Ŭ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ŭ,ŭ — 26-а літера абетки Есперанто, яка зображає звук [w] та створена на основі літери U. Діактричний знак над літерою називається бревісом.

Також літера використовувалась у латинізованому варіанті білоруської мови та була раніше частиною румунської абетки. Літера дуже схожа на Ǔ — частину піньїну, що є однією з форм китайської графіки.

Есперанто[ред. | ред. код]

Ŭ(ŭo) позначає Напівголосний звук [w]. Це такий же звук як у слові пауза, вовк, або аудієнція. Оскільки Есперанто створене як мова міжнародного спілкування й мусить бути максимально простою для вжитку, літера ŭ використовується для підтримки милозвучності й чергування голосних і приголосних. Зазвичай вживається в буквосполученнях та eŭ, рідше . Наприклад: Eŭropo, aŭroro, laŭta.

Це єдина літера Есперанто з діактричним знаком, де цим діактричним знаком є не циркумфлекс, а бревіс.

Були думки замінити її латинською літерою w, але ця думка не набула великого поширення й мала масу супротивників.

x- та h- системи[ред. | ред. код]

Оскільки за часів Людовика Лазара Заменгофа на друкарських машинках не було цього символу, а в сучасності не всі комп'ютери та пристрої підтримують абетку Есперанто, Людвік досволив використовувати x- та h- коди. Він дозволив замінювати ексклюзивні для есперанто букви диграфами — комбінацією оригінальної літери латиниці з x, або h: Euxropo, auxroro, lauxta, або Euhropo, auhroro, lauhta.

Білоруська мова[ред. | ред. код]

Ŭ є аналогом кириличної ў. Зветься короткою у, або нескладовою у (біл: у нескладовае, у кароткае). Має такі самі характеристики й використання. В 20-му столітті вживалась для відображення літери ў, хоча в часи незалежності все частіше для цього використовується w.

Див. також[ред. | ред. код]