Портал:Хімія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хімія — одна з природничих наук. Вона вивчає перетворення матерії, коли в результаті хімічних реакцій з одних речовин утворюються інші, що мають відмінний склад чи будову, а також інші хімічні властивості. Завданням хімії є дослідження властивостей речовин, їхньої будови, вивчення умов та способів перетворення одних речовин на інші, а також практичне використання таких реакцій.

  Вибране зображення


Зразки сполук празеодиму, неодиму і талію у хімічному музеї Женевського університету (Швейцарія)

  Вибрана стаття

Галіт
Галіт

Хлори́д на́трію — хімічна сполука складу NaCl з іонною кристалічною граткою. Речовина є твердими, прозорими і солоними на смак кристалами. У природі зустрічається у великій кількості в розчиненому стані (насамперед у морях та океанах), а у кристалічному стані входить до мінералу галіту, з якого практично повністю складається видобувна кам'яна сіль і морська сіль.

Хлорид натрію широко використовується в кулінарії як приправа до їжі, він також є важливою сировиною для одержання гідроксиду натрію, соди і хлору.

  Добра стаття

Кристалічна решітка карбіду титану
Кристалічна решітка карбіду титану

Карбі́д тита́ну — сполука Титану і Карбону складу TiC. Це поширений матеріал з високою температурою плавлення і високою твердістю (9—9,5 за шкалою Мооса), низьким електроопором, високою теплопровідністю. Речовина характеризується значною стійкістю до агресивних середовищ і до абразивного зношування.

Застосовується переважно в твердих сплавах, у виробництві високоякісних інструментів, як покриття для поліпшення властивостей матеріалів.

  Цей день в історії

10 червня 1963 року в Американському університеті президент США Джон Кеннеді виголосив промову[en] із закликом до скорочення світового ядерного потенціалу та повідомив про підготовку міжнародної угоди щодо невикористання ядерної зброї. Відповідну угоду було підписано 5 серпня того ж року у Москві.

  Чи знаєте Ви, що…

… термін вітамін був утворений від сполук з аміногрупою NH2, однак пізніше з'ясувалося, що її містять лише вітаміни групи B?
… характерний «запах металу» належить окт-1-ен-3-ону[en], що утворюється при контакті шкіри людини з металевою поверхнею?
хлорид натрію може мати й інші формули, відмінні від класичної NaCl, як-от Na3Cl, Na2Cl, Na3Cl2 або NaCl7?

  Стислий перегляд тем


Бажаєте взяти участь у розвитку хімічного сегменту Вікіпедії? Завітайте на сторінку «Проєкт Хімія»!
Ви можете допомогти, створивши в рамках проєкту одну з необхідних статтей або доповнивши незавершені.