Paranthropus robustus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Paranthropus robustus
Період існування: Плейстоцен,
Череп Paranthropus robustus у Трансваальському музеї
Череп Paranthropus robustus у Трансваальському музеї
Біологічна класифікація
Царство: Animalia
Тип: Chordata
Клас: Mammalia
Ряд: Primates
Родина: Hominidae
Підродина: Homininae
Рід: Paranthropus
Вид: P. robustus
Біноміальна назва
Paranthropus robustus
Broom, 1938
Синоніми
Australopithecus robustus

(Dart, 1938)

Paranthropus robustus (Парантроп робустус, тобто масивний Парантроп) - вид викопних вищих приматів, виявлений в Південній Африці 1938 pоку південноафриканським доктором і палеонтологом Робертом Брумом.

Рештки були датовані періодом від 2 до 1,2 млн років. Вважаються спорідненим з австралопітеками [1], є тупиковою гілкою еволюції людини[2]

Перші знахідки[ред.ред. код]

Австралопітек масивний з’явився близько 2.5 млн років тому. Всі залишки представників даного виду були знайдені в Південній Африці, в печерах, куди їх, очевидно, затягнули хижаки. Вимер цей вид близько 1.5 млн років тому. Перше відкриття було зроблено в 1938 році школярем Гертом Тернбланшем в Кромдраай в Південній Африці. Палеонтолог Роберт Брум із Трансваальського Музею дослідав і зробив опис знахідки, як нового виду і роду. Розкопки на цьому місці відновив в 1993 році Френсіс Теккерей із Трансваальського Музею. Вік знахідок з Кромдраай приблизно 1.95 млн. років. Знахідки австралопітека масивного відносять до п'яти місць у Південній Африці: Кромдаай, Сварткранс, Дрімолен, Гондолін і Куперс. У Сварткрансі в печері було знайдено залишки 130 осіб. Дослідження зубів показало, що середній вік особини рідко перевищував 17 років.

Характеристика виду[ред.ред. код]

Австралопітек масивний був такого ж росту, як і більшість європейських жінок - 1.6 м, але важив менше - близько 50 кг. В порівнянні з африканусом у нього був масивніший і пласкіший череп, який вміщав в себе більший мозок - 550 см кубічних і мав ширше обличчя. До високого черепного гребеня прикріплювалися сильні м'язи, які керували масивними щелепами. Передні зуби були такі ж, як у африкануса, а корінні - більшими. При цьому, корінні зуби у більшості відомих екземплярів зазвичай сильно зношені, незважаючи на те, що були покриті товстим шаром міцної емалі. Цей факт може свідчити про те, що вони харчувались твердою, жорсткою їжею, а саме - зернами злаків. Від нього, можливо, походить австралопітек Бойса.

Спірна таксономія[ред.ред. код]

Думки про те, чи повинні види Paranthropus aethiopus, boisei і robustus відноситися до роду Australopithecus чи мати свій рід Paranthropus відрізняються. До недавнього часу як парантропів так і австралопітеків відносили до роду Австралопітеки. В наш час в науковом товаристві використовуються обидві таксономічні системи. Однак, хоча Australopithecus robustus і Paranthropus robustus можуть використовуватися для позначення одних і тих же особин, деякі дослідники вважають, що відмінності між парантропами і австралопітеками досить помітні, для їх поділу на два окремі роди

Морфологія[ред.ред. код]

Об"єм головного мозку приблизно 520 см³. Вид відрізнявся кістяним гребенем на черепі для кріплення жувальних м'язів, ймовірно, це дозволяло пережовувати жорсткі рослинні волокна. Виступаючі вперед вилиці також свідчать про розвинену жувальної мускулатури. Судячи з аналізу зубів цей вид був всеїдний.

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]