Відмінності між версіями «Ідрісиди»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 14: Рядок 14:
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
 
*[http://www.runivers.ru/doc/isl/element.php?ELEMENT_ID=83297&SECTION_ID=5547&IBLOCK_ID=50 Сайт «runivers»]{{ref-ru}}
 
*[http://www.runivers.ru/doc/isl/element.php?ELEMENT_ID=83297&SECTION_ID=5547&IBLOCK_ID=50 Сайт «runivers»]{{ref-ru}}
  +
*[http://chtyvo.org.ua/authors/Rubel_Vadym/Istoriia_serednovichnoho_Skhodu/ Вадим Рубель.Історія середньовічного Сходу (Підручник)]
 
[[Категорія:Арабські династії]]
 
[[Категорія:Арабські династії]]
 
{{Доробити}}
 
{{Доробити}}

Версія за 09:51, 8 січня 2016

Ідрісиди (араб. الأدارسةal-Adārisah, Berber: Idrisiyen) - арабська династія, що правила на заході Північної Африки в 789-985 роках. В честь засновника Ідріса I, онука Хасана ібн Алі, ідрісиди традиційно розглядаються як засновники марокканської держави.

Історія

Ідріс, нащадок Алі ібн Абу Таліба, був учасником повстання, піднятого в Медині шиїтами проти халіфа. Втік в 784/785 році від переслідувань Аббасидів на захід Північної Африки, де багато берберських племен - одні добровільно, інші під силою зброї, а також правителі Тлемсена і Танжера, - визнали його імамом. Ідріс I заснував Фес.

Після нетривалого царювання він помер у 791 році. На думку шиїтів, він був отруєний за вказівкою аббасидського халіфа Харун ар-Рашида. Його єдиний син, Ідріс II, народився вже після смерті батька. Ідріс II (незважаючи на те, що він виховувався на землях берберського племені ауреба) наказав убити шейха ауреба - Абу Лейлу Ісхака. Після цього Ідріс II переніс свою столицю в Фес. У Фесі і Аль-Алії були розміщені біженці з Кордови і Кайруана. Ідріс II розширив кордони своєї держави і помер у 829 році.

При його сині і наступнику Мухаммаді держава Ідрісидів була розділена між вісьмома синами Ідріса II, що і послужило причиною міжусобиць. На початку X століття посилилися сусіди Ідрісидів: на сході виникла держава Фатимідов, на півночі посилилися Омейяди. Користуючись цим, частина племен - мікнасса відклалися від Ідрісидів.

У першій половині X ст. Ідрісиди визнали верховну владу Фатимідів. Неодноразово піддавалися нападам Іспанських Омейядів. Споріднені Ідрісидам Хаммудіди правили в Малазі (1014/1015 - 1056).

Див. також

Посилання