Вікіпедія:1Lib1Ref

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
1lib1ref.svg

#1Lib1Ref — це регулярна міжнародна акція, метою якої є залучати бібліотекарів до наповнення Вікіпедії авторитетними джерелами. До ініціативи може долучитися будь-хто.

Черговий раунд триватиме із 15 січня до 5 лютого 2022 року. Щоб долучитися, треба додати якомога більше авторитетних джерел до статей, які цього потребують, і додати гештеґ #1Lib1Ref в описі змін.

ГО «Вікімедіа Україна» проведе вебінар для бібліотекарів і всіх охочих, а всім активним учасникам та учасницям надішле сувеніри конкурсу та сертифікати про участь.

Що таке #1Lib1Ref і чому варто долучитися

Уявіть собі світ, де кожен бібліотекар та бібліотекарка додали до Вікіпедії принаймні одне посилання на джерело.

Двічі на рік ініціатива #1Lib1Ref, що означає «один бібліотекар, одне посилання» (англ. one librarian, one reference) — закликає бібліотекарів у цілому світі та всіх, хто любить вільні знання, додавати посилання на перевірені джерела до фактів та тверджень у статтях Вікіпедії.

Вікіпедія — це зручний та доступний ресурс для вивчення різноманітних тем для багатьох із нас. А ще до поліпшення Вікіпедії може долучитися будь-хто. Тож давайте зробимо її кращою! Сьогодні, як ніколи, світ потребує надійної інформації з таких джерел, як Вікіпедія, що пропонує безкоштовні, доступні кожному знання.

Будь-який факт із надійного джерела є перевагою для читачів Вікіпедії в усьому світі. Ваше завдання у межах акції — додати посилання на джерело до Вікіпедії. При додаванні посилання не забудьте додати гештеґ #1Lib1Ref в описі змін, аби ваш внесок було враховано в акції.

Чому варто взяти участь?

Оскільки кожен може редагувати Вікіпедію, її якість забезпечується тим, що в усі статті потрібно включати посилання на авторитетні джерела, які дозволяють читачам перевіряти вміст статей Вікіпедії. Найпростіший спосіб покращувати україномовну Вікіпедію — додавати посилання на джерела.

Тисячам статей потрібно більше посилань: зараз в українській Вікіпедії понад 17 тисяч статей без джерел[k 1] та ще багато тисяч статей, де є не підтверджені джерелами факти. Додавати посилання до Вікіпедії — це чудовий спосіб віддячити їй за надання вільного доступу до знань, покращити статті, які читають тисячі людей, і зробити свій внесок у суму всіх знань людства.

Як узяти участь: п’ять кроків

Як додавати посилання на джерело (1сторінка)
 1. Знайти статтю, в якій не вистачає посилань.
  Кілька ідей, як це зробити:
  • Можете скористатись інструментом Citation Hunt: він запропонує вам до редагування випадкові статті, яким бракує посилань на джерела. Також можете скористатись меню пошуку внизу, щоб вибрати категорію, яка вам цікава (наприклад статті про видатних постатей та пам’ятки вашого краю).
  • Читаєте Вікіпедію і помітили позначку [джерело?]? Цей символ означає, що певному твердженню цієї статті бракує посилання на джерела; ви можете поліпшити цю статтю.
 2. Знайти авторитетне джерело, щоб допомогти поліпшити статтю.
  Як дізнатися, які джерела використовувати:
  • Надійність джерела залежить від контексту. Як загальне правило, авторитетними є енциклопедії, книги від визнаних експертів у галузі, рецензовані наукові статті, офіційні джерела (наприклад, урядові матеріали), статті надійних ЗМІ. Натомість персональні сайти і блоги та соцмережі авторитетними не є. Джерела, створені організаціями чи компаніями, про які йдеться у статті, можуть використовуватися, але повинні сприйматися критично і не бути єдиними джерелами у статті.
  • Джерело повинне бути опублікованим (скажімо, особисте інтерв'ю чи неопублікований сімейний архів не можуть бути джерелами для Вікіпедії).
  • За можливості краще використовувати джерела, які є у вільному доступі, але це не є обов'язково; якщо потрібно, можна використовувати джерела із обмеженим доступом. За можливості краще використовувати україномовні джерела, але можна використовувати й джерела іншими мовами.
  • Щоб дізнатися більше про надійність джерел, читайте цю сторінку. Також можете ознайомитися із правилом Вікіпедії про авторитетні джерела.
 3. Додати посилання на джерела до обраної статті
 4. Обов’язково додайте гештеґ #1Lib1Ref в описі вашого редагування, аби ваш внесок було враховано в акції.
 5. Запрошуємо розказати про ваш внесок іншим:
  • Можете написати про це у соціальних мережах із гештеґом #1Lib1Ref. Теґайте сторінки української Вікіпедії у Facebook logo (square).png та AIMMP@Twitter.png
  • Можете також додати на свою сторінку користувача шаблон {{Учасники 1Lib1Ref}} (на свою сторінку можете перейти за цим посиланням; потрібно її відредагувати у режимі вікікоду і додати текст {{Учасники 1Lib1Ref}} або {{Учасники 1Lib1Ref|f}} для жіночого роду).

Вебінар та сертифікати про участь

Вебінар

18 січня 2022 (вівторок) ГО «Вікімедіа Україна» проведе вебінар про те, як додавати джерела до Вікіпедії та долучитися до акції #1Lib1Ref. Зареєструватись на вебінар можна за посиланням

Сертифікати про участь

У межах раунду #1Lib1Ref 15 січня — 5 лютого 2022 року ГО «Вікімедіа Україна» надішле сувеніри та сертифікати про участь активним учасникам та учасницям. Якщо ви бажаєте отримати пам'ятні сувеніри та/або сертифікат участі, потрібно додати принаймні п'ять посилань на джерела, що відповідають правилам Вікіпедії та умовам ініціативи і заповнити окрему форму.

Перебіг та результати раунду 15 травня — 5 червня 2021

Презентація до вебінару #1Lib1Ref

19 травня ГО «Вікімедіа Україна» провела вебінар про те, як додавати джерела до Вікіпедії та долучитися до акції #1Lib1Ref. Наживо до події долучилося близько 90 людей, запис та презентація вебінару доступні публічно.

Результати

Часті питання

Хто організовує цю ініціативу?

#1Lib1Ref — це міжнародна акція, яку організовує Фонд Вікімедіа за підтримки команди проєкту «Бібліотека Вікіпедії» та вікімедійних організацій по всьому світу. В українській Вікіпедії у популяризації проєкту допомагає громадська організація «Вікімедіа Україна».

До ініціативи можуть долучатися лише бібліотекарі?

Цільовою аудиторією ініціативи є бібліотекарі, але долучитися до неї може будь-хто. Для участі не обов'язково вказувати своє місце роботи чи навіть справжнє ім'я.

Чи існують інші можливості для бібліотекарів у просторі вікіпроєктів?

Так! Якщо хочете дізнатись про них — читайте сторінку Вікіпедія:БоГеМА або напишіть ГО «Вікімедіа Україна» на скриньку glamAt sign.svgwikimedia.org.ua.

Посилання

Примітки

 1. Згідно із категорією «Статті без джерел»
 2. Враховуються статті, позначені гештеґом #1Lib1Ref