Картопляники

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Картопляники
Картопляники з начинкою
Походження  Україна
Необхідні компоненти S. tuberosum, борошно і яйце

Картопля́ники — страва української кухні[1], котлети з вареної товченої картоплі[2][3] (можливо, з начинкою). Готуються з вареної м'ятої картоплі. Також застосовують різні начинки: м'ясо, шкварки, гриби, оселедець, чорнослив, капуста тощо.

Рецепти[ред. | ред. код]

Мапа поширення картопляників, картофляників

Картопляники звичайні[ред. | ред. код]

Інгредієнти: картопля, яйце, борошно, сіль, перець, олія, масло вершкове.

Розтерти на 1 скл. протертої картоп­лі 2 яйця, 1 ложку топленого, не гарячого масла, солі, перцю білого та борошна. Якщо маса надто густа, додати вершків або сметани. Виліпити пиріжки, формою схожі на січеники. Смажити на помірному вогні. Подають до грибної підливи[4].

Картопляники з м'ясом[ред. | ред. код]

Приготувати тісто, як і на картопляники звичайні, виліпити пиріжки з борошном, середину начинити січеним м'ясом. Якщо м'ясо варене — підсмажити його з маслом, цибулею і перцем. Потім смажать, як січеники і подають до грибної підливи[4].

Картопляники з оселедцем[ред. | ред. код]

Картопля готується, як на звичайні картопляники. Начинка — січений оселедець, перемішаний з тертою булкою, маслом, перцем і цибулею[4].

Картопляники з грибами[ред. | ред. код]

Тісто виготовляється, як і картопляники з м'ясом. Начин­ка — дрібно порізані відварені сухі гриби, тушковані з маслом, цибулею і перцем та тертою булкою. Подають до підливи з грибної юшки[4].

Картопляники з начинкою із зелені та яєць[ред. | ред. код]

800 г картоплі відварити в підсоленій воді, остудити та очистити від лушпиння. Картоплю розім'яти, вбити два яйця, всипати дрібку солі і чорного перцю та замісити туге тісто, досипаючи борошно. Приготувати начинку з 3-х подрібнених варених яєць, зеленою цибулею, кропом і сіллю. Виробити з тіста тоненькі варениці, на які покласти начинку. Приплюснути долонею виріб, надавши йому форми пиріжка та обваляти в борошні. Картопляники обсмажити з обох сторін на пательні в розігрітому смальці, викладаючи спочатку швом до низу.

Картопляники подаються з молоком, кисляком, ряжанкою, сметаною, шкварками або без додатків.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Артюх Л. Ф. Україна, держава: харчування та їжа: Кухня // Енциклопедія історії України: Україна—Українці. Кн. 1 / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. Інститут історії України НАН України. р.— К.: Наукова думка, 2018. р.— 608 с.
  2. Картопляник // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Картопляник // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
  4. а б в г Картопляники // Страви й напитки на Україні / Клиновецька З.; Вид. репринтне; З видання: Київ — Львів. 1913 р. — Київ: «Час», 1991. — С. 47—48. — 218 с.

Література[ред. | ред. код]

  • Картопляники з киселем із чорносливу; Картопляники з грибами // Українські страви / Ред. Л. П. Денисенко; Третє видання. — Київ: Державне видавництво технічної літератури УРСР, 1960. — С. 185—186. — 456 с.
  • Артюх Л. Ф. Українська народна кулінарія. Історико-етнографічне дослідження. — К.: Наукова думка, 1977. — С. 56. — 160 с.
  • Українська минувшина. Ілюстрований етнографічний довідник. 2-е вид. А. П. Пономарьов, Л. Ф. Артюх, Т. В. Косміна та ін. — К.: Либідь, 1994. — С. 56. — 256 с. — ISBN 5-325-00592-8.
  • Клиновецька З. Страви й напитки на Україні / Вид. репринтне; З видання: Київ — Львів. 1913 р. — Київ: «Час», 1991. — С. 47—48. — 218 с.
  • Картопляники // Українські страви (давні приписи з Галицької України) / Терлецька З. / Вступне слово І. Кашубинської. — Філядельфія: Союз Українок Канади. Практична Книгозбірня ч. 4. — С. 95—96. — 1971. — 210 с.
  • Картопляники з грибами; Картопляники виноградівські // Українська національна кухня / Безусенко Л. М. (ред.-уклад.) — Україна, Донецьк: Сталкер, 2002. — С. 168—169. — 288 с. — (Кулінарія). — ISBN 966-596-462-3.

Посилання[ред. | ред. код]