WISE

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
WISE змонтований на вершині ракети Delta II
WISE, художнє зображення

WISE (англ. Wide-field Infrared Survey Explorer, Ширококутовий Інфрачервоний Оглядовий Дослідник) — інфрачервоний орбітальний телескоп NASA, запуск якого відбувся 14 грудня 2009 з бази військово-повітряних сил Ванденберг у Каліфорнії. На орбіту апарат вивела ракета-носій Delta II.

Вартість проекту склала близько 320 млн доларів США.

WISE перебуває на орбіті заввишки 525 кілометрів і містить 40 см телескоп, чутливий до хвиль довжиною 3—25 мікрометрів. Телескоп призначений для вивчення астероїдів та комет, шляхи яких пролягають поруч із Землею. Він допоможе вченим точніше визначити їхні розміри та склад. WISE також необхідний астрономам для вивчення віддалених галактик, оточених хмарами пилу. Пил непроникний для телескопів, що працюють в оптичному діапазоні, таких як «Хаббл». Телескоп може вивчати галактики, віддалені від Землі на відстань до 10 мільярдів світлових років.

«Холодне» дослідження[ред.ред. код]

Щоб інфрачервоний телескоп отримував чіткі зображення і міг бачити об'єкти на такій значній відстані, необхідно, щоб температура його детекторів була дуже низькою. WISE охолоджувався рідким воднем, його запасів вистачило на 10 місяців. Чутливість WISE приблизно в 500 разів краща, ніж міг забезпечити інфрачервоний космічний телескоп IRAS, який працював на орбіті за 25 років до нього. Детектори телескопа за допомогою рідкого водню охолоджувалися до температури 12° К (-261°C). Завдяки цьому телескоп міг «бачити» ті об'єкти, які випускають дуже мало тепла (або дуже далекі об'єкти, випромінювання від яких практично повністю «втрачається» по дорозі). Загалом WISE здійснив два детальних огляди неба, весь доступний йому космічний простір.

NEOWISE[ред.ред. код]

У вересні 2010 року в орбітальної обсерваторії закінчився рідкий водень, і телескоп почав «теплу» частину своєї місії, що одержала назву NEOWISE. Температура детекторів в ході цієї частини місії становила близько 70° К (-203 °C), і телескоп займався спостереженням комет і астероїдів, в тому числі тих, які проходять неподалік від Землі. WISE виявив 19 нових комет, більш 33,5 тисячі астероїдів, а також 120 так званих NEO (Near Earth Objects, або навколоземні об'єкти).

Підсумки роботи[ред.ред. код]

У лютому 2011 року астрономи остаточно вимкнули його. За час своєї роботи телескоп отримав близько 1,8 мільйона знімків астероїдів, комет, далеких галактик та інших «холодних» об'єктів. Вчені перевели телескоп у сплячий режим, і найближчим часом не збираються знову включати його.

Обробка даних[ред.ред. код]

У квітні 2011 НАСА опублікувало значну частину даних, зібраних інфрачервоним телескопом WISE.[1] У вільний доступ потрапили результати спостережень 57% площі небесної сфери, виконаних WISE в перші 105 днів роботи. Архів, забезпечений простою інструкцією з пошуку зображень, розміщений тут. «Дані WISE повинні привернути увагу астрономів-аматорів, які, я впевнений, зуміють відшукати що-небудь нове і незвичайне», — говорить керівник проекту Едвард Л. Райт (англ. Edward L. Wright) з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі.

У 2012 вчені планують опублікувати весь обсяг даних WISE.

Крім WISE на орбіті перебувало ще два інфрачервоних телескопи. Один з них, Спітцер, був запущений 2003 року. Його роботою керує Американське космічне агентство. Другий інфрачервоний телескоп, європейський «Гершель», є найбільшим телескопом з-поміж будь-коли відправлених у космос.

Виноски[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]