Мул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мул
Мул
Зображення
CMNS: Мул у Вікісховищі

Мул (англ. ooze, mud, silt) — тонкодисперсний водонасичений неущільнений осад, що утворюється на дні водоймищ. Мул — початкова стадія формування багатьох осадових гірських порід.

Загальний опис

[ред. | ред. код]

Розрізняють морський та континентальний (озерний, болотяний) мул, за генезисом — теригенний (глинистий тощо), біогенний (діатомовий, глобігериновий, радіолярієвий тощо), хемогенний (карбонатний тощо), вулканогенний (збагачений вулканічним попелом), за ґранулометричним складом — дрібноалевритовий, алеврито-пелітовий, пелітовий. Іноді мули збагачені органічною речовиною (сапропель).

  • Тонкодисперсний високозольний продукт обробки та зневоднення шламів, що утворився внаслідок подрібнення та стирання частинок глинистих порід, їхнього розмокання в процесі збагачення. При накопиченні в обігових водах мул підвищує їхню в'язкість, що негативно впливає на ефективність гравітаційного збагачення. Осадження та зневоднення мулу пов'язане зі значними труднощами, навіть при застосуванні флокулянтів.

Грубий мул, тонкозернистий пісок, алеврит.

Дослідження

[ред. | ред. код]

У Житомирі водоканал займається дослідженням шляхів використання зневодненого осаду[1]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. У Житомирі водоканал займається дослідженням шляхів використання зневодненого осаду. zhytomyr.name (укр.). Архів оригіналу за 2 грудня 2020. Процитовано 29 жовтня 2020.

Література

[ред. | ред. код]

2. Лікувальний мул лиману Куяльник на півдні України [Архівовано 1 вересня 2021 у Wayback Machine.]