Вікіпедія:Жінки у STEM

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Stem girls3.svg


Жінки у STEM — конкурс статей, присвячений жінкам в точних і природничих науках[k 1]. Конкурс пройшов з 1 по 30 червня 2019 року; організатори — ГО «Вікімедіа Україна» разом із Фондом ООН у галузі народонаселення.

Тема й мета конкурсу[ред. код]

В рамках конкурсу писали про жінок у STEM-науках. Основний напрямок — біографічні статті про жінок-науковиць у галузі STEM. Однак, тему конкурсу можна було трактувати й ширше та писати також про жінок, які не є науковицями, але пов'язані з точними та природничими науками (наприклад, підприємиці у цій галузі); оглядові теми (наприклад, списки чи статті про явища, пов'язані із жінками у STEM).

Пропоновані теми — на цій сторінці.

Якщо ви не впевнені, чи ваша стаття підпадає під тему конкурсу, порадьтеся з організаційним комітетом за адресою stemAt sign.svgwikimedia.org.ua або напишіть на сторінку обговорення менеджеру проєктів ГО «Вікімедіа Україна».

Спецномінації
 • Українки у STEM[k 2]
 • Дівчата у STEM (статті про значимих школярок і студенток, які мають досягнення у STEM-науках)
 • Популяризаторка науки (статті про жінок, які відомі популяризацією науки у галузях STEM).

Переможці спецномінацій отримали окремі призи.

Мета конкурсу:

 • зробити більш видимими досягнення жінок в науці. Як в Україні, так і по всьому світу, точні науки, технології та інженерія залишаються галузями, в яких домінують чоловіки[1]. Щоб боротися із цим дисбалансом і допомагати жінкам будувати кар'єру в STEM, важливо поширювати інформацію про досягнення жінок у точних та природничих науках. Вікіпедія як один із найпопулярніших у світі інформаційних ресурсів є важливим майданчиком для цього.
 • допомогти зменшити загальний гендерний дисбаланс у Вікіпедії, адже статей про чоловіків приблизно в чотири рази більше, ніж про жінок. Наприклад, в українській версії Вікіпедії кількість біографічних статей про жінок становить менше ніж 15% від загальної кількості біографічних статей[k 3]. Ми прагнемо це змінити.

Як узяти участь[ред. код]

1. Зареєструватися у Вікіпедії (отримати свій нікнейм) або увійти у свій обліковий запис.
2. Створити або доповнити статтю у Вікіпедії під час конкурсу (можна використовувати пропоновані теми або обрати свою в рамках загальної теми конкурсу).
3. Довести статтю за якістю принаймні до рівня базових вимог:
 • статті повинні бути започаткованими або покращеними конкурсантами у Вікіпедії упродовж конкурсного періоду;
 • текст статей не може містити невичитаний машинний переклад;
 • статті або доповнення мусять мати розмір щонайменше 3500 байтів (це в середньому 200-300 слів; розмір у байтах можна побачити, перейшовши у вкладку «Переглянути історію» зверху статті);
 • Вікіпедія — це енциклопедія! Тому усі статті мусять мати енциклопедичний характер;
 • у Вікіпедії діють критерії значимості (зокрема, окремі критерії значимості науковців). Базовий принцип — можна створювати окрему статтю у Вікіпедії про особу, лише якщо про неї є кілька публікацій в незалежних авторитетних джерелах;
 • Вікіпедія не дозволяє плагіату! Тому статті мусять містити текст, сформований власне конкурсантом чи конкурсанткою, і не порушувати авторські права;
 • Вікіпедія не дозволяє оригінальних досліджень! Тому статті мусять базуватися на інформації, опублікованій раніше у авторитетних джерелах (газети/журнали/книги тощо) та містити посилання на ці джерела.

Щоб дізнатися більше про алгоритм створення статті і правила Вікіпедії, скористайтеся довідковою сторінкою.

4. Поставити на сторінці обговорення статті рядок:
{{Жінки у STEM|{{subst:REVISIONUSER}}}}
(якщо ви поміщаєте шаблон до статті, яку створили не ви, замініть текст «{{subst:REVISIONUSER}}» на нікнейм автора статті)
Статті без цього шаблону можуть бути не зараховані у конкурсний внесок.
4.1. Якщо стаття бере участь у спецномінаціях, потрібно також поставити на сторінку обговорення шаблон {{Жінки у STEM/Українки}} (для спецномінації «Українки у STEM») та/або {{Жінки у STEM/Дівчата}} (для спецномінації «Дівчата у STEM») та/або {{Жінки у STEM/Популяризаторки}} (для спецномінації «Популяризаторка науки»).
5. До кінця конкурсного періоду статтю можна поліпшувати. Чим повнішою і якіснішою є кожна стаття на момент завершення конкурсу, тим вищі ваші шанси на перемогу.
6. Повторюйте кроки 2 — 5 якомога частіше.

Організатори [ред. код]

Wikimedia-UA-logo.svg
Логотип UNFPA.png

Організатори конкурсу — ГО «Вікімедіа Україна» та Фонд ООН у галузі народонаселення. Адреса організаторів для запитів та запитань — stemAt sign.svgwikimedia.org.ua

Організаційний комітет від Вікімедіа Україна[ред. код]

 1. AntonProtsiuk (як менеджер проєктів ГО «Вікімедіа Україна»)
 2. アンタナナ
 3. Нестеренко Оля
 4. Юрій Булка (налаштування WikiGrade для оцінювання статей)

Журі[ред. код]

Журі складалося із досвідчених вікіпедистів та вікіпедисток, котрі мають досвід у галузях STEM або гендерних дослідженнях, а також із запрошених експерток.

Вікіпедист(к)и
 1. Brunei — український науковець у галузях біології та історії науки, автор близько 20 статей про науковиць у Вікіпедії українською мовою.
 2. Helixitta — українська науковиця у галузі біології.
 3. Krutyvuss — кандидат педагогічних наук, доцент кафедри політології, права та філософії, експерт проєкту Європейського Союзу «Програма рівних можливостей та прав жінок в Україні» (2008–2011), виконавець міжнародного проєкту ЄС Еразмус+ «Gender Studies Curriculum: A Step for. Democracy and Peace in EU-Neighbouring Countries with Different Traditions» (2015-2019).
 4. Tohaomg — бакалавр комп'ютерних наук, дописувач у темах пов'язаних із технікою та наукою.
Запрошені експертки
 1. Наталія Мартиненко — програмна асистентка по роботі з молоддю та комунікаціями Представництва Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.
 2. Тамара Марценюк — соціологиня, спеціалістка в області гендерних студій, викладачка Національного університету «Києво-Могилянська академія».
 3. Наталія Щербань — старший науковий співробітник Інституту фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України, переможниця минулорічної української премії L’Oréal — ЮНЕСКО «Для жінок у науці».

Результати[ред. код]

У конкурсі «Жінки у STEM» взяло участь 48 користувачів і користувачок, які створили й поліпшили 500 статей. Було створено близько 140 статей про українських науковиць, котрі працюють над STEM-дисциплінами.

Список переможців і призерів конкурсу у всіх номінаціях та спецномінаціях доступний тут: Вікіпедія:Жінки у STEM/Результати.

Переможці конкурсу отримали призи від Фонду ООН в галузі народонаселення та ГО «Вікімедіа Україна. Усі активні учасники й учасниці конкурсу — тобто ті, хто створили принаймні три статті, і не були помічені в порушенні умов конкурсу — отримали сувеніри.

Вибір логотипу [ред. код]

Логотип конкурсу був обраний окремим журі серед робіт, які були подані в рамках публічного конкурсу. Деталі — на сторінці Вікіпедія:Жінки у STEM/Логотип.

Призери конкурсу

Примітки [ред. код]

Коментарі[ред. код]

 1. STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) — наука, технології, інженерія, математика.
 2. Під українками маються на увазі жінки, які народилися і розпочали наукову діяльність на території України, або значний час (не менше 10 років) працювали на території України
 3. Станом на 25 березня 2019 року біографії жінок становлять 14.75% усіх біографій української Вікіпедії

Джерела[ред. код]