Sonderaktion 1005

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Особлива операція 1005, (нім. Sonderaktion 1005), також звана «операція 1005» (нім. Aktion 1005), або «операція ексгумації» (нім. Enterdungsaktion) була проведена під час Другої світової війни нацистською Німеччиною з метою приховання слідів убивства мільйонів людей в ході операції Рейнхард.

Опис[ред.ред. код]

Операція проводилася під суворим секретом в період з 1942 по 1944 роки з використанням укладених концентраційних таборів, які розкопували масові поховання і спалювали трупи. Ці робочі групи офіційно називалися «трупні команди» (нім. Leichenkommando) і були частиною Зондеркоманди 1005; щоб уникнути утікань укладені часто працювали в ланцюгах. За операцією наглядали відібрані команди з СД і поліції порядку.

Історія[ред.ред. код]

Члени зондеркоманди 1005 позують на тлі кісткомольної машини в Янівському концтаборі (м. Львів). (Червень 1943 р. — жовтень 1943 р.)

У березні 1942 року обергруппенфюрер СС Рейнхард Гейдріх доручив штандартенфюреру СС Пауля Блобеля проведення операції 1005th Однак її початок затримався через вбивство Гейдріха в червні 1942 року чеськими агентами УСО в результаті операції «антропоїдів». В кінці червня групенфюрер СС Генріх Мюллер, голова гестапо, остаточно віддав Блобеля цей наказ. У той час як принциповою метою було знищення слідів страт євреїв, операція могла також включати й інші жертви нацистських айнзатцгруп.

Блобель почав свою роботу з експериментів в Хелмно. Але спроби використати запальні бомби для знищення ексгумованих тіл були невдалими, оскільки вогонь перекинувся на прилеглий ліс. Найефективніший спосіб був врешті-решт знайдений у вигляді величезних похоронних багать на залізних гратах. Цей метод був пов'язаний з викладанням шарами тіл і дров на рейках. Залишаються фрагменти кісток перемелювалися особливими машинами і знову захоронювати в ямах.

Операція офіційно почалася в Собібор. Трупна команда викопувала тіла з масового поховання навколо табору і спалила їх. Після того, як робота була зроблена, робітники були страчені. У грудні 1942 року процес перемістився в Белжец. Так як в таких таборах, як Аушвіц або Берген-Бельзен, були крематорії для спалювання тіл, операція 1005 на їх територіях не проводилася. Після Белжец робота була продовжена в . Треблінці

Операція проводилася також на місцях більш ранніх масових вбивств, таких як Львів, Бабин Яр і 9-й форт. У 1944 році, з Червоної армії, обергрупенфюрер СС Вільгельм Коппе, голова рейхсгау Вартеланд, віддав наказ про організацію в усіх п'яти областях Генерал-губернаторства своїх окремих груп операції 1005, щоб почати «очищення» масових поховань. Операції ще не були повністю закінчені, коли наступаючі радянські війська досягли ще не очищених місць.

Після[ред.ред. код]

В ході Нюрнберзького процесу після війни, представник Адольфа Ейхманна, гауптштурмфюрер СС Дітер Вісліцені (нім. Dieter Wisliceny), дав наступні показання про операцію 1005:

Ліві лапки У листопаді 1942 року в офісі Ейхмана в Берліні я зустрів штандартенфюрера Блобеля, колишнього керівником команди 1005, яка була створена для стирання всіх слідів остаточного рішення єврейської проблеми айнзатцгрупи і всіх інших страт. Команда 1005 діяла як мінімум з осені 1942 по вересень 1944 і весь цей час підпорядковувалася Ейхману. Місія була сформульована, коли стало ясно, що Німеччина не може утримати всі окуповані території на Сході і було визнано необхідним видалити всі сліди скоєних злочинних страт. У листопаді 1942 року в Берліні Блобель прочитав лекцію перед групою фахівців Ейхманна по єврейському питанні на окупованих територіях. Він розповів про спеціальні кремаційні печі, які він особисто сконструював для використання в роботі команди 1005. Його завданням було розтин могил, видалення з них і спалювання тіл перш страчених осіб. Команда 1005 діяла в Росії, Польщі та в Прибалтиці. Потім я бачив Блобеля в Угорщині в 1944 році і він підтвердив Ейхману в моїй присутності, що місія команди 1005 виконана.[1] Праві лапки

Блобель був засуджений до смерті Нюрнберзьким трибуналом по процесу айнзатцгруп. Він був повішений у в'язниці Ландсберг 8 червня 1951. У Нюрнберзі Блобель звинувачувався в смерті близько 60 тисяч осіб, за свідченнями було доведено 10-15 тисяч смертей[2].

Література[ред.ред. код]

  • Arad, Yitzhak, Belzec, Sobibor, Treblinka, Indiana University Press, 1992 ISBN 0-253-21305-3
  • Edelheit, Abraham J., and Edelheit, Herschel, History of the Holocaust, Westview Press, 1995 ISBN 0-813-32240-5

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]