Кушир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кушир
Ceratophyllum demersum var.demersum..JPG
Ceratophyllum demersum
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Порядок: Кушироцвіті (Ceratophyllales)
Link, 1829
Родина: Куширові (Ceratophyllaceae)
Gray, 1822
Рід: Кушир (Ceratophyllum)
L., 1753
Commons-logo.svg Вікісховище: Ceratophyllum

Кушир[1][2] (Ceratophyllum) — єдиний сучасний рід рослин у родині куширових, яка є єдиною в порядку кушироцвітих. Згідно з системою APG IV кушироцвіті ймовірно є сестринською групою до евдикотів.

Морфологія[ред. | ред. код]

Ці рослини — занурені у воду багаторічники. У них немає коріння, рослини плавають під поверхнею. Стебла можуть досягати довжини 1–3 м, розгалужені по 0–3 на вузол. З інтервалами вздовж вузлів стебла виробляються кільця яскраво-зеленого листя. Листків 3–11 на кільце навколо стебла, черешок непримітний. Листові пластини прості або розкриті в лінійно-ниткоподібні форми. Суцвіття екстра-пахвовий, чергуються з листям. Квіти маленькі й непомітні, з чоловічими та жіночими квітами на одній рослині. Восени утворює товсті бруньки (торіони), які занурюються до дна, навесні вони перетворяться у довгі стебла.

Вони забезпечують відмінний захист рибі під час нересту. Через зовнішність і високий рівень кисневиробництва вони часто використовуються в прісноводних акваріумах.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Ceratophyllum — космополітичний рід квітучих рослин. Часто зростає в ставках, болотах і тихих потоках у тропічних і помірних районах. Росте повністю затоплений, як правило, хоч і не завжди, плаває на поверхні й не переносить посуху.

В Україні зростають Ceratophyllum demersum L. — кушир темно-зелений, Ceratophyllum platyacanthum Cham. — кушир плоскоостий, Ceratophyllum submersum L. — кушир підводний, Ceratophyllum tanaiticum Sapieg. — кушир донський.

Систематика[ред. | ред. код]

Порядок кушироцвіті (Ceratophyllales)

Етимологія[ред. | ред. код]

Наукова назва походить від дав.-гр. κέρας — «ріг», φύλλον — «листок». Українська вернакулярна назва має неясне походження[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987. — С. 45. (рос.)(укр.)
  2. Ceratophyllum // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — С. 170. — ISBN 5-12-001263-9.

Посилання[ред. | ред. код]