Рейдерство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ре́йдерство (в Україні) — вилучення майна на нібито законних підставах, в основі виникнення яких лежать прогалини в законі або системні недоліки функціонування державних інститутів (судової та правоохоронної систем, системи реєстрації юридичних осіб тощо).[1].

Рейдер — фізична чи юридична особа, спеціаліст з перехоплення оперативного керівництва або власності фірми за допомогою спеціально інсценованого бізнес-конфлікту.

Рейдерство «по-українськи» здебільшого полягає у набутті сумнівними шляхами тимчасового права розпоряджатися активами та якнайшвидшим продажем цих активів пов'язаним із рейдером особам, із наступними перепродаваннями вилучених активів між пов'язаними особами, маючи на меті завадити (унеможливити) їхньому поверненню законним власникам.

Основними об'єктами рейдерів є ВАТ (відкриті акціонерні товариства) та ЗАТ (закриті акціонерні товариства), хоча під їхні атаки попадають і ТОВ (товариства з обмеженою відповідальність), що є фінансово не стабільними, та в яких існує конфлікт між власниками.

В 2007 році в Україні для боротьби з рейдерством створена Міжвідомча комісія з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств, що діє при Кабінеті Міністрів України.

Оцінка явища[ред. | ред. код]

Тим не менш, якщо рейдерство проходить без явних порушеннь законів, воно є корисним і оздоровлює занепалий бізнес.

Економіка розглядає рейдерів в бізнесі як природний процес. Поглинання бізнесу допомагають з меншими втратами виживати в конкурентному середовищі, позбавлятися від економічного баласту. Рейдерів іноді називають «санітарами бізнесу».

Протидія рейдерству у 2019 р.[ред. | ред. код]

За заявами представників держави:

"У червні 2019, почалась реальна боротьба з рейдерством. За лідерства Олексія Гончарука і Дмитра Дубілета, організувалась команда, яка за короткий час навела порядок. За час перебування Власюка В.В. директором департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції (2019)[2], зникло явище системного рейдерства[3]."

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Єфіменко, А. «Рейдерство або ринок контролю» Архівовано 14 квітень 2016 у Wayback Machine., Юридичний журнал, № 11, 2008 р.
  2. Голова Антирейдерської комісії: До наступного літа випадків рейдерства має стати набагато менше. Агравері — аграрне інформаційне агентство (en). Процитовано 2019-11-19. 
  3. «Системної корупції в Мін’юсті України вже немає» – міністр. Радіо Свобода (uk). Процитовано 2019-11-19. 

Посилання[ред. | ред. код]