Котіс IV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Котис IV)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Котіс IV
Народився невідомо
Помер 167 до н. е.
Країна Одриське царство
Національність фракієць
Діяльність військовослужбовець, суверен
Титул цар
Посада король Одриськийd
Термін 171-167 роки до н.е.
Попередник Амадок III
Наступник Бітяс
Рід Астейська династія
Батько Севт IV
Діти Бітяс

Котіс IV (*Κότυς, д/н —167 до н. е.) — володар Одриського царства у 171–167 роках до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з Астейської династії. Син Севта IV, Одриського царя. У 171 році стає царем після смерті свого брата Аматока III. Спочатку був союзником Римської республіки. Потім перейшов на Македонії. Брав участь у битвах при Кіноскефалах і Підні в 197 р. до н.е. і 168 р. до н.е. як союзник Пилипа V і Персея.

В III Македонській війні Котіс зі своєю кіннотою підтримував Персея, надавши 2 тис. осіб. У 171 році до н. е. війська одрисів сприяли перемозі македонян у битві при Каллікіні. В цей час Котіс IV вимушений був відбивати наступ Евмена II, царя Пергаму.
Плутарх розповідає, що під час битви при Підні Котис командував лівим крилом союзних антиримських армій, які складалися з підлеглих йому тракійських військ і частин македонської фаланги. Під час битви тракійці виступили першими, одягнені в чорні туніки та обладунки, і зять римського полководця Луція Емілія Павла Публій Емілій Назіка, який воював на цій ділянці під командуванням Ліцинія Красса, був надзвичайно наляканий їх виглядом. Тракійські війська розбили римлян на цьому крилі, і тракійці захопили багато римських солдатів і офіцерів, хоча македонська фаланга програла битву.

Котіс був єдиним із союзників македонського царя Персея, який зберіг свою незалежність, а Фракійське царство Одріс залишилося недоторканим після військових дій при Підні.

Після битви при Пидні 168 року до н. е., де македоняни зазнали рішучої поразки, а син царя — Бітяс — потрапив у полон, Котіс вирішив піти на замирення із Римом, відправивши туди посольство з величезною купою грошей. Зрештою царю одрисів вдалося замиритися. Він особисто поїхав до Риму і був вислуханий сенатом, коли пропонував звільнити свого сина Битяса в обмін на звільнення з тракійського полону римських солдатів і офіцерів, захоплених ним у Підні. Сенат погодився, і між Одриським королівством і Римом були встановлені офіційні союзницькі відносини.

Він отримав статус «друга і союзника римського народу», після цього почав карбування драхм за македонським стандартом і зразком. Невдовзі потому Котім IV помер, передавши владу синові.

Джерела[ред. | ред. код]

  • The Odrysian Kingdom of Thrace: Orpheus Unmasked (Oxford Monographs on Classical Archaeology) by Z. H. Archibald,1998,ISBN 0-19-815047-4,