Windows CE

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Windows CE
Розробник Microsoft Corporation
Родина ОС Windows CE
Модель сирцевого коду закритий вихідний код (shared source ядро операційної системи[1])
Останній стабільний випуск 6.0 R2/ 15 листопада 2007
Доступні мови багатомовна
Платформи, що підтримуються x86, MIPS, ARM, SuperH
Тип ядра Монолітне ядро
Гібридне ядро
Ліцензія Microsoft EULA
Веб-сайт Windows CE

Windows CE (вона ж WinCE) — це варіант операційної системи Microsoft Windows для кишенькових комп'ютерів, мобільних телефонів і вбудованих систем. Windows CE не є «спрощена» версією Windows для настільних ПК, вона ґрунтується на зовсім іншому ядрі. Підтримуються архітектури x86, MIPS, ARM і процесори Hitachi SuperH.

Windows CE оптимізована для пристроїв, що мають мінімальний обсяг пам'яті: ядро Windows CE може працювати на 32 КБ пам'яті. З графічним інтерфейсом (GWES) для роботи Windows CE знадобиться від 5 Мб. Пристрої часто не мають дискової пам'яті і можуть бути сконструйовані як «закриті», без можливості розширення користувачем (наприклад, ОС може бути «зашита» в ПЗП). Windows CE відповідає визначенню операційної системи реального часу.

На базі Windows CE засновано багато платформ, включаючи Handheld PC, Palm-size PC, Pocket PC, Pocket PC 2002, Pocket PC 2003, Pocket PC 2003 SE, Smartphone 2002, Smartphone 2003, Windows Mobile, Meizu OS, а також велика кількість промислових пристроїв і вбудованих систем. Приставка Sega Dreamcast мала підтримку Windows CE. Самою Windows CE в початковій поставку не було, але вона могла запускатися на приставці з CD. Деякі ігри використовували цю можливість.

Зв'язок з Windows Mobile, Pocket PC і SmartPhone[ред.ред. код]

Часто назви Windows CE, Windows Mobile, Pocket PC використовують як взаємозамінні. Це не зовсім правильно. Windows CE -це модульна операційна система, яка є основою для пристроїв декількох класів. Будь-який розробник може купити інструментарій (Platform Builder), який містить всі ці компоненти і програми, що дозволяють побудувати власну платформу. При цьому такі додатки, як Word Mobile / Pocket Word, не є частиною цього інструментарію.

Windows Mobile найкраще уявляти собі як набір платформ, заснованих на Windows CE. Зараз до цього набору входять платформи: Pocket PC, SmartPhone і Portable Media Center. Кожна платформа використовує свій набір компонентів Windows CE, плюс свій набір супутніх особливостей та програм.

Версії[ред.ред. код]

Версія дата релізу
1.0 листопад 1996
2.0 вересень 1997
3.0 червень 2000
4.x січень 2002
5.0 серпень 2004
6.x вересень 2006

Надання вихідного коду[ред.ред. код]

Згідно з програмою ліцензування Shared source вихідний код може бути наданий стороннім розробникам програмного забезпечення. Однією з переваг Майкрософт називає відсутність копілефту і необхідності надавати Майкрософт доступ до своїх змін. [1]

Конкуруючі продукти[ред.ред. код]

Основні конкуренти WinCE — це VxWorks, eCos, OSE, QNX, Symbian OS, iPhone OS, різні похідні Linux (наприклад: μClinux, Google Android, Maemo і OpenMoko) і, найвідоміший, PalmOS. Деякі виробники пристроїв також виготовляють свою власну систему.

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. «Microsoft opens full Windows CE kernel source.». Архів оригіналу за 2012-12-09.  Linux Devices' article(Nov. 01, 2006).