Відмінності між версіями «Вікіпедія:Автобіографії»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(→‎Проблеми з автобіографіями: оціночні судження часто додають внаслідок порушення вимог енциклопедичного стилю)
Рядок 50: Рядок 50:
 
* Самостійно створені статті часто [[Вікіпедія:Статті-кандидати на вилучення|номінують на вилучення]], а аргументи в обговореннях часто є безкомпромісними. Багато користувачів вважають, що особи, які створюють автобіографії, використовують волонтерський проєкт для власного звеличування.
 
* Самостійно створені статті часто [[Вікіпедія:Статті-кандидати на вилучення|номінують на вилучення]], а аргументи в обговореннях часто є безкомпромісними. Багато користувачів вважають, що особи, які створюють автобіографії, використовують волонтерський проєкт для власного звеличування.
 
* Все, що ви додасте до статті, може бути безжалісно відредаговано, щоб зробити інформацію нейтральною. '''Багато автобіографічних статей стали джерелом розчарування для своїх оригінальних авторів''' після періоду редагування спільнотою, і в низці випадків їхні оригінальні автори ставили статті на видалення. Але якщо ви виявитесь значущим, стаття залишиться — ви не можете її видалити лише тому, що незадоволені нею.
 
* Все, що ви додасте до статті, може бути безжалісно відредаговано, щоб зробити інформацію нейтральною. '''Багато автобіографічних статей стали джерелом розчарування для своїх оригінальних авторів''' після періоду редагування спільнотою, і в низці випадків їхні оригінальні автори ставили статті на видалення. Але якщо ви виявитесь значущим, стаття залишиться — ви не можете її видалити лише тому, що незадоволені нею.
  +
  +
== Існуючі статті про себе ==
  +
Не зважаючи на перелічені перестороги, у Вікіпедії існують біографічні статті, великий внесок у створення яких зробили люди, про яких написані ці статті. Відповідно, редагування і створення статей про себе не є повністю забороненим і такі статті не підлягають автоматичному вилученню. Однак є необхідним розуміти, що внесок у статтю про себе, особливо створення такої статті, підлягатиме особливо ретельній і прискіпливій перевірці на дотримання [[Вікіпедія:Нейтральна точка зору|нейтральної точки зору]], відповідність [[Вікіпедія:Критерії значущості/Особи|критеріям значущості живих осіб]] та на верифікації статті у [[Вікіпедія:Авторитетні джерела|авторитетних джерелах]].
 
{{Правила і настанови Вікіпедії}}
 
{{Правила і настанови Вікіпедії}}
   

Версія за 20:24, 4 квітня 2021

Скорочення
ВП:АВТОБІО
ВП:АБ

Написання автобіографії у Вікіпедії є прикладом конфлікту інтересів і категорично не рекомендується. Редагувати біографію про себе рекомендується лише в тому випадку, якщо ви усуваєте однозначний вандалізм або чіткі та серйозні порушення нашої політики щодо біографій живих людей.

У Вікіпедії було багато тривалих суперечок щодо значущості, фактичної точності та нейтральності таких статей. Уникання таких редагувань підтримує Вікіпедію нейтральною та допомагає уникнути просування певної точки зору.

Створення автобіографії у Вікіпедії не рекомендується, оскільки написати власну біографію нейтрально, щоб її при цьому можна було би верифікувати, дуже важко, і тут є багато підводних каменів.

Якщо ви маєте публікації на якусь тему в іншому місці, ми запрошуємо поділитись вашими знанням з цього питання у Вікіпедії. Однак кожна стаття у Вікіпедії повинна висвітлювати свою тему нейтрально, справедливо та всебічно, щоб покращити знання цієї теми в цілому. Будь ласка, визнайте та мінімізуйте свої упередження, одночасно збагачуючи знання читачів Вікіпедії. Статті, які існують переважно для просування інтересів користувача, швидше за все, будуть видалені.

Проблеми з автобіографіями

Існує низка принципових проблем з автобіографіями:

  • Вони зазвичай упереджені, часто позитивно. Люди будуть писати надмірно позитивні враження про себе і часто представлятимуть думки як факти. Вікіпедія прагне уникати неенциклопедичного стилю викладу та подання думок як фактів. (Нейтральна точка зору — це не просто написання статті від третьої особи).
  • Вони можуть не піддаватись верифікації. Якщо єдиним джерелом конкретного факту про вас є ви самі, тоді читачі не можуть це перевірити. (Найпроблемніше, коли це стосується надій, мрій, думок та прагнень. Читачі не можуть перевірити, що ви думаєте.) Усе в статтях Вікіпедії має бути перевірним.
  • Вони можуть містити оригінальні дослідження. Люди часто включають в автобіографії інформацію, яка ніколи раніше не публікувалась або яка є відомостями з перших вуст. Цей тип інформації вимагатиме від читачів проведення первинного дослідження для її перевірки. Вікіпедія не поширює неопубліковану раніше інформацію; оригінальні дослідження не дозволяються у Вікіпедії.

У цьому контексті «автобіографія» означає не тільки те, що ви пишете самі, але й те, за що ви платите або доручаєте комусь писати від вашого імені.

Чому ці проблеми існують?

Навіть якщо ви чесно вірите, що дотримуєтесь нейтральної точки зору, це не означає, що це дійсно так. Несвідомі упередження[en] існують і є поширеною причиною проблем з автобіографічними статтями, що впливає як на нейтральність, так і на верифікованість. Пишучи про себе, ви, швидше за все, включаєте інформацію, яку неможливо перевірити.

Навіть якщо ви вважаєте, що можете написати автобіографію, засновану лише на матеріалі, що перевіряється та без проведення оригінальних досліджень, ви все одно не зможете досягти нейтрального результату. Наприклад, як визнаний авторитет чи видатний діяч, ви можете наголосити на об'єктивних даних, таких як обсяг опублікованих матеріалів, або той факт, що ваша робота була перекладена різними мовами або опублікована в інших країнах. Приклади обсягу або масштабу можуть створити ненейтральний тон, який зазвичай розпізнається як навмисне самозвеличення. Подібним чином, глибокі біографічні подробиці, такі як деталі ваших релігійних переконань, кар'єри ваших незначущих членів сім'ї, або сам факт, що у вас є відомі друзі, можуть бути нерелевантними та неверифіковуваними.

Якщо у Вікіпедії вже є стаття про вас

Написати нейтральну та об'єктивну статтю про себе дуже важко (див. вище про несвідомі упередження). Як правило, слід дозволяти іншим писати такі статті.

Подання матеріалів або внесення пропозицій на сторінці обговорення статті вважається належним — нехай незалежні редактори вписують їх у саму статтю або схвалюють, якщо ви все-таки хочете внести зміни самостійно.

У чітко визначених випадках допустимо редагувати сторінки, пов'язані з собою. Ви можете скасувати вандалізм; але, звичайно, це має бути простий, очевидний вандалізм, а не суперечка про зміст. Так само, ви повинні сміливо видаляти очевидно помилкові факти про себе, такі як сімейний стан, поточний роботодавець, місце народження тощо (зауважте це на сторінці обговорення). Якщо якийсь факт трактується по-різному, нехай інші редагуватимуть його.

Оскільки Вікіпедія є енциклопедією, вона повинна бути третинним джерелом — вона не повинна містити жодної «нової» інформації чи теорій (див. Вікіпедія:Жодних оригінальних досліджень). Вся інформація повинна існувати у перевірених незалежних джерелах. Факти, перекази подій та уточнення, які, можливо, ви хотіли б додати до статті про себе, повинні перевірятися у авторитетних джерелах.

Проблеми в статті про вас

Якщо у Вікіпедії є стаття про вас, ми хочемо, щоб вона була точною, справедливою, збалансованою та нейтральною — щоб точно відображала джерела, цитовані думки з авторитетних джерел. Якщо ви вважаєте, що існують авторитетні джерела, які зроблять статтю більш збалансованою, ви можете допомогти, вказавши іншим редакторам на такі джерела.

Можливо, ви захочете внести пропозиції на сторінці обговорення статті, або, якщо проблема чітка та однозначно несуперечлива, ви можете відредагувати сторінку самостійно. Якщо ваше редагування може бути сприйнято неправильно, вам слід пояснити це на сторінці обговорення. Зверніть увагу, що якщо факт має різні тлумачення, його редагуватимуть інші. Ваші зміни, швидше за все, будуть прийняті, якщо вони є нейтральними та достатньо підкріплені посиланнями на незалежні джерела.

Ваша фотографія

Якщо у статті про вас немає фотографії, або ви можете надати кращу, сміливо додайте зображення, завантаживши її під вільною ліцензією. Якщо ви не створили фотографію самостійно (селфі, автоспуск тощо), а взяли портрет, який зробила інша людина, переконайтесь, що у вас є дозвіл від автора завантажити фотографію за такою ліцензією (або попросіть автора фото завантажити її власноруч).

Створення статті про себе

Скорочення
ВП:ПРОСЕБЕ

Якщо ваше життя та досягнення перевіряються та справді значущі, хтось інший, можливо, рано чи пізно створить статтю про вас, але створювати статтю про себе категорично не рекомендується: ми прагнемо до біографій, а не автобіографій.

  • Незалежне створення заохочує незалежну перевірку як значущості, так і верифікації; для людей природно перебільшувати, пишучи про себе. Усі редагування статей повинні відповідати таким правилам та настановам: Вікіпедія:Жодних оригінальних досліджень, Вікіпедія:Нейтральна точка зору та Вікіпедія:Перевірність.
  • Якщо жодна третя сторона ще не створила статтю про вас, існує небезпека, що, у випадку створення статті вами, не буде зацікавлених редакторів, які спостерігатимуть за статтею, і вандалізм, який може опинитись на сторінці, залишатиметься невиправленим протягом тривалого періоду часу.
  • Самостійно створені статті часто номінують на вилучення, а аргументи в обговореннях часто є безкомпромісними. Багато користувачів вважають, що особи, які створюють автобіографії, використовують волонтерський проєкт для власного звеличування.
  • Все, що ви додасте до статті, може бути безжалісно відредаговано, щоб зробити інформацію нейтральною. Багато автобіографічних статей стали джерелом розчарування для своїх оригінальних авторів після періоду редагування спільнотою, і в низці випадків їхні оригінальні автори ставили статті на видалення. Але якщо ви виявитесь значущим, стаття залишиться — ви не можете її видалити лише тому, що незадоволені нею.

Існуючі статті про себе

Не зважаючи на перелічені перестороги, у Вікіпедії існують біографічні статті, великий внесок у створення яких зробили люди, про яких написані ці статті. Відповідно, редагування і створення статей про себе не є повністю забороненим і такі статті не підлягають автоматичному вилученню. Однак є необхідним розуміти, що внесок у статтю про себе, особливо створення такої статті, підлягатиме особливо ретельній і прискіпливій перевірці на дотримання нейтральної точки зору, відповідність критеріям значущості живих осіб та на верифікації статті у авторитетних джерелах.