Шум квантування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шум квантування виникає при перетворенні аналогового сигналу в цифровий. Тоді коли аналоговий сигнал — безперервний і в ідеалі може мати нескінченну точність, точність цифрового сигналу залежить від частоти квантування та бітової розрядності аналого-цифрового перетворювача.

Різниця між вихідним аналоговим сигналом та оцифрованим обумовлена «окргугленнями», які іменуються терміном похибки квантування англ. quantization error.

Модель[ред. | ред. код]

Шум квантування можна представити як адитивний дискретний сигнал , що враховує помилки квантування. Якщо  — вхідний сигнал для квантування, а  — його передаточна функція, то маємо наступну лінійну модель шуму квантування:

Лінійна модель використається для аналітичного дослідження властивостей шуму квантування.

Детерміновані оцінки[ред. | ред. код]

Детерміновані оцінки дозволяють визначити абсолютні границі шуму квантування:

,

де  — число розрядів квантування (сигналу ,  — крок квантування  — при округленні  — при усіканні.

Імовірнісні оцінки[ред. | ред. код]

Імовірнісні оцінки засновані на представленні похибок квантування (сигналу ) як випадкового шумоподобного процесу. Допущення, що вводять щодо шуму квантування:

У такому випадку математичне сподівання і дисперсія шуму квантування визначається в такий спосіб (при квантуванні використається додатковий код):

Шум квантування в аудіотехнологіях[ред. | ред. код]

Шум квантування. Різниця між первісним (синя лінія) і оцифрованим (червона лінія) сигналом на верхньому графіку складає шум квантування (графік внизу), що "додається" до первісного сигналу і є джерелом шуму.

В аудіо-технологіях шумом квантування називається різниця між відповідними значеннями вихідного й квантованого за рівнем аудіо сигналу. Вважається, що при роботі зі звуком у 24-бітній та 32-х бітній розрядності, яка застосовується в сучасних аудіоредакторах шум квантування незначний. Проте в 16-бітовій розрядності, яка використовується в стандартному audio CD форматі шум квантування є небажаним — цей шум корелюється з корисним сигналом і робить звучання «штучним», «пластмасовим».

Для боротьби із цим негативним явищем існують прийоми дизеринг і нойзейшпінг.

  • Ди́зеринг (англ. dithering) — це підмішування до корисного сигналу до зниження розрядності дуже слабкого специфічного шуму. Цей шум так само, як і сам шум квантування, дуже слабкий, але він забиває шум квантування і фонограма звучить а більш природно і «тепло».
  • Нойзше́йпінг (англ. noiseshaping) являє собою особливий алгоритм округлення звукових відліків при зниженні розрядності. У такий спосіб досягається максимальне наближення до оригінального звучання. Після нойзшейпинга більша частина енергії шуму квантування зосереджена в області високих частот, до яких людське вухо майже нечутливе. Застосування дитерингу й нойзшейпінгу одночасно дає максимально позитивний результат. Ці функції доступні в сучасних аудіоредакторах, таких як наприклад Adobe Audition.

Посилання[ред. | ред. код]