TARDIS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
ТАРДІС Доктора

ТАРДІС (англ. TARDISTime And Relative Dimension(s) In Space) — машина часу та космічний корабель з британського телесеріалу «Доктор Хто», яка, будучи живою істотою, росла на рідній планеті володарів часу, Галіфрей, до її знищення у Війні Часу. ТАРДІС може доставити своїх пасажирів в будь-яку точку часу і простору. Вона могла приймати будь-яку форму для мімікрії, але одного разу цей механізм був зламаний, і тепер ТАРДІС Доктора завжди зовні виглядає, як поліцейська будка зразка 1963 року, але всередині вона набагато більші, ніж зовні. При зльоті та приземленні видає характерний , ні на що не схожий звук ( Wroomp Wroomp ).

ТАРДІС в класичних серіях також називали просто «корабель», «ТТ капсула », « поліцейська будка».

Доктор Хто став такою значною частиною британської поп-культури, що не тільки форма синьою поліцейської будки стала асоціюватися з ТАРДІС, а й саме слово «ТАРДІС» вживається для опису чого-небудь більшого зсередини, ніж зовні. ТАРДІС є зареєстрованою торговою маркою BBC.

На честь 50-річчя серіалу в Новій Зеландії була випущена двохдоларова монета із зображенням ТАРДІС.

У липні 2013 року в лондонському аеропорті Хітроу з'явилася ТАРДІС, а також кіберлюдь.

У картах «Google Maps» є великоднє яйце, що надає можливість подивитися на внутрішню частину ТАРДІС, що стоїть в Лондоні.

Історія появи[ред.ред. код]

Першу появу ТАРДІС можна побачити в першій же серії серіалу Доктор Хто - «Неземне дитя», що вийшла в 1963 році. Сам Доктор стверджує , що запозичив застарілу машину, коли покидав рідну планету Галіфрей. Як виявилося, в серії "Ім'я Доктора" Перший Доктор хотів вибрати іншу ТАРДІС , але супутниця Одинадцятого Доктора Клара Освальд вказала йому на потрібну. Четвертий доктор, при пропозиції замінити свою ТАРДІС на більш нову модель, відмовляється з причини «відсутності душі» у нової моделі. Справна ТАРДІС здатна маскуватися в будь-що із зовнішнього середовища (наприклад, машина Майстра приймала безліч образів - підлоговий годинник, фургон для перевезення коней, залізна діва, колона, частина комп'ютера і т. д.) , та у ТАРДІС Доктора зламалася система маскування - буквально «пристрій - хамелеон» і вона застрягла у формі громадської поліцейської телефонної будки (в самій першій серії [[ Сьюзен Форман ] ] згадує , що вона приймала вид ялинки і сидіння седана ). У чому конкретно полягає поломка , ніколи не уточнювалося. ТАРДІС вже була старою, коли Доктор вперше взяв її, але наскільки вона давня, незрозуміло. Дев'ятий Доктор стверджує, що у нього за спиною «900 років подорожей в телефонній будці», маючи на увазі, що його ТАРДІС принаймні настільки стара (а судячи з усього, і ще старіша) .

Пристрій ТАРДІС[ред.ред. код]

ТАРДІС вирощують, а не будують. Вони беруть енергію з декількох джерел , але в першу чергу з ядра штучної чорної діри, Ока Гармонії, створеного легендарним Володарем Часу Омегою. Джерело сили ТАРДІС («серце ТАРДІС ») знаходиться під консоллю, а саме під центральною колоною, підйомом і опусканням якої показує, що корабель функціонує. Інші елементи, необхідні для якісної роботи ТАРДІС і потрібні час від часу , рідкісну руду « Цейлон - 7 » і « артронну енергію ». Остання являє собою форму темпоральной енергії , продукт розуму Володарів .

До того, як ТАРДІС почне повністю функціонувати, її потрібно з'єднати з біологією Володаря Часу. Це заслуга пристрою Расилона, що дає симбіотичний зв'язок з ТАРДІС і можливість протистояти фізичному стресу при подорожі в часі. Без цього пристосування результатом буде молекулярна дезінтеграція; це служить гарантією відсутності зловживань при подорожі в часі , навіть якщо технологія ТАРДІС буде скопійована .

ТАРДІС Доктора при переміщеннях сильно трясе, він пояснює це в серії «Кінець подорожі»: нею повинні керувати 6 пілотів, але він робить все сам. Проте, у серії «Час ангелів» Рівер Сонг керує нею плавно, користуючись стабілізаторами (Доктор називає їх «нудьгозаторами», англ . Boringers). До того ж Рівер здійснює посадку абсолютно беззвучно, пояснивши, що Доктор забуває віджимати гальма. У відповідь Доктор заявляє, що йому просто подобається звук. Це не пояснює той факт, що ТАРДІС Майстра видає такі ж точно звуки, хоча він керує нею набагато більш вправнше, ніж Доктор.

Двигуном ТАРДІС є зірка, яка була поміщена в спеціальний відсік у момент вибуху зірки (за словами Доктора вона не вибухне тому що вона застигла в часі-технологія володарів часу).

Екстер'єр[ред.ред. код]

TARDIS BBC Television Center

Зовнішність поліцейської будки практично не змінювалася, крім деяких косметичних змін. Наприклад, знак, що приховує телефон на двері змінювався - замість чорних літер на білому тлі з'являлися білі на чорному і білі на синьому. Змінювалося і написання слів на панелі : від «Термінові дзвінки» до «Усі дзвінки». Надпис «Поліцейська будка» не змінювався з 18 сезону. У якийсь момент з'явилася аптечка на дверці, однак проіснувала недовго.

У більшості серій зовнішні двері будки діють окремо від серйозних внутрішніх дверей , хоча іноді обидва комплекти можуть бути відкриті однаково, дозволяючи пасажирам виглядати назовні і навпаки. Вхід в ТАРДІС відкривається і закривається зовні ключем, який Доктор зберігає у себе, зрідка даючи копії компаньйонам. У серіях 2005 року ключ також пов'язаний з ТАРДІС - він здатний сигналізувати (нагріванням і світінням) про присутність корабля або затримки його прибуття. Десятий і Одинадцятий Доктор а здатні відкрити двері клацанням пальців.

Інтер'єр[ред.ред. код]

Навіть крізь двері будки видно, що ТАРДІС величезна. Місткість ніяк не уточнювалась чисельно, але корабель вміщує крім житлових частин, художню галерею, бібліотеку, басейн, медичний відсік, кілька складів з цегляними стінами, а також багаторівневу гардеробну кімнату зі спіральними сходами. Інші кімнати включають житлові приміщення для компаньйонів Доктора, при цьому спальня самого Доктора не згадувалася і не показувалася. Є й Нульова кімната, захищена від решти Всесвіту забезпечуючи спокійну обстановку. Частини ТАРДІС можуть бути ізольовані один від одного або змінені. Деякі "кругляшки" на стінах приховують пристрої та механізми ТАРДІС, їх дизайн варіюється від основ, вирізаних на чорному тлі до фотографічних зображень, надрукованих на стінах і прозорих дисків що світяться, в пізніших серіях. У серії «Подорож до центру ТАРДІС» Одинадцятий Доктор каже, що корабель нескінченний. У серії «Ім'я Доктора» Доктор, виявивши на планеті Трензалор величезну ТАРДІС, пояснює це тим, що якщо ТАРДІС зламана, «більша всередині ніж зовні» починає проявлятися зовні.

З приміщень корабля найчастіше показується кімната управління, де знаходятся консолі управління. В оригінальних серіях у ТАРДІС є щонайменше дві кімнати управління - головна, з білими стінами, футуристичного виду, дуже часто використовувана протягом всієї історії серіалу, і друга, що використовувалась під час 14 сезону, на вигляд більш давня, з дерев'яними панелями.

Функції[ред.ред. код]

  • Переміщення в часі та просторі.
  • Телепатичні функції.
  • Комп'ютерні функції.Здатність перекладати всі існуючі мови, окрім древнегалліфрейского (Пасажири ТАРДІС можуть не тільки розуміти всі мови, але й говорити на них; ця здатність може залишитися на все життя: у серії «Ангели захоплюють Манхеттен » Рорі Вільямс зумів прочитати ієрогліфічний напис на вазі, перебуваючи дуже далеко від ТАРДІС); але є і винятки: в серії «Неможлива планета» ТАРДІС не зуміла перевести напис на осколках вази. Також у серії «Час ангелів» напис на «рідному ящику» так і залишається нерозшифрованої, поки Доктор сам її не переводить, оскільки вона була написана на древньогалліфрейскій - «забутій мові Володарів Часу».
  • Захист від зовнішніх ворогів при закритті дверей.
  • У вакуумі ТАРДІС створює повітряне поле.

Жива ТАРДІС[ред.ред. код]

У 2011 році вийшла серія «Дружина Доктора» (The Doctor's Wife), в якій Одинадцятий Доктор зустрічає свою ТАРДІС в образі жінки. Доктор отримує послання з якоюсь планети, яку іменують «Дім». Такі послання могли посилати тільки Володарі Часу, і Доктор відправляється на їхні пошуки в компанії своїх супутників, але знаходить лише двох дивних істот - Уда і божевільну жінку на ім'я Ідріс, яка називає Доктора своїм викрадачем. Доктор розуміє, що матриця ТАРДІС перемістилася в Ідріс. Йому подобається, що він може розмовляти зі своєю улюбленою машиною, але тіло жінки не здатне витримувати таку енергію, і матриця повертається назад в корпус машини. Доктор називає ТАРДІС «старушкою» і «сексі», вона назавжди залишиться його вірною супутницею, але ті дні, коли вони могли розмовляти, більше не повторяться. Згодом Доктор марно намагався встановити з ТАРДІС голосовий контакт, а контакт телепатичний у них був завжди. У деяких серіях був показаний голосовий інтерфейс ТАРДІС, який влаштований на основі спогадів Доктора і з'являється у вигляді людей, які зіграли особливу роль в його житті.

Актриса, що зіграла живе втілення ТАРДІС - Сюранна Джонс, Відома в Великобританії своїми ролями на телебаченні і в театрі.

Посилання[ред.ред. код]