Наукове товариство імені Шевченка у США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Наукове товариство імені Шевченка
(НТШ)
Дата заснування 1947
Тип академічна організація
Голова Грабович Григорій (з травня 2012 р.)
Адреса 63 Fourth Avenue
New York, NY 10003-5200
Тел: (212) 254-5130;
Факс: (212) 254-5239
e-mail: info@shevchenko.org
Офіційний сайт Офіційний веб-сайт
CMNS: Наукове товариство імені Шевченка у США на Вікісховищі

Наукове товариство імені Шевченка у США — науково-культурна громадська організація, діаспорний центр НТШ у Сполучених Штатах Америки. Товариство об'єднує учених та приятелів науки американських університетів та інших інституцій, які працюють і постійно оприлюднюють результати своїх досліджень відповідно до власних наукових зацікавлень та традицій української національної науки.

Історія[ред. | ред. код]

В 1940 р. після приходу у Львів більшовиків Товариство було розгромлене, його музеї та колекції розчленовані між різними установами, окремі діячі репресовані та навіть фізично знищені (Роман Зубик, Кирило Студинський, Петро Франко, Володимир Старосольський)[1].

Проте вже після війни численні діячі НТШ, що подалися в еміграцію, на своєму з'їзді в Баварії у 1947 р. відновили діяльність НТШ. У зв'язку з міграцією переміщених осіб у різні країни вільного світу в діаспорі утворилося чотири краєві центри НТШ:

НТШ в Америці (НТШ-А) підхопило наукову і видавничу естафету матірного НТШ, і достойно репрезентувало вільну наукову думку і державницькі аспірації українців упродовж 50-літньої повоєнної епохи більшовицької неволі в Україні. НТШ-А в діаспорі зберегло структуру членства за секціями. Воно додало до скарбниці українознавства понад 50 томів Записок НТШ. Значним є доробок у рамках «Бібліотека українознавства», здобули велику популярність десятки томів «Українського Архіву» з краєзнавчо-мемуарними матеріалами про західноукраїнські регіони. Самовіддано працювали в системі Товариства Микола Чубатий, Роман Смаль-Стоцький, Матвій Стахів, Григор Лужницький, Василь Лев, Осип Андрушків, Роман Осінчук, Ярослав Падох, Василь Ленцик, Леонід Рудницький, Марія Фішер-Слиж та інші. Важливим новим дослідно-видавничим проектом НТШ А є «Енциклопедія Української Діяспори», який здійснювався до 2010 року під редакцією проф. Василя Маркуся.

Сучасний стан[ред. | ред. код]

Діяльність Товариства у США з головним центром у Нью Йорку, є наймасштабнішою серед закордонних центрів НТШ. НТШ-Америка має головний офіс у власному будинку, де розміщені канцелярія, бібліотека, архіви і конференційна база Товариства.

Осередки НТШ-А працюють у Чикаго, Філядельфії, Вашингтоні, Детройті, Клівленді, Пітсбургу. Одним із чільних конференційних проектів НТШ-А є щорічні Шевченкознавчі конференції. НТШ-А системно здійснює акції, пов'язані з підтримкою в Україні стратегічних видавничих проектів в сфері об'єктивного українознавства.

Станом на 2011 рік Наукове товариство імені Шевченка у США має: майже 500 (на 21 травня - 493) члена. З них - 130 дійсних членів, 47 - членів-кореспондентів, 3 - почесних членів.

Осередок НТШ в Чикаго[ред. | ред. код]

Заснований у 1958 році. Перший успіх — Конференція НТШ-Чикаго у 1959 році. Осередок нараховував на той час 7 Дійсних членів НТШ. У 1962 році, за згодою Централі НТШ у Нью-Йорку, осередок НТШ-Чикаго готує і видає науковий збірник як 173-1 том «Записок НТШ». У 1973 році осередок НТШ-Чикаго брав активну участь у відзначенні 100-х роковин НТШ. У 1978 році відзначено 30-ліття діяльності НТШ-Америка. У 1990-х і 2000-х роках осередок НТШ-Чикаго брав участь у ряді конференцій, підготовці Енциклопедії української діаспори (редактор д-р. Василь Маркусь).

Голови Наукового товариства ім. Шевченка в США[ред. | ред. код]

Відомі члени НТШ в США[ред. | ред. код]

  • Дмоховський Леонтій-Людомир — український професор вірусології Колумбійського та Техаського університетів; першовідкривач вірусної природи ракових пухлин, основоположник школи онкологічної вірусології. Першопроходець у застосуванні електронної мікроскопії.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]