Orrorin tugenensis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Orrorin tugenensis
Період існування: міоцен
Orrorin tugenensis.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Примати (Primates)
Родина: Людиноподібні (Hominidae)
Рід: Orrorin
Вид: O. tugenensis
Біноміальна назва
Orrorin tugenensis
(Senut, Pickford, Gommery, Mein, 2001)
Синоніми
Praeanthropus tugenensis

Orrorin tugenensis — єдиний відомий вид роду орорін (Orrorin), що мешкав в Східній Африці приблизно 6 млн років тому. Вважається другим відомим найдавнішим представником ранніх гомінід.

Історія відкриття[ред.ред. код]

У 2000 році у місцезнаходженнях Капсонім, Капчеберек і Арагай в місцевості Туген Хіллз на заході Кенії Бригітою Сенут і Мартіном Пікфордом з французького Музею природознавства[Джерело?] були знайдені надзвичайно давні кістки. Зуби, фаланги і фрагменти стегнової і плечової кістки були знайдені тут в шарах геологічної формації Лукейно і датовані часом приблизно 6 млн років тому. За цими знахідками французькими антропологами, що їх вивчали, було виділено новий рід і вид вірогідних предків людини. Він дістав назву оррорін тугененсіс, що походить від назви низькогір'я, де велися пошукові роботи (Туген), і від слова «орорін», що на мові одного з місцевих племен означає «перша людина».

Пізніше, у 2001–2002 роках в центральноафриканській пустелі Джураб, був знайдений ще більш ранній вид, який отримав назву (Sahelanthropus tchadensis). Завдяки виділенню цих видів стало зрозуміло, що, по-перше, гомінідна лінія еволюції виділилася не менш 5 млн років тому. По-друге, ті декілька видів австралопітеків, які раніше вважалися нашими найдавнішими предками, насправді не вичерпують собою всієї різноманітності форм ранніх гомінід.

Особливості будови[ред.ред. код]

Череп ороріна тугененсіса не знайдений, але за будовою стегнової кістки можна зробити висновок про ходіння представників цього виду на двох ногах, що є однією із головних особливостей, необхідних для зарахування до родини гомінідів.

Антропологи, які вивчали цей матеріал, вважають, що за загальною будовою стегна орорін був ближчий до людей, ніж до австралопітеків. Проте інші дослідники припускають, що він пересувався по землі ще не на двох ногах, а з опорою на зігнуті пальці верхніх кінцівок, як це роблять шимпанзе і горили.

Судячи з решток тварин і рослин тієї ж епохи, ороріни жили в сухих вічнозелених лісах, а не в савані, як передбачали багато теорій еволюції людини. Тому прямоходячі мавпи, мабуть, уперше з'явилися в лісах, а не еволюціонували від чотириногих, які вийшли на відкриті простори. Можливо, прямоходіння було елементом адаптації до життя на деревах. Сучасні орангутанги використовують усі чотири лапи для переміщення тільки по товстих гілках, тоді як по тонких, або чіпляються знизу, або йдуть по них на задніх лапах, готуючись передніми вчепитися за інші гілки вище, або балансуючи для рівноваги. Така тактика дозволяє їм наблизитися до плодів, розташованих далеко від стовбура, або стрибати з одного дерева на інше. На відміну від них предки сучасних шимпанзе і горил спеціалізувалися по лазінню по вертикальних стовбурах і ліанах, чим обумовлена їх кривонога і хода на землі. Проте, люди успадкували багато спільного з цими мавпами, включаючи будову кісток рук, посилених для ходіння з опорою на кісточки пальців[1][2][3].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Sample, I. (June 1, 2007). «New theory rejects popular view of man's evolution - Research - EducationGuardian.co.uk». Архів оригіналу за 2012-03-25. Процитовано 2007-11-05. 
  2. «BBC NEWS - Science/Nature - Upright walking 'began in trees'». 31 May 2007. Архів оригіналу за 2012-03-25. Процитовано 2007-11-05. 
  3. Thorpe S.K.S.; Holder R.L., and Crompton R.H. (24 May 2007). «PREMOG - Supplementry Info». Origin of Human Bipedalism As an Adaptation for Locomotion on Flexible Branches. Primate Evolution & Morphology Group (PREMOG), the Department of Human Anatomy and Cell Biology, the School of Biomedical Sciences at the University of Liverpool. Процитовано 2007-11-01. 

Джерела[ред.ред. код]

Панда Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.