Наукове товариство імені Шевченка у США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Наукове товариство імені Шевченка
(НТШ)
Дата заснування 1947
Тип академічна організація
Голова Грабович Григорій (з травня 2012 р.)
Адреса 63 Fourth Avenue
New York, NY 10003-5200
Тел: (212) 254-5130;
Факс: (212) 254-5239
e-mail: info@shevchenko.org
Офіційний сайт Офіційний веб-сайт

Наукове товариство імені Шевченка у США — науково-культурна громадська організація, діаспорний центр НТШ у Сполучених Штатах Америки. Товариство об'єднує учених та приятелів науки американських університетів та інших інституцій, які працюють і постійно оприлюднюють результати своїх досліджень відповідно до власних наукових зацікавлень та традицій української національної науки.

Історія[ред.ред. код]

В 1940 р. після приходу у Львів більшовиків Товариство було розгромлене, його музеї та колекції розчленовані між різними установами, окремі діячі репресовані та навіть фізично знищені (Роман Зубик, Кирило Студинський, Петро Франко, Володимир Старосольський)[1].

Проте вже після війни численні діячі НТШ, що подалися в еміграцію, на своєму з'їзді в Баварії у 1947 р. відновили діяльність НТШ. У зв'язку з міграцією переміщених осіб у різні країни вільного світу в діаспорі утворилося чотири краєві центри НТШ:

НТШ в Америці (НТШ-А) підхопило наукову і видавничу естафету матірного НТШ, і достойно репрезентувало вільну наукову думку і державницькі аспірації українців упродовж 50-літньої повоєнної епохи більшовицької неволі в Україні. НТШ-А в діаспорі зберегло структуру членства за секціями. Воно додало до скарбниці українознавства понад 50 томів Записок НТШ. Значним є доробок у рамках «Бібліотека українознавства», здобули велику популярність десятки томів «Українського Архіву» з краєзнавчо-мемуарними матеріалами про західноукраїнські регіони. Самовіддано працювали в системі Товариства Микола Чубатий, Роман Смаль-Стоцький, Матвій Стахів, Григор Лужницький, Василь Лев, Осип Андрушків, Роман Осінчук, Ярослав Падох, Василь Ленцик, Леонід Рудницький, Марія Фішер-Слиж та інші. Важливим новим дослідно-видавничим проектом НТШ А є «Енциклопедія Української Діяспори», який здійснювався до 2010 року під редакцією проф. Василя Маркуся.

Сучасний стан[ред.ред. код]

Діяльність Товариства у США з головним центром у Нью Йорку, є наймасштабнішою серед закордонних центрів НТШ. НТШ-Америка має головний офіс у власному будинку, де розміщені канцелярія, бібліотека, архіви і конференційна база Товариства.

Осередки НТШ-А працюють у Чикаго, Філядельфії, Вашингтоні, Детройті, Клівленді, Пітсбургу. Одним із чільних конференційних проектів НТШ-А є щорічні Шевченкознавчі конференції. НТШ-А системно здійснює акції, пов'язані з підтримкою в Україні стратегічних видавничих проектів в сфері об'єктивного українознавства.

Станом на 2011 рік Наукове товариство імені Шевченка у США має: майже 500 (на 21 травня - 493) члена. З них - 130 дійсних членів, 47 - членів-кореспондентів, 3 - почесних членів.

Осередок НТШ в Чикаго[ред.ред. код]

Заснований у 1958 році. Перший успіх — Конференція НТШ-Чикаго у 1959 році. Осередок нараховував на той час 7 Дійсних членів НТШ. У 1962 році, за згодою Централі НТШ у Нью-Йорку, осередок НТШ-Чикаго готує і видає науковий збірник як 173-1 том «Записок НТШ». У 1973 році осередок НТШ-Чикаго брав активну участь у відзначенні 100-х роковин НТШ. У 1978 році відзначено 30-ліття діяльності НТШ-Америка. У 1990-х і 2000-х роках осередок НТШ-Чикаго брав участь у ряді конференцій, підготовці Енциклопедії української діаспори (редактор д-р. Василь Маркусь).

Голови Наукового товариства ім. Шевченка В США[ред.ред. код]

Відомі члени НТШ в США[ред.ред. код]

  • Дмоховський Леонтій-Людомир — український професор вірусології Колумбійського та Техаського університетів; першовідкривач вірусної природи ракових пухлин, основоположник школи онкологічної вірусології. Першопроходець у застосуванні електронної мікроскопії.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]