Єзекиїл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мікеланджело: Пророк Єзекиїл, Систинська капела, Рим

Єзекиї́л[1], також Єзекіїль (єврейською: יחזקאל 'Єхезкель', «Бог зміцнить», ) — старозавітній біблійний пророк, належить до великих пророків, був сучасником пророка Єремії. Єзекиїл — син священика Бузія, був забраний у полон за першого нашестя халдеїв на Єрусалим 598 р. до Р. Х., із царем Йоакимом та іншими вельможними юдеями. Знаходячись у вавилонському полоні, ще до остаточної руйнації царства юдейського, він був покликаний Господом до пророчого служіння. Це сталося на п‘ятому році полону Бог прикликав його, щоби він продовжив серед народу Божого в полоні справу Єремії, який залишився в Єрусалимі.

Пророцтва пророка Єзекиїла[ред. | ред. код]

Єзекиїл звертається до всіх дванадцятьох колін, котрі на той час майже повністю були у вигнанні: Пророцтва про суд Божий над Ізраїлем, що завинив. Видіння слави Божої. Бог посилає пророка до вигнанців. Пророцтва про долю семи поганських народів; про помилування Ізраїля. Осуд невірних пастирів і обітниця Єдиного Істинного Пастиря. Обітниця відродження народу Ізраїля. Пророцтво супроти ворогів Ізраїля — Гога і Магога. Видіння єднання неба із землею в образі нового храму, очищеної землі і святого міста, ім‘я котрому — Господь перебуває там. Новий устрій речей. «Ось, творю все нове!» (Одк. 21:5). Розділи 40-48 є не алегоричними, але провіщенням майбутнього. Увесь храм буде Святим Святих, і Слава Божа знову виповнить його.

Пророцтво Єзекиїла про воскресіння мертвих[ред. | ред. код]

Єзекиїл знаменитий своїм пророцтвом про воскресіння мертвих, яке одночасно символічно зображало і відновлення свободи єврейського народу.

Пророкові було від Господа видіння. Він побачив поле, усіяне людськими кістками. Бог запитав його: «Син людський! Чи оживуть кості ці?» Єзекиїл відповів: «Господи Боже! Тільки Ти один знаєш це». Господь сказав: «Промов до кісток цих і скажи їм: кості сухі, слухайте слово Господнє!»

Слово ж Господа було таким: "Так говорить Господь Бог кісткам цим: «Ось, Я дихну на вас і ви оживете. І обкладу вас жилами, і вирощу на вас плоть, і вкрию вас шкірою, і введу у вас дух, і оживете, і взнаєте, що Я — Господь».

І коли Єзекиїл, за велінням Божим, пророкував, стався шум, і ось, почали рухатись, і стали зближуватися кості, кожна кістка з кісткою своєю. І побачив Єзекиїл: і ось, жили на них, і плоть виросла, і шкіра вкрила їх зверху, а духу не було в них. І сказав Господь: «Проголоси пророцтво і скажи духові, так каже Господь Бог: від чотирьох вітрів прийди, душе, і дихни на цих убитих, і вони оживуть».

Слова від чотирьох вітрів означають, що від чотирьох сторін світу (півночі, півдня, сходу і заходу) душі померлих, де б вони не знаходилися, повинні зібратися на полі, вкритому бездушними тілами, й оживити їх.

Єзекиїл виголосив пророцтво, як повелів йому Господь, і ввійшов у них дух, і вони ожили і стали на ноги свої. Господь сказав: «Кості ці — увесь дім Ізраїлів. Виголоси пророцтво і скажи їм, так говорить Господь Бог: і що Я — Господь, коли відкрию гроби ваші і виведу вас, народ Мій, з гробів ваших, і вкладу у вас дух Мій, і оживете, поселю вас на землі вашій».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Єзекіїль / Шевченко В. М. Словник-довідник з релігієзнавства. — К.: Наук. думка, 2004. — С. 144. — ISBN 966-00-0757-4.
  • І. Даниленко. Пророцтво Єзекіїля у поетичній рецепції Т. Г. Шевченка // Волинь філологічна: текст і контекст. — 2014. — Вип. 18. — С. 79-87. текст.