Кадило рівнинне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кадило рівнинне

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Евдикоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Рід: Кадило (Melittis)
Вид: Кадило рівнинне
Melittis sarmatica
Klokov, 1957
Посилання
Вікісховище: Melittis sarmatica
Віківиди: Melittis sarmatica
IPNI: 450130-1

Кади́ло рівни́нне, або кади́ло сарма́тське (Melittis sarmatica, ≈ Melittis melissophyllum L. subsp. carpatica (Klokov) P.W.Ball)[1] — багаторічна родини глухокропивових. Декоративна та лікарська рослина.

Латинська назва роду утворена від грецького слова меліса — («бджола»).[2] Інші назви — добрівник, добрівчик, доброцей, дубравка, дубрівник, дубровка пахуча, кадельник, кадило бабине, кадило пахуче, лист пчільний, пчільник, язик гадини.

Галенові препарати з рослини мають спазмолітичну, бактеріостатичну, судинорозширювальну, противірусну, протиалергічну, протизапальну, цитостатичну (протипухлинну) дії.

Опис[ред. | ред. код]

Кадило сарматське.

Багаторічна трав'яниста рослина зовні схожа на кропиву. Займає особливе місце серед цілющих і пряно-ароматичних трав, рослина має приємний запах, що нагадує запах ладану.

Стебло прямостояче чотиригранне покрите мілкими волосками, до 80 см заввишки. Листки черешкові, довгасто-яйцеподібні, крупнозубчасті, темно-зелені.

Квітки білі або блідо-рожеві, трубчасті, знаходяться в пазухах переважно верхніх листків (пелюстки до 32—40 мм в довжину), виділяють приємний і досить сильний медовий запах. Цвіте з кінця травня до середини червня.

Плід — сухий яйцеподібний чотиригорішок, що розпадається на 4 однонасіннєві горішки, дозріває в серпні.

Поширення[ред. | ред. код]

Кадило рівнинне поширене у Центральній та Південній Європі. Зростає цей представник флори переважно в змішаних лісах. В Україні росте у дикому стані в північних областях, в Карпатах, зрідка у правобережній лісостеповій зоні. Вирощують і з декоративною метою.

Хімічний склад[ред. | ред. код]

Кадило сарматське містить вітаміни, ефірні олії, органічні кислоти, макро- та мікроелементи, вуглеводи, дубильні речовини також кумарини і флавоноїди.

Збір та заготівля[ред. | ред. код]

Стебла рослини зрізають на висоті 5-10 см від землі у фазі цвітіння, сушать в добре провітрюваному приміщенні. Тривалість сушіння до 10 днів. Зберігають в пакетах або в щільно закритих коробках.

Застосування[ред. | ред. код]

Кадило рівнинне має ранозагоювальні властивості, нормалізує роботу шлунково-кишкової системи, усуває коліки і біль. Ефективно при різних захворюваннях і наривах у роті та горлі. Настоянку з трави застосовують при захворюваннях печінки, серця та нервових розладах, а препарати з неї ефективні при лікуванні алергії. Використовуються для ароматизації напоїв.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Melittis sarmatica // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Govaerts, R. (2003). Melittis L., Sp. Pl.: 597 (1753). World Checklist of Selected Plant Families Database. The Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew. Архів оригіналу за 21 травня 2018. Процитовано 22 травня 2018.(англ.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]