Аналогія: відмінності між версіями

Перейти до навігації Перейти до пошуку
460 байтів додано ,  6 років тому
оформлення, уточнення
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(стильові правлення)
(оформлення, уточнення)
'''Анало́гія''' — ({{lang-el|αναλογια}} — «відповідність») — подібність, схожість у цілому відмінних предметів, явищ за певними властивостями, ознаками або відношеннями.
'''
== Аналогія в [[логіка|логіці]] ==
 
== Логіка ==
— [[умовивід]], в якому від схожості предметів за одними ознаками робиться висновок про можливу схожість цих предметів за ін. ознаками.
 
В умовиводах за А. знання, набуте при розгляді якогось об'єкта (моделі), переноситься на інший, менш доступний для дослідження, менш наочний. Умовиводи за А. щодо конкретних об'єктів є гіпотетичними — правильність їх виявляється дальшим дослідженням
Аналогія в [[логіка|логіці]] — [[умовивід]], в якому від схожості предметів за одними ознаками робиться висновок про можливу схожість цих предметів за ін.іншими ознаками.
і перевіркою. В сучас. науці розвинутою галуззю застосування А. є т. з. [[теорія подібності]], що використовується при моделюванні.
В умовиводах за А.аналогією знання, набуте при розгляді якогось об'єкта (моделі), переноситься на інший, менш доступний для дослідження, менш наочний. Умовиводи за А.аналогією щодо конкретних об'єктів є гіпотетичними — правильність їх виявляється дальшим дослідженням
і перевіркою. В сучас. науці розвинутою галуззю застосування А.аналогії є т.так з.звана [[теорія подібності]], що використовується при моделюванні.
 
Аналогія — традуктивний умовивід, у якому на підставі подібності двох предметів в одних ознаках робиться висновок про подібність їх і в інших ознаках.
Прикладом аналогії може бути міркування [[Галілео Галілей|Галілея]], який, відкривши чотири супутники Юпітера і виявивши спільність між системою «Юпітер — його супутники» і Сонячною системою, зробив висновок, згідно з яким подібно до того, як у системі Юпітера в Центрі перебуває найбільше за розмірами тіло, так і в Центрі руху планет перебуває найбільше за об'ємом тіло цієї системи — Сонце.
 
Схема міркування за аналогією: Предмет А має ознаки abcd.
 
1. ''Предмет ВА має ознаки аbcabcd''.
 
Ймовірно,2. що предмет''Предмет В має ознакуознаки dаbc''.
 
3. ''Ймовірно, що предмет В має ознаку d''.
 
Висновок за аналогією має ймовірний характер.
Для опису деяких видів аналогії може бути використаний [[математика|математичний]] апарат — поняття [[ізоморфізм]]у.
 
== [[Аналогія закону]] ==
{{основна стаття|Аналогія закону}}
Якщо [[правові відносини]] не врегульовані актами [[законодавство|законодавства]] (або [[договір|договором]]), вони регулюються тими правовими нормами актів законодавства, що регулюють подібні за змістом правові відносини.
 
== [[Аналогія права]] ==
{{основна стаття|Аналогія права}}
 У праві аналогія — специфічний прийом розв'язання держ.державними органами і службовими особами юридичних питань, не врегульованих нормами права, тобто при наявності т з. прогалини у праві. В такому випадку рішення у справі приймається, виходячи з загальних принципів, основних засад і змісту відповідної галузі права або права в цілому. Вдаватися до А.аналогії можна лише тоді, коли дане питання прямо не врегульоване нормою права або коли немає норм, які регулюють подібні відносини, внаслідок чого неможливо скористатися аналогією закону, або коли це дозволено чи, принаймні, не заборонено законом.
 
== Мовознавство ==
== Аналогія в [[мовознавство|мовознавстві]] ==
 Аналогія в [[мовознавство|мовознавстві]] — зближення раніше неоднакових форм (словозміни, словотвору тощо) внаслідок поширення продуктивнішої моделі. Так, за А.аналогією до іменників жіночого роду основи на ā (типу «рука»), які в давньорус.давньоруській мові мали однакові закінчення «-ы» в називному і знахідному відмінках множини, в називному відмінку множини іменників чоловічого роду основи на ў («синъ», «медъ») поширилося закінчення знахідного відмінка «-ы» замість «-ове» (в сучас. українській мові «сини», «меди»).
'''
 
== Літературознавство ==
== Аналогія в [[літературознавство|літературознавстві]] ==
 Аналогія в [[літературознавство|літературознавстві]] — художній прийом, близький до порівняння. Щоб розкрити суть певного складного явища, письменник зображує інше, подібне явище, але простіше і краще знайоме читачеві.
'''
 
== Біологія ==
== Аналогія в [[біологія|біології]] ==
 Аналогія в [[біологія|біології]] — зовнішня подібність організмів різних систематичних груп, а також органів або їхніх частин, що походять з різних вихідних зачатків і мають неоднакову будову. А.Аналогія зумовлюється пристосуванням організмів до життя в подібних умовах або виконанням органами однакової функції. Такі відмінні за походженням, але подібні за виконуваною функцією органи наз,називають аналогічними. Прикладами А.аналогічних органів є крила птахів, що розвиваються з особливого зачатка і мають скелет, і крила метелика, що розвиваються зі складки зовн.зовнішніх покривів тіла; колючки глоду — видозмінені стебла і колючки барбарису — видозмінені листки.
'''
 
== Техніка ==
== Аналогія в [[техніка|техніці]] ==
 Аналогія в [[техніка|техніці]] — схожість машин або механізмів/а також матеріалів, явищ, процесів) з своїми моделями (в яких-небуда властивостях, проявах, особливостях).
 
== Див. також ==

Навігаційне меню