Щитні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Щитень
Triops longicaudatus
Triops longicaudatus.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Ракоподібні (Crustacea)
Клас: Зяброногі (Branchiopoda)
Підклас: Листоногі (Phyllopoda)
Ряд: Notostraca
G. O. Sars, 1867
Родина: Triopsidae
Keilhack, 1909
Рід: Щитні (Triops)
Schrank, 1803
Види
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Notostraca
EOL logo.svg EOL: 43628
ITIS logo.svg ITIS: 83765
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 58776
Fossilworks: 133221
Triops longicaudatus 3.jpg

Щи́тні (Triops, у перекладі з латинської означає «триокий») — рід маленьких ракоподібних класу зяброногих (Branchiopoda). Іноді їх називають щитоподібними раками або щитоподібними рачками. Щитні мають три ока, міцний щиток-панцир, що покриває спину та очі, 70 пар ніг. Їх зовнішня морфологія не змінилась в основних рисах з часів тріасового періоду, коли на світ з’явились перші види сучасних щитнів, Triops cancriformis. Це було приблизно 220 мільйонів років тому. Triops cancriformis можна вважати одним з найдавніших видів тварин, що існували на Землі.

Екологія[ред. | ред. код]

Щитні зазвичай живуть в невеликих тимчасових водоймищах, практично весь час плаваючи черевною стороною донизу. Однак нестача кисню може примусити їх плавати на спині поблизу поверхні води, оскільки щитні дихають за допомогою зябер на ногах. Вони всеїдні. Споживають не тільки планктон, але й велику здобич, в тому числі червів, личинок мошок та навіть слабких пуголовків.

Коли водойми висихають протягом певної пори року, за відсутності дощів, дорослі особини вмирають під час цієї посухи, а яйця переходять у стан спокою, у якому можуть залишатися до 9 років, доки дощі не заповнять водойми знову, даючи змогу їм вилупитися.

Посилання[ред. | ред. код]