Єрусалимський храм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фрагмент макету Єрусалимського Храму періоду Ірода I Великого
Реконструкція даної споруди періоду «другого храму» (Christian van Adrichom, Köln-1584)
Реконструкція храму згідно Єзекіїля (гл. 40-48) французьким вченим та архітектором Шарлєм Шіпєзом (Charles Chipiez) у XIX ст.
Ісус виганяє торговців з храму

Єрусали́мський Храм (івр. בֵּית הַמִּקְדָּשׁ‎, Бет а-Мікдаш, тобто «Дім Святості»; івр. מִּקְדָּשׁ‎, Мікдаш) — стародавній центр єврейського релігійного життя.Знаходився на місці сучасної Храмової гори.

Храм був центром прощ та поклоніння. Це була пишна споруда, багато споряджена та оздоблена, розташована в укріпленому комплексі. Поклоніння, що включало жертвопринесення тварин (ягнят, голубів, телят, яливок) керувалося священиками, котрим допомагали левити, які теж виконували спів та музичний супровід. Була зроблена спроба відновити Храм за часів римського імператора Юліана у 362 році н. е., але вона була залишена, і сьогодні на місці Храму розташована мусульманська святиня.

Історія Храму

Докладніше: Історія Храму

За біблійними переказами, після Виходу євреїв з Єгипту, тимчасовим храмом служила переносна Скинія зборів.

Після завоювання Ханаана Скинію неодноразово перевозили з місця на місце в Землі Ізраїлю [29]. Центральним святилищем Ізраїлю в епоху Суддів стала Скинія в Сіломі (Шило) [30], де в той час зберігався Ковчег Заповіту. Сілом в цей період служив місцем зборів ізраїльських колін [31].

Перший храм

За роки свого правління цар Давид зробив значні приготування для будівництва Храму (1Пар. 22: 5). Соломону Давид передав розроблений ним, спільно з Верховним Судом (синедріоном), план Храму (1Пар. 28: 11-18). Соломон (970 - 930 рр. До н. Е.) Розпочав будівництво Храму на четвертий рік свого царювання. Будівництво самого Храму тривало 7 років: з 957 по 950 рр. до н. е. рр. до н. е. (За іншими даними, з 1014 по 1007). Робота була завершена в восьмому місяці 11-го року царювання Соломона (3Цар. 6: 37,38). Святкування освячення Храму тривало 14 днів (2Хр. 7: 8) і його опис свідчить про те, що будівництво Храму було найбільш важливою справою для всього народу.

З часу пророка Міхея (початок VIII ст. До н. Е.) Пророки не переставали застерігати, що в покарання за моральні і релігійні гріхи Ізраїлю Храм буде зруйнований [59]. Руйнування Храму і наступний за ним вавилонський полон стало підтвердженням цих пророцтв. На згадку про руйнування Храму і події що його супроводжували було встановлено чотири пости [61], серед яких пост 9 Ава знаменував день, коли був спалений Храм.

Другий Храм - Храм, початок відновлення якого було покладено в правління Кіра Великого лідером юдеїв Зоровавелем, реконструйований Іродом Великим і зруйнований після штурму Єрусалиму в ході Першої Юдейської війни римською армією, на чолі з Титом.

Єрусалимський Храм в історії неєвреїв

У Першому Храмі, особливо часто в часи правління царя Соломона, приносилися жертвопринесення від різних народів світу, які таким чином виказували шану Богу. Храм був для стародавнього світу Домом миру.

Останній храм має певний стосунок і до християнства, бо був тісно пов'язаний з життям Ісуса Христа. По 8 днях по народженні Христа, малюка принесли в храм, щоби посвятити Його Господу та скласти жертву. Щорічно батьки Христа направлялись з Ним на Пасху до храму. Ще в дитинстві, на свято Пасхи, батьки знайшли 12-ти річного Ісуса в храмі дискутуючим зі священиками. Пізніше знову Ісус направлявся до храму на Пасху, і знайшовши в ньому торговців, які продавали волів, овець і голубів та міняли гроші, Він їх вигнав. Це описується в Євангеліє від Матфея в 21 розділі:

І зайшов Ісус до храму Божого і вигнав всіх продавців і покупців з храму…

І казав їм: написано: «дім Мій домом молитви назветься», а ви зробили його вертепом розбійників.

Тут Він постійно відкрито навчав людей (Івана 18:20). Коли Він ходив у храмі, до нього прийшли первосвященики і питали, якою владою чинить Він чуда. Христос теж сидів навпроти скарбниці храму і спостерігав, як народ кидав мідяки, сказавши учням, що з-за свого убозтва, вдовиця поклала найбільше з усіх (Марка 12:41-44). При виході з храму Христос сказав, що цей храм буде зруйнований (Марка 13:2). Перед смертю Його привели в двір первосвященика храму Кайяфи, який Його там розпитував.

Галерея

Див. також

Джерело

  • Енциклопедія Макміллан (англійською): The Macmillan Encyclopedia. Лондон: Макміллан Лондон Лімітед, 1981, 1983, 1984, 1985.

Примітки