Ібрагіма Шишман-паші кампанія 1675

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.

Ібрагіма Шишман-паші кампанія 1675 — вторгнення турецько-татарських військ на територію Правобережної України та Західної України під час польсько-турецької війни 1672–76 (див. Польсько-турецькі війни 16–18 століть).

У травні 1675 султан Мегмед IV наказав турецькому полководцеві Ібрагіму Шишман-паші (Şişman İbrahim Paşa) на чолі 60-тисячної армії вирушити в Україну. Протягом літа той завоював Рашків та Могилів (нині м. Могилів-Подільський), а потім рушив на Львів. Мужній опір загарбникам чинили мешканці населених пунктів Маначин (нині село в Хмельницькій області), Красилів, Ожигівці (нині село в Хмельницькій області), Волочиськ, Вишнівчик (нині село в Хмельницькій області), Скалат, Микулинці, Збараж, Будзанів (нині село Буданів в Тернопільській області), Янів (нині смт Івано-Франкове) та інші. Деякі загони Османської імперії були розгромлені підрозділами українського козацтва та коронного війська польского під Лешнівом (нині село біля Бродів), Щуровичами (нині село в Львівській області), Дубном, між Немировом і Брацлавом, під Кутківцями (нині село в Хмельницькій області), Дунаївцями (нині смт в Хмельницькій області) та на Подніпров'ї. Через це Ібрагім Шишман-паша відмовився атакувати Львів і 1 вересня захопив м. Підгайці, а від 11 до 24 вересня здійснював облогу міста Теребовля. Після підходу польских військ на чолі з Яном III Собеським війська Османської імперії спішно відійшли за Дністер і вирушили до Молдавського князівства.

Джерела та література

Література

  • Czolowski A. Wojna polsko-turecka 1675 r. Lwów, 1894
  • Степанков В.С. Боротьба України і Польщі проти експансії Османської імперії у 1672–1676 рр. В кн.: Україна і Польща в період феодалізму. К., 1991
  • Смолій В.А., Степанков В.С. Українська національна революція XVII ст. (1648–1676 рр.). В кн.: Україна крізь віки, т. 7. К., 1999.