став псевдонім Шона. Napster був першим широко використовуваним p2p (англ. peer-to-peer) файлообмінним сервісом і мав значний вплив на спільноту інтернет. Сервіс дозволяв легко обмінюватися музичними файлами з іншими людьми, що призвело до звинувачень в порушенні авторських прав з боку музичної індустрії. Попри те, що сервіс був зупинений за рішенням суду, він призвів до появи децентралізованих peer-to-peer мереж, контролювати які набагато складніше.

Початок[ред.ред. код]

Шон Феннінг в компанії з двома своїми онлайн-друзями — Джорданом Ріттером з Бостона і Шоном Паркером з Вірджинії — запустив першу версію Napster в червні 1999. Феннінг хотів знайти більш легкий спосіб обмінюватися музикою у форматі MP3, ніж за допомогою IRC або Lycos. Після розгляду всіх аспектів діяльності компанії Джоном Феннінгом, дядьком Шона, останній отримав 30% акцій компанії. Решта відійшло до його дядька.

Napster була peer-to-peer мережею, хоча і використовувала централізоване управління для отримання списку підключених комп'ютерів та їх списку наданих файлів, так як обмін файлами відбувався безпосередньо без участі центрального сервера. Такий принцип роботи дуже схожий на протокол IRC. Хоча й існували мережі, які полегшують обмін файлами (напр. IRC, Hotline, USENET), Napster спеціалізувалася виключно на музиці у форматі MP3 і надавала зручний інтерфейс. Результатом стала система, популярність якої надала величезний вибір музики для звантаження.

Хоча музична індустрія проголосила обмін музикою за допомогою p2p злодійством, багато користувачів Napster вважали такі заяви виправданими з багатьох причин. Одною з цих причин названо те, що якість нових альбомів знизилася до рівня середини 1990, коли типовий альбом містив лише одну-дві хороших пісні і «музичний наповнювач» — пісні-пустушки. Тому вони були вдячні Napster за можливість звантажити кілька пісень без необхідності платити за весь альбом. Також Napster надавав прекрасну можливість меломанам обмінюватися піснями, які складно знайти — старими записами і піснями з концертів, бутлеги. Також у користувачів з'явилася можливість звантажити музику, яку вони набули до популяризації компакт-дисків (наприклад, на вінілових платівках, касетах), в оцифрованому вигляді.

Napster сьогодні[ред.ред. код]

Причиною закриття «Napster» стала поява демо-версії пісні «I Disappear» гурту «Metallica» за кілька днів до її офіційного виходу. Це вивело з себе учасників групи, особливо барабанщика Ларса Ульріха, з чиєї ініціативи і був складений позов проти компанії.

Після пропозиції про покупку за 2,43 мільйона доларів США контрольного пакету акцій, зробленого компанією розваг для дорослих «Private Media Group», бренд і логотипи були придбані на аукціоні банкрутів компанією «Roxio Inc», яка використовувала їх для перетворення музичного інтернет сервісу «Pressplay» у платний сервіс Napster 2.0.

У вересні 2008 року музичний сервіс «Napster» був викуплений американською компанією «Best Buy» за 121 млн доларів.

Джерела[ред.ред. код]