Відмінності між версіями «Європейська політика сусідства»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
(корекція змістового наповнення)
(+)
 
(Не показано 22 проміжні версії 11 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
  +
[[File:EU European Neighbourhood Policy states.svg|thumb|right|334px|Країни-сусіди ЄС: {{legend|#0000ff|Європейський Союз}}
[[Файл:ENP.jpg|300px|right|thumb|European Neighbourhood Policy]]
 
  +
{{legend|#3f48cc|Офіційні кандидати}}
  +
{{legend|#00bfff|Європейська політика сусідства}}
  +
{{legend|#48cc3f|[[Східне партнерство]]}}
  +
{{legend|#ff8c00|Південна група}}
  +
{{legend|#fff200|Інші країни Середземноморського Союзу}}]]
   
'''Європе́йська полі́тика сусі́дства''' ({{lang-en|European Neighbourhood Policy}}) — нова політика [[ЄС|Європейського Союзу]]; має на меті створити на південь і схід від нових кордонів розширеного Європейського Союзу зону стабільності [[мир]]у і [[добробут]]у шляхом налагодження тісних довготривалих відносин з сусідніми країнами.
+
'''Європе́йська полі́тика сусі́дства''' ('''ЄПС''') ({{lang-en|European Neighbourhood Policy}}) — нова політика [[Європейський Союз|Європейського Союзу]]; має на меті створити на південь і схід від нових кордонів розширеного [[Європейський Союз|Європейського Союзу]] зону стабільності [[мир]]у і [[добробут]]у шляхом налагодження тісних довготривалих відносин з сусідніми країнами.
   
  +
{{Політичний устрій Європейського Союзу}}
''Європейська політика сусідства'' (ЄПС) спрямована на те, щоб не припустити виникнення нової лінії розподілу між розширеним ЄС та його сусідами, і надати їм можливість брати участь в різних видах діяльності ЄС шляхом тіснішої політичної, економічної, культурної співпраці та взаємодії в галузі безпеки. Концепція ЄПС охоплює такі країни: [[Алжир]], [[Азербайджан]], [[Білорусь]], [[Вірменія]], [[Грузія]], [[Єгипет]], [[Ізраїль]], [[Йорданія]], [[Ліван]], [[Лівія]], [[Молдавія]], [[Марокко]], [[Сирія]], [[Туніс]], [[Україна]], а також Палестинська автономія.
 
   
 
''Європейська політика сусідства'' ('''ЄПС''') спрямована на те, щоб не припустити виникнення нової лінії розподілу між розширеним [[Європейський Союз|ЄС]] та його сусідами, і надати їм можливість брати участь в різних видах діяльності [[Європейський Союз|ЄС]] шляхом тіснішої політичної, економічної, культурної співпраці та взаємодії в галузі безпеки. Концепція '''ЄПС''' охоплює такі країни: [[Алжир]], [[Азербайджан]], [[Білорусь]], [[Вірменія]], [[Грузія]], [[Єгипет]], [[Ізраїль]], [[Йорданія]], [[Ліван]], [[Лівія]], [[Молдова]], [[Марокко]], [[Сирія]], [[Туніс]], [[Україна]], а також [[Палестинська держава|Палестинська автономія]].
Вперше концепція ЄПС була викладена у зверненні Комісії «Ширша Європа» у березні [[2003]] року. Вона засвідчила, що формування відносин з сусідами — один з пріоритетів [[зовнішня політика|зовнішньої політики]] розширеного ЄС. ЄПС не торкається питання потенційного членства. Вона пропонує сусіднім країнам привілейовані відносини, які будуватимуться на взаємному визнанні спільних цінностей, головним чином у сфері верховенства права; справедливого управління; дотримання прав людини, зокрема, прав меншин; принципів ринкової економіки та безперервного розвитку. Глибина цих відносин залежатиме від того, наскільки ефективно втілюватимуться спільні цінності.
 
   
 
Вперше концепція '''ЄПС''' була викладена у зверненні Комісії «Ширша Європа» у березні [[2003]] року. Вона засвідчила, що формування відносин з сусідами — один з пріоритетів [[зовнішня політика|зовнішньої політики]] розширеного [[ЄС]]. '''ЄПС''' не торкається питання потенційного членства. Вона пропонує сусіднім країнам привілейовані відносини, які будуватимуться на взаємному визнанні спільних цінностей, головним чином у сфері верховенства права; справедливого управління; дотримання прав людини, зокрема, прав меншин; принципів ринкової економіки та безперервного розвитку. Глибина цих відносин залежатиме від того, наскільки ефективно втілюватимуться спільні цінності.
Для фінансування діяльності в рамках ЄПС запроваджується новий «Європейський інструмент сусідства й партнерства» (ЄІСП), який починаючи з [[2007]] року замінить чинні програми технічної допомоги «ТАСІС» і «МЕДА» в країнах ЄПС і в Росії. ЄІСП має новий спеціальний компонент для підтримки транскордонного співробітництва на кордонах ЄС. До [[2006]] року включно для фінансування транскордонної співпраці Комісія буде спрямовувати кошти за допомогою чинних інструментів у так звані «Програми сусідства».
 
   
  +
[[Європейський Союз]] повинен зміцнювати політику сусідства в регіоні, орієнтуючись на два основні завдання:
12 травня [[2004]] року Комісія представила конкретну стратегію реалізації ЄПС і аналітичні доповіді щодо семи перших країн з «кола друзів»: Ізраїлю, Йорданії, Мароко, Молдови, Палестинської автономії, Тунісу та України. На основі стратегії виробляються детальні плани дій з кожною країною-партнером. Плани дій визначають пріоритетні завдання, виконання яких має зблизити країну з ЄС.Моніторинг виконання чинних Планів дій здійснює як Європейська комісія, так і громадське експертне середовище країн «кола друзів»<ref>http://www.rac.org.ua/index.php?id=105 Оцінка виконання Плану дій Україна-ЄС: довкілля та сталий розвиток</ref>.
 
   
  +
* Співпраця з партнерами з метою зниження рівня бідності та створити зону спільного процвітання й цінностей, які базуються на глибшій економічній інтеграції, міцних політичних й культурних зв'язках, посиленій транскордонній співпраці та спільній відповідальності за запобігання конфліктам між [[ЄС]] та її сусідами.
== Посилання ==
 
  +
* Закріплення позицій [[ЄС]] щодо конкретної вигоди а привілейованих відносин у межах диференційованих рамок, які відповідають прогресу, зробленому партнерськими країнами в політичних та економічних реформах.
<references/>
 
   
  +
Підхід [[Європейський Союз|Європейського Союзу]] базується на таких цілях:
== Ресурси інтернету ==
 
   
  +
* розширення внутрішнього ринку та регуляторних структур;
  +
* привілейовані торговельні відносини та відкриття ринку;
  +
* перспективи для законної міграції та руху людей;
  +
* інтенсивна співпраця з метою запобігання і боротьби зі спільними загрозами для безпеки;
  +
* активне політичне залучення [[ЄС]] для запобігання конфліктам і їх вирішення;
  +
* активніші зусилля для сприяння [[права людини|правам людини]] , глибшій культурній співпраці та поглибленню взаєморозуміння;
  +
* інтеграція в торговельні, енергетичні та телекомунікаційні мережі і європейську дослідницьку зону;
  +
* нові інструменти для сприяння і захисту інвестицій;
  +
* підтримка інтеграції у глобальну торговельну систему;
  +
* посилена допомога, краще реагування на потреби;
  +
* нові джерела фінансування.
  +
 
Для фінансування діяльності в рамках '''ЄПС''' запроваджується новий «[[Інструмент європейського сусідства й партнерства]]» (''ІЄСП''), який починаючи з [[2007]] року замінить чинні програми технічної допомоги '''«ТАСІС»''' і '''«МЕДА»''' в країнах '''ЄПС''' і в [[Росія|Росії]]. Його мета - надання допомоги Європейським Співтовариством з метою розвитку зони процвітання та добросусідства та її ефективнішого використання. Період дії - [[2007]]-[[2013]] роки<ref>[http://www.rac.org.ua/dijalnist/publikaciji/instrument-jevropeiskogo-susidstva-i-partnerstva-novi-mozhlivosti-dlja-ukrajini Інструмент європейського сусідства і партнерства – нові можливості для України /Під ред.Н.Андрусевич. – Львів, 2008. – 160 с.]</ref>. [[ІЄСП]] має новий спеціальний компонент для підтримки транскордонного співробітництва на кордонах [[ЄС]]. До [[2006]] року включно для фінансування транскордонної співпраці Комісія буде спрямовувати кошти за допомогою чинних інструментів у так звані «Програми сусідства».
  +
 
12 травня [[2004]] року Комісія представила конкретну '''Стратегію реалізації ЄПС''' і аналітичні доповіді щодо семи перших країн з «кола друзів»: Ізраїлю, Йорданії, Мароко, Молдови, Палестинської автономії, Тунісу та України. На основі стратегії виробляються детальні '''плани дій''' з кожною країною-партнером. '''Плани дій''' визначають пріоритетні завдання, виконання яких має зблизити країну з [[ЄС]]. Моніторинг виконання чинних '''Планів дій''' здійснює як [[Європейська комісія]], так і громадське експертне середовище країн «кола друзів»<ref>[http://www.rac.org.ua/index.php?id=105 Оцінка виконання Плану дій Україна-ЄС: довкілля та сталий розвиток / Під ред.Н.Андрусевич. Львів. 2009. 104 с.]</ref>.
  +
  +
== Примітки ==
  +
{{reflist}}
  +
 
== Посилання ==
 
* [http://europa.dovidka.com.ua/ee.html#1 Глосарій термінів Європейського Союзу]
 
* [http://europa.dovidka.com.ua/ee.html#1 Глосарій термінів Європейського Союзу]
   
  +
==Див. також==
[[Категорія:Стратегії та політики ЄС]]
 
  +
* [[Процес стабілізації й асоціації ЄС]]
   
 
[[Категорія:Стратегії та політики ЄС]]
[[de:Europäische Nachbarschaftspolitik]]
 
[[en:European Neighbourhood Policy]]
 
[[es:Política Europea de Vecindad]]
 
[[fr:Politique européenne de voisinage]]
 
[[hy:Եվրոպական Հարևանության Քաղաքականություն]]
 
[[it:Politica europea di vicinato]]
 
[[ja:欧州近隣政策]]
 
[[pl:Europejska Polityka Sąsiedztwa]]
 
[[ru:Европейская политика соседства]]
 
[[sv:Europeiska grannskapspolitiken]]
 
[[zh:歐洲睦鄰政策]]
 

Поточна версія на 13:51, 13 грудня 2017

Країни-сусіди ЄС:
   Європейський Союз
   Офіційні кандидати
   Європейська політика сусідства
   Південна група
   Інші країни Середземноморського Союзу

Європе́йська полі́тика сусі́дства (ЄПС) (англ. European Neighbourhood Policy) — нова політика Європейського Союзу; має на меті створити на південь і схід від нових кордонів розширеного Європейського Союзу зону стабільності миру і добробуту шляхом налагодження тісних довготривалих відносин з сусідніми країнами.

Європейський Союз
Прапор Європейського Союзу

Це одна із статей, що входять до серії:
Політичний устрій Європейського Союзу

Європейська політика сусідства (ЄПС) спрямована на те, щоб не припустити виникнення нової лінії розподілу між розширеним ЄС та його сусідами, і надати їм можливість брати участь в різних видах діяльності ЄС шляхом тіснішої політичної, економічної, культурної співпраці та взаємодії в галузі безпеки. Концепція ЄПС охоплює такі країни: Алжир, Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Ліван, Лівія, Молдова, Марокко, Сирія, Туніс, Україна, а також Палестинська автономія.

Вперше концепція ЄПС була викладена у зверненні Комісії «Ширша Європа» у березні 2003 року. Вона засвідчила, що формування відносин з сусідами — один з пріоритетів зовнішньої політики розширеного ЄС. ЄПС не торкається питання потенційного членства. Вона пропонує сусіднім країнам привілейовані відносини, які будуватимуться на взаємному визнанні спільних цінностей, головним чином у сфері верховенства права; справедливого управління; дотримання прав людини, зокрема, прав меншин; принципів ринкової економіки та безперервного розвитку. Глибина цих відносин залежатиме від того, наскільки ефективно втілюватимуться спільні цінності.

Європейський Союз повинен зміцнювати політику сусідства в регіоні, орієнтуючись на два основні завдання:

 • Співпраця з партнерами з метою зниження рівня бідності та створити зону спільного процвітання й цінностей, які базуються на глибшій економічній інтеграції, міцних політичних й культурних зв'язках, посиленій транскордонній співпраці та спільній відповідальності за запобігання конфліктам між ЄС та її сусідами.
 • Закріплення позицій ЄС щодо конкретної вигоди а привілейованих відносин у межах диференційованих рамок, які відповідають прогресу, зробленому партнерськими країнами в політичних та економічних реформах.

Підхід Європейського Союзу базується на таких цілях:

 • розширення внутрішнього ринку та регуляторних структур;
 • привілейовані торговельні відносини та відкриття ринку;
 • перспективи для законної міграції та руху людей;
 • інтенсивна співпраця з метою запобігання і боротьби зі спільними загрозами для безпеки;
 • активне політичне залучення ЄС для запобігання конфліктам і їх вирішення;
 • активніші зусилля для сприяння правам людини , глибшій культурній співпраці та поглибленню взаєморозуміння;
 • інтеграція в торговельні, енергетичні та телекомунікаційні мережі і європейську дослідницьку зону;
 • нові інструменти для сприяння і захисту інвестицій;
 • підтримка інтеграції у глобальну торговельну систему;
 • посилена допомога, краще реагування на потреби;
 • нові джерела фінансування.

Для фінансування діяльності в рамках ЄПС запроваджується новий «Інструмент європейського сусідства й партнерства» (ІЄСП), який починаючи з 2007 року замінить чинні програми технічної допомоги «ТАСІС» і «МЕДА» в країнах ЄПС і в Росії. Його мета - надання допомоги Європейським Співтовариством з метою розвитку зони процвітання та добросусідства та її ефективнішого використання. Період дії - 2007-2013 роки[1]. ІЄСП має новий спеціальний компонент для підтримки транскордонного співробітництва на кордонах ЄС. До 2006 року включно для фінансування транскордонної співпраці Комісія буде спрямовувати кошти за допомогою чинних інструментів у так звані «Програми сусідства».

12 травня 2004 року Комісія представила конкретну Стратегію реалізації ЄПС і аналітичні доповіді щодо семи перших країн з «кола друзів»: Ізраїлю, Йорданії, Мароко, Молдови, Палестинської автономії, Тунісу та України. На основі стратегії виробляються детальні плани дій з кожною країною-партнером. Плани дій визначають пріоритетні завдання, виконання яких має зблизити країну з ЄС. Моніторинг виконання чинних Планів дій здійснює як Європейська комісія, так і громадське експертне середовище країн «кола друзів»[2].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]