Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 09:22, 3 жовтня 2018, створена IFNTUOG (обговорення | внесок) (В ІФНТУНГ з 27.08 2018 року функціонує 8, а не 9 інститутів, змінено назви інститутів через їх об'єднання)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
ІФНТУНГ
IFNTU of Oil and Gas emblem.jpg
Ivano-Frankivsk National Technical University of Oil and Gas (IFNTUNG).JPG
Університет нафти і газу
?координати: 2362664 ·R (Івано-Франківськ)
Міжнародна назва Ivano-Frankivsk National Technical University of Oil and Gas
Назва латиною Ivano-Frankivsk National Technical University of Oil and Gas
Тип Національний
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Івано-ФранківськІвано-Франківськ
Засновано 1967
День вишу 21 вересня
Акредитація IV  рівня
Ректор Крижанівський Євстахій Іванович
Студентів 10 000
Випускники Категорія:Випускники Івано-Франківського технічного університету нафти і газу
Штаб-квартира Івано-Франківськ
Адреса 76019, м. Івано-Франківськ, вул. Карпатська, 15
Сайт nung.edu.ua
CMNS: Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу у Вікісховищі

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (ІФНТУНГ) — єдиний в Україні вищий навчальний заклад IV рівня акредитації нафтогазового профілю, багатофункціональний та розгалужений навчально-науково-виробничий комплекс, база Прикарпатської регіональної організації студентів та викладачів з довузівською та післядипломною підготовкою, в якому в 8 інститутах, 3 коледжах та фізико-технічному ліцеї, що входять до структури університету, навчається більше 10 тисяч студентів, в тому числі — до 590 іноземних студентів з 36 країн Європи, Азії та Африки.

ВНЗ заснований у 1967 р. як Івано-Франківський інститут нафти і газу. З 1994 р. — державний технічний університет нафти та газу IV рівня акредитації, з 2001 р. — національний. Член УАБО.


Історія ІФНТУНГ

Головний навчальний корпус ІФНТУНГ
Головний навчальний корпус ІФНТУНГ

Історія Івано-Франківського національного технічного університету починається у 1960 році, коли розпочав свою роботу Станіславський загальнотехнічний факультет Львівського політехнічного інституту. У 1963 році факультет реорганізовано в Івано-Франківську філію Львівського політехнічного інституту із відділеннями нафтової і газової промисловості та загальнотехнічним (директор — Є. Г. Шелепін), а згодом сюди переведено ще й нафтовий факультет. Упродовж 1963-1964 років з’являються нові факультети: механічний факультет (1963), факультет автоматизації та економіки (1966-1967).

У 1967 році відповідно до наказу Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти УРСР на базі Івано-Франківської філії Львівського політехнічного інституту був створений Івано-Франківський інститут нафти і газу. Принципи діяльності інституту та його складові підрозділи були закріплені у Статуті ІФІНГ, затвердженому Міністерством вищої і середньої спеціальної освіти УРСР у жовтні 1968 р. Упродовж років ІФІНГ очолювали: проф. Б. А. Локотош (1970–1976), проф. Ю. Г. Гаген (1976–1978), проф. Б. Г. Тарасов (1979–1993). У 1993 році ректором ІФІНГ призначено проф. Є. І. Крижанівського.

З 1968 р. у ВНЗ почала функціонувати аспірантура. Протягом 1970-х років при ВНЗ створено музей історії інституту, обчислювальний центр, навчально-методичний відділ. 1978–1979 рр. ознаменувались активним будівництвом навчальних корпусів, науково-технічної бібліотеки, спорткомплексу. Основним профільним підрозділом інституту був нафтогазопромисловий факультет. З його складу було виокремлено механічний і геологорозвідувальний факультети, а також факультет автоматики і економіки. Згодом відкрито факультети нафтогазопроводів та автоматизації та електрифікації. У 1971-1972 навчальному році в інституті було створено вечірній факультет. За час його існування (до 1993 р.) сотні юнаків та дівчат без відриву від роботи оволоділи нафтогазовими та суміжними із ними спеціальностями. У 1981 р. було створено спеціальне конструкторсько-технологічне бюро (СКТБ) «Надра», що спеціалізувалось у сфері розробки і експлуатації нафтових і газових родовищ.

Із проголошенням незалежності України у вищій освіті розпочалися якісні зміни, що торкнулись й вишу. У 1993 році Міжгалузева акредитаційна комісія (МАК) ухвалила рішення про акредитацію інституту за ІV рівнем. 

Навчальний корпус № 5
Навчальний корпус № 5

У 1994 році вийшла постанова Кабінету Міністрів України № 244 від 20.04.94. р. «Про створення Івано-Франківського державного технічного університету нафти і газу на базі Івано-Франківського інституту нафти і газу». Першим ректором університету обрано проф. Є. І. Крижанівського (з 2009 р. — член-кореспондент НАН України, з 2015 р. — академік НАН України), який до цього часу очолює ВНЗ.[джерело не вказане 1883 дні]

В університеті запрацював профільний науково-дослідний інститут, який займався розробленням і впровадженням у промисловість високоефективних технічних засобів та технологій підвищення темпів будівництва, розвідки нафтових і газових свердловин,  було створено відділ зв’язку з виробництвом і практики. У 1994 році при університеті було також створено навчально-науково-виробничий комплекс на базі споріднених технікумів, профтехучилищ, ліцеїв та гімназій. У цьому ж році на військовій кафедрі ІФДТУНГ розпочато підготовку кадрових офіцерів для Збройних сил України. У травні 1996 року при ФДТУНГ організовано Нафтогазовий технологічний парк. У цей період активізувалась міжнародна співпраця: у виші навчалося 47 іноземних громадян, перший випуск яких відбувся у 1997 році.

У 2001 р. згідно з Указом Президента України університету було надано статус національного. З 2001 по 2009 роки в університеті було здійснено великий об’єм робіт відповідно до Болонської декларації. У 2004 році ІФНТУНГ одним з перших взяв участь у проведенні педагогічного експерименту з кредитно-модульної системи при організації навчального процесу. Розширилось використання комп’ютерних технологій, зокрема розпочато впровадження в університеті дистанційної форми навчання, а згодом створено Центр дистанційного навчання. Для навчального процесу переобладнали та модернізували аудиторії, збільшили кількість спеціалізованих кабінетів та навчальних лабораторій. ІФНТУНГ проводить перепідготовку та підвищення кваліфікації керівних кадрів і спеціалістів нафтогазової галузі. У 2001 р. створено Інститут післядипломної освіти (ІПО).

У 2017 році на державному рівні в Україні відзначався ювілей – 50 років з дня заснування Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (13 січня 1967).[1]

В університеті створено сучасну навчально-наукову інфраструктуру: дев’ять інститутів, кафедру військової підготовки, Бурштинський енергетичний коледж, Івано-Франківський коледж електронних приладів та Калуський коледж економіки, права та інформаційних технологій, де  навчаються понад десять тисяч студентів.  Серед викладачів університету — понад 100 докторів наук, професорів, більш як 400 кандидатів наук, доцентів. Лауреатами Державних премій в галузі науки і техніки  стали 20 викладачів і працівників ІФНТУНГ. В університеті створено 18 наукових шкіл. 

Важливу роль в житті університету відіграє його міжнародна наукова і освітня діяльність. Студенти ІФНТУНГ мають можливість навчатися у Краківській гірничо-металургійній академії ім. С. Сташіца (Польща) і отримати диплом магістра європейського взірця, проходять виробничі практики і стажування у навчальних закладах Німеччини, Чехії, Польщі, Угорщини, Канади, Туреччини, Греції та інших країн. Університет є учасником зарубіжних проектів: 7-ої Рамкової програми ЄС із досліджень та інновацій; Програми прикордонного співробітництва Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна тощо. Університет серед перших в Україні організував свою діяльність згідно з міжнародними стандартами Міжнародної організації з стандартизації (стандарти ІSО), Європейської асоціації забезпечення якості вищої освіти (стандарти й директиви ENQA) та міжнародної робочої угоди (стандарти IWA) у сфері освіти.

Дипломи європейського зразка отримують магістри інституту нафтогазової інженерії
Дипломи європейського зразка отримують магістри інституту нафтогазової інженерії

Університет входить до числа небагатьох в Україні вишів, які отримали офіційне визнання того, що їхня наукова діяльність та послуги у сфері освіти відповідають міжнародним стандартам[2]: відповідно сертифікат № UA 2.047.09380-15 від 13 листопада 2015 р. та сертифікат № UA 2.047.09517-15 від 31 грудня 2015 р.

Геологічний музей
Геологічний музей

Матеріально-технічна база університету охоплює 12 навчально-лабораторних корпусів, Геологічний музей, бібліотеку, 8 гуртожитків,  базу відпочинку, базу практик, спортивні споруди (стадіон, легкоатлетичний манеж, плавальний басейн, 6 спортивних залів), 4 кафе, їдальню, профілакторій  Створено Дністровський інженерно-екологічний навчально-науковий виробничий протипаводковий полігон (с. Маямпіль Галицького району).

Освітня діяльність

Освітня діяльність університету (вища освіта університетського рівня, повна загальна середня освіта, післяшкільна освіта неуніверситетського рівня, професійна освіта) сертифікована на відповідність вимогам ДСТУ ISO 9001:2009 «Системи управління якістю» та підтверджена сертифікатом на систему управління якістю освітніми послугами[3] від 31 грудня 2015 року.

Навчально-наукові інститути

·                  

Інститут архітектури, будівництва і енергетики[4][5]

Інститут природничих наук і туризму[6][7]

Інститут гуманітарної підготовки та державного управління[8]

Інститут економіки та менеджменту[9]

Інститут інженерної механіки[10]

Інститут інформаційних технологій[11]

Інститут нафтогазової інженерії[12]

Кафедра військової підготовки[13]

Інститут післядипломної освіти

Тренажерний буровий центр
Тренажерний буровий центр

Інститут післядипломної освіти[14] — навчально-методичний, навчально-організаційний і науково-дослідний підрозділ Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, створений для практичного втілення концепції вищої багатоступеневої інженерно-технічної освіти та неперервної фахової підготовки за всіма базовими спеціальностями університету. Його діяльність з підвищення кваліфікації фахівців та короткотермінового професійного навчання для потреб нафтогазового комплексу та суміжних галузей промисловості започаткована в середині 60-х років в Івано-Франківському інституті нафти і газу; 1992 року утворений факультет післядипломної освіти; 29 серпня 2001 року факультет післядипломної освіти реформовано в інститут післядипломної освіти (ІПО); 30 червня 2004 року створено Тренажерний буровий центр в складі ІПО, акредитований 13 жовтня 2004 року міжнародною організацією IWCF. 

В Інституті післядипломної освіти при ІФНТУНГ можна здобути освітній ступінь «магістра» за всіма акредитованими спеціальностями університету , за умови наявності базової або повної вищої освіти. Термін навчання залежить від раніше здобутої освіти і визначається окремим рішенням приймальної комісії університету.

Навчання іноземних студентів

В ІФНТУНГ навчаються студенти з багатьох країн
В ІФНТУНГ навчаються студенти з багатьох країн

Серед основних завдань університету – зміцнення його позицій на міжнародному ринку освітніх послуг, залучення іноземних студентів, пошук партнерів для реалізації освітніх проектів. Міграційні, організаційні та інформаційні послуги для іноземних студентів та вчених, які задіяні в різноманітних освітніх та науково-дослідних програмах забезпечує центр міжнародної інтеграції вищої освіти (ЦМІ). Робота центру полягає в організації доуніверситетської підготовки іноземних громадян та наданні освітніх послуг іноземним громадянам за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр», «магістр», «доктор філософії».

Упродовж 2002–2016 рр. кількість іноземних студентів в університеті постійно зростала. У 2011 р. було створено відділення підготовки іноземних громадян до вступу у ВНЗ України. Сьогодні в університеті навчаються понад 600 іноземних громадян із 42 країн світу.

Науково-дослідна та інноваційна діяльність

Макет бурової вишки
Макет бурової вишки

Науково-дослідна робота в університеті має давнє європейське коріння. Воно сягає ще 4 листопада 1844 року, коли у Львові рішенням Міністерства освіти Австрійської імперії на базі Реальної торговельної академії було утворено Технічну академію. Цю дату вважають початком створення вищої технічної освіти в Галичині.

Важливе значення для зародження системної науково-дослідної роботи мало створення у Львівському політехнічному інституті в 1886 р. науково-дослідної лабораторії нафти, де широкого розвитку набули наукові дослідження з хімії та технології нафти, насамперед: дослідження складу нафти і нафтенових кислот; вивчення та використання кислого гудрону. Традиції цієї діяльності були продовжені в роки створення Станіславського загально-технічного факультету Львівського політехнічного інституту (СЗТФ ЛПІ).

У 1962-1963 навчальному році більшість кабінетів і лабораторій СЗТФ було переведено в нові лабораторні корпуси. А створення 1967 року Івано-Франківського інституту нафти і газу (ІФІНГ) заклало основу активної, організованої науково-дослідної роботи. Основний напрям наукової діяльності учених ІФІНГ – це розроблення та удосконалення технологій і технічних засобів інтенсифікації процесів розвідки, буріння, видобутку, транспорту та зберігання нафти і газу.

1994 року ІФІНГ акредитовано за ІV рівнем і реорганізовано у державний університет. Такі організаційні зміни дали значний поштовх науково-дослідній роботі: створено Нафтогазовий технологічний центр; 19 класів комп’ютерної підготовки. В університеті створено два науково-дослідних інститути (нафтогазових технологій, екологічної безпеки та прикладних ресурсів), навчальний науково-виробничий центр «Інтехцентр».

1994 року ІФІНГ акредитовано за ІV рівнем і реорганізовано у державний університет. Такі організаційні зміни дали значний поштовх науково-дослідній роботі: створено Нафтогазовий технологічний центр; 19 класів комп’ютерної підготовки. В університеті створено два науково-дослідних інститути (нафтогазових технологій, екологічної безпеки та прикладних ресурсів), навчальний науково-виробничий центр «Інтехцентр». 2000 року університет створив інноваційну структуру «Нафтогазовий науково-технологічний парк»,  метою якої є організація розробки та прискореного впровадження нових наукомістких, конкурентоспроможних, енергоощадних та економічно безпечних технологій і технічних засобів пошуку, видобутку, транспорту, зберігання і переробки нафти і газу. У 2007 році створено науково-дослідний інститут нафтогазової енергетики та екології.

Сонячні батареї .jpg

 У складі науково-дослідної частини університету функціонують науково-дослідні лабораторії, відділ комерціалізації об’єктів інтелектуальної власності та інформаційних технологій; відділ стандартизації, сертифікації, метрології та управління якістю; відділ підготовки фахівців високої кваліфікації. Технічний комітет із стандартизації «Матеріали, обладнання і споруди для нафтогазової промисловості» розробляв та погоджував національні стандарти, брав участь у роботі споріднених технічних комітетів міжнародних та регіональних організацій, формування позиції України щодо розроблених нормативних документів цих організацій. Орган сертифікації продукції нафтогазового машинобудування було акредитовано Держстандартом України і внесено до Реєстру Системи сертифікації УкрСЕПРО. Орган із сертифікації персоналу нафтогазової галузі пройшов експертизу та реєстрацію у Держстандарті і долучився до числа тих держав світу, в яких створені та функціонують аналогічні бурові центри та здійснюється навчання і сертифікація буровиків.

Упродовж 2005-2016 рр. 20 науково-педагогічних працівників університету стали лауреатами Державної премії України в галузі науки і техніки. Молоді науковці ВНЗ постійно отримують стипендії Президента України для підтримки наукових досліджень докторів наук, Кабінету Міністрів України для молодих учених, іменні стипендії Верховної Ради України.  

Важливим напрямом науково-інноваційної діяльності університету є 18 наукових шкіл,  в рамках яких виконуються фундаментальні та прикладні дослідження на світовому рівні. До пріоритетних фундаментальних напрямів наукових досліджень належать найважливіші проблеми фізико-математичних та технічних наук, фундаментальні проблеми сучасного матеріалознавства. Серед прикладних напрямів – це інформаційні та комунікаційні технології; енергетика та енергоефективність; раціональне природокористування; нові речовини і матеріали. Вони підпорядковані Комплексній цільовій програмі університету «Науково-організаційні засади нарощування видобутку вітчизняних нафти і газу, їх транспортування та диверсифікації постачання для енергетичної безпеки України», положення якої лягли в основу підписаного Меморандуму про співпрацю між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та ІФНТУНГ щодо нарощування видобування вітчизняних енергоносіїв та забезпечення широкої диверсифікації шляхів і джерел постачання первинних енергоресурсів, зокрема нафти і природного газу. Науковці ІФНТУНГ взяли участь в розробці засад реформування енергетичного сектору України.

Одна з сучасних лабораторій університету
Одна з сучасних лабораторій університету

Активно розвивається міжнародне наукове співробітництво.  Проведено роботи із трансферу технологій неруйнівного контролю бурового та нафтогазового обладнання з України у В’єтнам та Індію, фундаментальні геоекологічні дослідження із університетом Норд (Бая-Маре, Румунія), Агенцією охорони навколишнього середовища США (Денвер, Чикаго), Інститутом розвитку навколишнього середовища Центральної Європи (Будапешт, Угорщина), університетом Філліпса (Марбур,ФРН), триває плідна робота із Краківською гірничо-металургійною академією ім. Сташіца (Польща), технічним університетом Клуі-Напока (Румунія), Дрезденським університетом (ФРН).

За сприяння та підтримки вітчизняних та іноземних компаній в університеті відкрито низку високотехнологічних лабораторій: лабораторія апаратно-програмних засобів «SIEMENS» кафедри комп’ютерних технологій в системах управління та автоматики; науково-дослідницька лабораторія тампонажних розчинів кафедри буріння нафтових та газових свердловин; лабораторія автоматизованих систем керування та промислових телекомунікацій «Phoenix-Contact» та лабораторія Smart-технологій на базі обладнання корпорації «Honeywell» при кафедрі інформаційно-телекомунікаційних технологій та систем. Запрацювала «IT-Академія» – перший пілотний проект корпорації «Майкрософт» для підготовки молодих спеціалістів рівня Junior. Всього в університеті працюють 30 науково-дослідних лабораторій,  науково-навчальний центр, 3 науково-дослідницькі центри, науково-освітній центр «Сланцевий газ», бізнес-інкубатор.

Наукове містечко «Нова Енергія»

В університеті відкрилось наукове містечко «Нова Енергія» – повноцінний навчально-тренінговий комплекс для людей різних вікових категорій з метою поширення знань про нові наукові досягнення, нові розробки та новітні технології у сфері енергетики та відновних джерел енергії та пропагування енергоощадних технологій серед населення.

Наукові школи

Лауреати Державних премій України

Міжнародна діяльність

Міжнародна діяльність Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу проводиться за такими основними напрямами:

  • підготовка студентів з числа іноземних громадян;
  • інтеграція університету до європейського та світового науково-освітнього простору шляхом співробітництва із зарубіжними університетами, організаціями, асоціаціями, фондами тощо;
  • участь у міжнародних грантових програмах і проектах для залучення зовнішніх матеріально-технічних ресурсів;
  • міжнародна академічна мобільність, стажування та підвищення кваліфікації студентів, викладачів та науковців університету, а також їх участь у міжнародних тренінгах, конференціях, виставках і семінарах;
  • програма отримання подвійних дипломів.
Ifntuog11.jpg

Активна освітня та науково-дослідна співпраця пов’язує ІФНТУНГ з Краківською гірничо-металургійною академією ім. С. Стащиця (Республіка Польща), Реджайнським університетом (Канада), Північним університетським центром Бая Маре, Технічним університетом Клуж Напока (Румунія), Технічним університетом Кошице (Словаччина), Університетом Мохамеда Бугуера м. Бурмердес (Алжирська народна республіка), Університетом Мішкольц (Угорщина), Університетом Нурланда (Норвегія), Ліннеус університетом (Швеція) та ін. На сьогодні університет виконує понад 40 угод з 20 країнами світу.

ІФНТУНГ – учасник багатьох інших програм транскордонного та транснаціонального співробітництва. Університет має довготривалу співпрацю з  провідними установами Королівства Норвегії та реалізує проект Україна-Норвегія «Професійна перепідготовка звільнених у запас кадрових військовослужбовців Збройних сил України та інших силових структур, членів їх сімей та сприяння їх працевлаштуванню».

IFNTUog 12.jpg

Університет бере участь в освітній програмі Європейського Союзу TEMPUS з 2006 року. Загалом університет виконав близько 10 проектів за цією програмою. З 2011 р. в університеті діє Національний контактний пункт (НКП) за напрямом «Енергетика», з 2013 р. – НКП «Безпечна, екологічно чиста та ефективна енергетика» програми «Горизонт 2020». Відбувається стажування  студентів університету в рамках Міжнародної організації з обміну студентів IAESTE та  AIESEC. У 2009 році створене Івано-Франківське студентське відділення Спілки інженерів-нафтовиків (SPE) – міжнародного об’єднання вчених, інженерів, менеджерів, спеціалістів і студентів.

Дозвілля

Широку палітру різновидів відпочинку пропонує студентам та викладачам Центр культури і дозвілля студентів (ЦКіДС) університету. 

Ifntuog 14.jpg

Уже стало традицією щорічне проведення святкових концертів до Дня університету, Дня матері; оглядів-конкурсів художньої самодіяльності студентів «Агов! Ми шукаємо таланти»; літературно-музичної композиції з нагоди вшанування генія українського народу поета Т. Г. Шевченка тощо. В університеті проходять різноманітні молодіжні шоу: «Міс університету», «Містер університету». Шанувальники інтелектуальних ігор беруть участь у змаганнях інститутських команд у міському клубі «Що? Де? Коли?» та міжінститутських змаганнях команд Клубу веселих та кмітливих. В університеті проходять Дні культури різних країн, де іноземці ознайомлюють українських студентів зі своєю культурою та звичаями. У свою чергу, іноземні студенти беруть участь у традиційних українських святах. Університет славиться своїми колективами художньої самодіяльності, серед яких народне тріо «Водограй», шоу-балет «Експромт», ансамбль бального танцю «Боне денс», колектив спортивного танцю «Брейк денс», ансамбль народного танцю «Самоцвіти», театральна студія «Креатив», вокально-інструментальний колектив «Захід бенд», студентське тріо «Artvoise», студентська збірна команда КВК «Наф і Га».

Ifntuog 16.jpg

Студенти мають можливість проводити багато часу у спортивному комплексі університету, який має 5 спортивних залів, 25-метровий плавальний басейн, легкоатлетичний манеж, тренажерний зал, легкоатлетичний стадіон, футбольне поле, 4 спортивних майданчики, сауну, масажний кабінет та кабінет лікарського контролю. Функціонують 14 спортивних секцій: з футболу, волейболу, плавання, настільного тенісу, гандболу, важкої та легкої атлетики, боксу, спортивної гімнастики та всіх видів боротьби, шахів. 

Працює в університеті секція ритмічної гімнастики, учасники якої пропагують здоровий спосіб життя різноманітними флешмобами та руханками.

Серед відомих спортсменів ІФНТУНГ:  Н. Непорадна, МСМК, чемпіонка світу та Європи з легкої атлетики серед юніорів, учасниця XXVIII олімпійських ігор в Афінах, Л. Воронянський, МС, срібний призер чемпіонату світу з гирьового спорту м. Шатілон (Італія) 2008р.,  Х. Стуй, МСМК, бронзова призерка Всесвітньої універсіади 2011 року в Пекіні, бронзова призерка Олімпійських ігор 2012 року в Лондоні в естафетному бігу 4х100м, С. Сеник, двічі чемпіон України зимового та літнього сезону з легкої атлетики, А. Журавель, чемпіон України  та Європи (2016 р.), переможець Міжнародного турніру в Польщі з кіокушин карате.

Відомі випускники

Ігор Каганець

Примітки

Посилання

  • Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу: 50 / за ред. Крижанівського Є. І. – Київ: Логос, 2017. – 456 с.