Портал:Харків

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портал Харків Проєкт Харків Обговорення проєкту Учасники проєкту
Харків
Харків

Ха́рків (заст. укр. Харьків, лат. Zacharpolis, англ. Kharkiv) — місто України. Розташоване на північному сході України на Слобожанщині, адміністративний центр Харківської області. Друге за кількістю мешканців місто України з населенням 1 421 125 осіб. Площа міста — 350 км². Разом із прилеглими містами та районами утворює Харківську агломерацію з людністю понад 2 млн осіб. Місто-герой України (з 2022 року).

Великий науковий, культурний, промисловий і транспортний осередок України, був третім індустріальним центром у колишньому СРСР. У місті функціонують 60 науково-дослідних інститутів, 41 вищий навчальний заклад, серед яких ХНУ імені В. Н. Каразіна, який входить до найкращих 500 ВНЗ світу та НТУ «ХПІ», який входить до найкращих 1000, 8 музеїв, міська картинна галерея, 7 державних театрів і кілька десятків недержавних, 80 бібліотек.

Вибрана стаття

Зменшена копія пам'ятника

Пам'ятник Тарасові Григоровичу Шевченку в Харкові — пам'ятник українському поетові, письменнику, митцю і мислителю Тарасові Григоровичу Шевченку в місті Харкові, один з найкращих зразків монументальної Шевченкіани у світі.

Є одним із символів міста, визначною міською монументальною пам'яткою. Цей монумент вважається одним з найкращих пам'ятників Тарасові Шевченку у світі.

Розташований в середмісті Харкова — у Саду імені Т. Г. Шевченка, при вході на центральну алею з боку вулиці Сумської. Автори пам'ятника — радянський скульптор Матвій Манізер і архітектор Йосип Лангбард. Монумент було урочисто відкрито 24 березня 1935, тобто через 9 місяців після того, як Харків перестав бути столицею УРСР.

Багатоступінчастість монумента була і лишається органічно пов'язана з архітектурою величних споруд Держпрому та Харківського державного університету (зараз Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна), Садом імені Шевченка.


Вибрана особистість

Петро́ Петро́вич Гула́к-Артемо́вський — український письменник, вчений, перекладач, поет.

Народився в містечку Городищі Київської губернії (нині Черкаська область) в сім'ї священика. Освіту здобув у семінарії, потім у Київській духовній академії. Не закінчивши академію, у 1813 році почав викладати в приватних пансіонах Бердичева, вчителював у будинках багатих польських поміщиків. У 1817 році переїхав до Харкова і вступив до університету вільним слухачем словесного факультету, і тоді ж, завдяки заступництву попечителя Харківського навчального округу графа Потоцького, затверджений Радою університету лектором польської мови. З 1820 року йому було доручено викладання також російської історії, географії та статистики. У 1821 році П. П. Гулак-Артемовський здав кандидатський і магістерський іспит, захистив дисертацію на тему «О пользе истории вообще и преимущественно отечественной и о способе преподавания последней» і отримав ступінь магістра. Через два роки був обраний ад'юнктом російської історії та статистики, у 1825 — екстраординарним; 1828 — ординарним професором. У 1831 і 1833 роках — секретар етико-політичного відділення, член училищного комітету при Харківському університеті. З 1841 року до виходу у відставку в 1849 році — ректор Харківського університету

У 1855 році Гулак-Артемовський обраний почесним членом Харківського університету. Крім того, П. П. Гулак-Артемовський з 1818 року викладав французьку мову в Харківському інституті благородних дівчат, а з 1827 року також керував навчальною частиною Полтавського інституту шляхетних дівчат. Він належав до числа засновників «Українського журналу». Був член Московського товариства аматорів російської словесності, Королівського товариства друзів науки у Варшаві.

Вибране зображення

Будинок Державної промисловості — перший радянський 13-поверховий хмарочос, пам'ятка архітектури в стилі конструктивізму

Фотохроніка російського вторгнення

Житловий будинок у Харкові (вул. Бучми, 40а), частково зруйнований під час російського вторгнення в Україну, 26 лютого 2022 року.

Основні статті

Категорії

Wiktionary
Вікісловник
Commons
Вікісховище
Wikisource
Вікіджерела
Wikinews
Вікіновини

» Чи знаєте Ви, що…

« Добрі та вибрані статті

Вибрані статті:
Хржонщевський Никанор Адамович

Добрі статті:
Андреасов Леон Михайлович
Габель Августина Станіславівна
Габель Юрій Орестович
Давидов Олександр Тимофійович
Держпром
Концерт Queen у Харкові
Пам'ятник Тарасові Шевченку (Харків)
Сніп (часопис)
Хоткевич Гнат Мартинович

» Як я можу допомогти


Також прохання ставити шаблон {{Kharkiv-stub}} в незавершених і маленьких статтях, що стосуються харківської тематики.

« Проєкти

   Проєкт:Харків

» Братні портали

Україна Харківщина Київ Львів Одеса

" Нові статті


Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти