Відмінності між версіями «Інклюзивне навчання»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
 
(Не показані 9 проміжних версій 7 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Інклюзивне навчання''' ({{lang-en|inclusive education}}) — навчання учнів чи студентів із особливими потребами шляхом ''включення'' їх в загальне освітнє середовище за місцем їхнього проживання. Інклюзивне навчання розглядається як альтернатива інтернатній системі (коли дітей з особливими потребами утримують та навчають окремо від інших дітей) та навчанню вдома.
+
'''Інклюзивне навчання''' ({{lang-en|inclusive education}}) — навчання учнів або студентів із особливими потребами ''вводячи'' їх до загального освітнього середовища за місцем їхнього проживання. Інклюзивне навчання розглядається як альтернатива інтернатній системі (коли дітей з особливими потребами утримують та навчають окремо від інших дітей) та навчанню вдома{{Факт}}.
   
 
== Переваги інклюзивного навчання у навчально-виховному процесі школи ==
 
== Переваги інклюзивного навчання у навчально-виховному процесі школи ==
'''''Інклюзивне навчання''''' це комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчання у загальноосвітніх навчальних закладах на основі застосування особистісно орієнтованих методів [[навчання]], з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей» (Концепція розвитку інклюзивної освіти. Наказ МОН від 01.10.2010 № 912).
+
'''''Інклюзивне навчання''''' — це комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчання у загальноосвітніх навчальних закладах на основі застосування особистісно орієнтованих методів [[навчання]], з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей" (Концепція розвитку інклюзивної освіти. Наказ МОН від 01.10.2010 № 912).
З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти інклюзивні освітні заклади повинні адаптувати навчальні програми та плани, методи та форми навчання, використання існуючих ресурсів, партнерство з громадою до індивідуальних потреб дітей з особливими освітніми потребами. Інклюзивне навчання - це система освітніх послуг, що базується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, яка передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу. З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти інклюзивні освітні заклади повинні адаптувати навчальні програми та плани, методи та форми навчання, використання існуючих ресурсів, партнерство з громадою до індивідуальних потреб дітей з особливими освітніми потребами. Інклюзивна освіта це процес, у якому школа намагається відповідати на потреби усіх учнів, вносячи необхідні зміни до навчальної програми та ресурсів, щоб забезпечити рівність можливостей. Запровадження інклюзії у сфері освіти передбачає розроблення й запровадження широкого спектру навчальних стратегій для більш гнучкого реагування на розмаїття потреб учнів. Основою концепції інклюзивної освіти є принципи, що всі діти, незважаючи на різне культурне й соціальне походження та різні рівні навчальних можливостей, повинні мати однакові можливості у навчанні в усіх типах закладів освіти. Отже, ідеологія інклюзивної освіти спрямована на надання кожній дитині, всім відособленим і вразливим групам можливостей для результативного навчання. Інклюзивна освіта є підходом, який допомагає адаптувати освітню програму та навчальне середовище до потреб учнів, які відрізняються своїми навчальними можливостями.
+
З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти інклюзивні освітні заклади повинні адаптувати навчальні програми та плани, методи та форми навчання, використання існуючих ресурсів, партнерство з громадою до індивідуальних потреб дітей з особливими освітніми потребами. Інклюзивне навчання — це система освітніх послуг, що базується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, яка передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу. З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти інклюзивні освітні заклади повинні адаптувати навчальні програми та плани, методи та форми навчання, використання існуючих ресурсів, партнерство з громадою до індивідуальних потреб дітей з особливими освітніми потребами. Інклюзивна освіта — це процес, у якому школа намагається відповідати на потреби усіх учнів, вносячи необхідні зміни до навчальної програми та ресурсів, щоб забезпечити рівність можливостей. Запровадження інклюзії у сфері освіти передбачає розроблення й запровадження широкого спектру навчальних стратегій для більш гнучкого реагування на розмаїття потреб учнів. Основою концепції інклюзивної освіти є принципи, що всі діти, незважаючи на різне культурне й соціальне походження та різні рівні навчальних можливостей, повинні мати однакові можливості у навчанні в усіх типах закладів освіти. Отже, ідеологія інклюзивної освіти спрямована на надання кожній дитині, всім відособленим і вразливим групам можливостей для результативного навчання. Інклюзивна освіта є підходом, який допомагає адаптувати освітню програму та навчальне середовище до потреб учнів, які відрізняються своїми навчальними можливостями.
   
 
== Концепції інклюзивної освіти ==
 
== Концепції інклюзивної освіти ==
'''''Інклюзивне навчання''''' - це система освітніх послуг, що базується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, яка передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу. З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти інклюзивні освітні заклади повинні адаптувати навчальні програми та плани, методи та форми навчання, використання існуючих ресурсів, партнерство з громадою до індивідуальних потреб дітей з особливими освітніми потребами. ''Інклюзивна освіта'' це процес, у якому школа намагається відповідати на потреби усіх учнів, вносячи необхідні зміни до навчальної програми та ресурсів, щоб забезпечити рівність можливостей. Запровадження інклюзії у сфері освіти передбачає розроблення й запровадження широкого спектру навчальних стратегій для більш гнучкого реагування на розмаїття потреб учнів.<br />
+
'''''Інклюзивне навчання'''''&nbsp;— це система освітніх послуг, що базується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, яка передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу. З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти інклюзивні освітні заклади повинні адаптувати навчальні програми та плани, методи та форми навчання, використання існуючих ресурсів, партнерство з громадою до індивідуальних потреб дітей з особливими освітніми потребами. ''Інклюзивна освіта''&nbsp;— це процес, у якому школа намагається відповідати на потреби усіх учнів, вносячи необхідні зміни до навчальної програми та ресурсів, щоб забезпечити рівність можливостей. Запровадження інклюзії у сфері освіти передбачає розроблення й запровадження широкого спектру навчальних стратегій для більш гнучкого реагування на розмаїття потреб учнів.<br/>
'''''Основою концепції [[Інклюзивна освіта|інклюзивної освіти]]''''' є принципи, що всі діти, незважаючи на різне культурне й соціальне походження та різні рівні навчальних можливостей, повинні мати однакові можливості у навчанні в усіх типах закладів освіти. Отже, ідеологія інклюзивної освіти спрямована на надання кожній дитині, всім відособленим і вразливим групам можливостей для результативного навчання. Інклюзивна освіта є підходом, який допомагає адаптувати освітню програму та навчальне середовище до потреб учнів, які відрізняються своїми навчальними можливостями.<br />
+
'''''Основою концепції [[Інклюзивна освіта|інклюзивної освіти]]''''' є принципи, що всі діти, незважаючи на різне культурне й соціальне походження та різні рівні навчальних можливостей, повинні мати однакові можливості у навчанні в усіх типах закладів освіти. Отже, ідеологія інклюзивної освіти спрямована на надання кожній дитині, всім відособленим і вразливим групам можливостей для результативного навчання. Інклюзивна освіта є підходом, який допомагає адаптувати освітню програму та навчальне середовище до потреб учнів, які відрізняються своїми навчальними можливостями.<br/>
   
 
== Цінності інклюзивної освіти ==
 
== Цінності інклюзивної освіти ==
Рядок 29: Рядок 29:
 
* Складність завдань повинна відповідати здібностям дитини.
 
* Складність завдань повинна відповідати здібностям дитини.
 
* Рівний доступ до навчання у загальноосвітніх закладах та отримання якісної освіти кожною дитиною.
 
* Рівний доступ до навчання у загальноосвітніх закладах та отримання якісної освіти кожною дитиною.
* Подолання потенційних бар'єрів в навчанні.<br />
+
* Подолання потенційних бар'єрів в навчанні.
   
 
== Переваги інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами ==
 
== Переваги інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами ==
Рядок 45: Рядок 45:
   
 
== Переваги інклюзивної освіти для педагогів та фахівців ==
 
== Переваги інклюзивної освіти для педагогів та фахівців ==
* Вчителі інклюзивних класів краще розуміють індивідуальні особливості учнів.
+
* Вчителі інклюзивних класів краще розуміють індивідуальні особливості учнів.
* Вчителі оволодівають різноманітними педагогічними методиками, що дає їм змогу ефективно сприяти розвиткові дітей з урахуванням їхньої індивідуальності.
+
* Вчителі оволодівають різноманітними педагогічними методиками, що дає їм змогу ефективно сприяти розвиткові дітей з урахуванням їхньої індивідуальності.
* Спеціалісти (медики, педагоги спеціального профілю, інші фахівці) починають сприймати дітей більш цілісно, а також вчаться дивитися на життєві ситуації очима дітей.
+
* Спеціалісти (медики, педагоги спеціального профілю, інші фахівці) починають сприймати дітей більш цілісно, а також вчаться дивитися на життєві ситуації очима дітей.
   
 
== Найбільш суттєві перешкоди впровадження інклюзивного навчання ==
 
== Найбільш суттєві перешкоди впровадження інклюзивного навчання ==
 
* Відсутність гнучкості фінансування.
 
* Відсутність гнучкості фінансування.
 
* Надто велику наповнюваність класу (кількість дітей більше 20).
 
* Надто велику наповнюваність класу (кількість дітей більше 20).
* Традиційний брак навчальних матеріалів, обладнання, технічних засобів навчання у загальноосвітніх закладах , а також (меншою мірою) непристосованість приміщень до особливих потреб дітей.
+
* Традиційний брак навчальних матеріалів, обладнання, технічних засобів навчання у загальноосвітніх закладах, а також (меншою мірою) непристосованість приміщень до особливих потреб дітей.
 
* Брак спеціалістів та спеціальних послуг для дітей з особливими потребами, які навчаються в умовах загальноосвітнього закладу.
 
* Брак спеціалістів та спеціальних послуг для дітей з особливими потребами, які навчаються в умовах загальноосвітнього закладу.
   
Таким чином така система освітніх послуг базується на принципі забезпечення основного [[право|права]] [[дитина|дітей]] на освіту та права навчатися за місцем проживання, яка передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу, з розвитком відповідного інклюзивного освітнього середовища <ref>{{cite web|url=http://www.president.gov.ua/news/u-zaporizkij-oblasti-startuvav-pilotnij-dlya-ukrayini-proekt-37699|website=president.gov.ua|title= У Запорізькій області стартував пілотний для України проект зі створення інклюзивного освітнього середовища}}</ref>. Згідно з ЮНЕСКО це «процес звернення і відповіді на різноманітні потреби [[учні]]в через забезпечення їхньої участі в навчанні, культурних заходах і житті громади та зменшення виключення в освіті та навчальному процесі».
+
Таким чином така система освітніх послуг базується на принципі забезпечення основного [[право|права]] [[дитина|дітей]] на освіту та права навчатися за місцем проживання, яка передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу, з розвитком відповідного інклюзивного освітнього середовища<ref>{{cite web|url=http://www.president.gov.ua/news/u-zaporizkij-oblasti-startuvav-pilotnij-dlya-ukrayini-proekt-37699|website=president.gov.ua|title= У Запорізькій області стартував пілотний для України проект зі створення інклюзивного освітнього середовища}}</ref>. Згідно з ЮНЕСКО&nbsp;— це «процес звернення і відповіді на різноманітні потреби [[учні]]в через забезпечення їхньої участі в навчанні, культурних заходах і житті громади та зменшення виключення в освіті та навчальному процесі».
   
 
== Організація супроводу інклюзивного навчання ==
 
== Організація супроводу інклюзивного навчання ==
Рядок 61: Рядок 61:
 
* систематичне дослідження психолого-педагогічного стану та динаміки її психічного розвитку в процесі шкільного навчання;
 
* систематичне дослідження психолого-педагогічного стану та динаміки її психічного розвитку в процесі шкільного навчання;
 
* створення умов для розвитку учнів та їх успішного навчання;
 
* створення умов для розвитку учнів та їх успішного навчання;
* забезпечення сприятливого середовища, в тому числі усунення фізичних, організаційних та психологічних перешкод<ref>Луценко І. Психолого-педагогічний супровід дитини з особливими потребами в умовах інклюзивного навчання.//Інклюзивна освіта: стан і перспективи розвитку в Україні. — К.: ФОП Придатченко П.М., 2007. — С. 20-33.</ref>.
+
* забезпечення сприятливого середовища, в тому числі усунення фізичних, організаційних та психологічних перешкод<ref>Луценко І. Психолого-педагогічний супровід дитини з особливими потребами в умовах інклюзивного навчання.//Інклюзивна освіта: стан і перспективи розвитку в Україні.&nbsp;— К.: ФОП Придатченко П. М., 2007.&nbsp;— С. 20-33.</ref>.
  +
  +
== Видання в галузі інклюзивної освіти ==
  +
* [http://poippo.pl.ua/images/FILES/nml/elektronni_vydannia_POIPPO/2016/dyvytysia_i_bachyty.pdf <nowiki>Калініченко І.О. Дивитися і бачити: путівник для батьків дітей із порушеннями зору : навч.-метод. посіб. / [авт.-упор. І. О. Калініченко]. – Полтава : ПОІППО, 2016. – 86 с.</nowiki>]
  +
* Реалізація оновленого змісту освіти дітей з особливими потребами: початкова ланка: Навч.-метод посібник / Н.&nbsp;Б.&nbsp;Адамюк, Л.&nbsp;Є.&nbsp;Андрусишина, О.&nbsp;О.&nbsp;Базилевська та ін., НАПН Інститут спеціальної педагогіки; за ред. В.&nbsp;В.&nbsp;Засенка, А.&nbsp;А.&nbsp;Колупаєвої, Н.&nbsp;О.&nbsp;Макарчук, В.&nbsp;І.&nbsp;Шинкаренко.&nbsp;— Київ, 2014.&nbsp;— 336с.
  +
* Серія навчальних матеріалів (тренінгові модулі) / за заг. ред. О. Красюкової-Еннз, Ю. Найди, М. Сварника, О. Софія.&nbsp;— Українськоканадський проект «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні»&nbsp;— К.: СПДФО Парашин І. С., 2011.&nbsp;— 248 с.
  +
* Українсько-канадський проект «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Украйні»: тренінгові модулі: «Соціальної політики».&nbsp;— К., 2011.&nbsp;— 132с.
  +
* Розвиток політики інклюзивних шкіл. Інтегроване планування послуг, їх надання тафінансування в Канаді: посібник / Дж. Блейз, Е. Чорнобой, Ш. Крокер, Е. Страт, О. Красюкова-Еннз.&nbsp;— К.: ПаливодаА. В., 2012.&nbsp;— 46 с.
  +
* Огляд ролі асистентів учителів у канадських школах. Досвід провінцій Манітоба, Нова Шотландія та Альберта: посібник / Е. Чорнобой, О. Красюкова-Еннз.&nbsp;— К.: Паливода А. В., 2012.&nbsp;— 32 с.
  +
* Інклюзивна освіта. Посібник для батьків: посібник / Анна Креста, Джоана Блейз, Ольга Красюкова-Еннз.&nbsp;— К., 2012.&nbsp;— 116 с.
  +
* Інвалідність та суспільство: навчально-методичний посібник / за заг. редакцією Байди Л. Ю., Красюкової-Еннс О. В.. / кол. авторів: Байда Л. Ю., Красюкова-Еннс О. В., Буров С. Ю., Азін В. О., Грибальський Я. В., Найда Ю. М.&nbsp;— К., 2012.&nbsp;— 216 с.
  +
* Українсько-канадський проект «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Украйні»: тренінгові модулі: "Вступ до питань «інвалідності».&nbsp;— К., 2011.&nbsp;— 132с.
  +
* Архітектурна доступність шкіл: навч.-метод. посіб. / за заг. ред. Байди Л. Ю., О.&nbsp;В.&nbsp;Красюкова-Еннс; колек. авторів: Азін В. О., Грибальський Я. В., Байда Л. Ю., Красикова-Еннс О. В.&nbsp;— К., 2012.&nbsp;— 88 с.
  +
* Особливі діти в закладі і соціальному середовищі: О.&nbsp;В.&nbsp;Гаврилов Навчальний посібник.&nbsp;— Кам'янець-Подільський: Аксіома, 2009.&nbsp;— 308 с.
  +
* Інклюзивна освіта: стан і перспективи розвитку в Україні: Науково-методич. зб. до Всеукр. науково-практич. конференції в рамках реалізації проекту «Створення ресурсних центрів для батьків дітей з особливими освітніми потребами» за підтримки програми IBPP&nbsp;— TACIS Європейської комісії /За ред.: Засенка В. В.— докт. пед. наук, член-кор. АПН України, заст. дир-ра Ін-ту спец. педагогіки АПН України; Софій Н. З.&nbsp;— дир-ра Всеукр. фонду «Крок за кроком» / Всеукр. Фонд «Крок за кроком».&nbsp;— К.: ФО-П Придатченко П. М., 2007.&nbsp;— 180 с.
  +
* Інклюзивна школа: особливості організації та управління: Навчально-методичний посібник / Кол. авторів: Колупаєва А. А., Софій Н. З., Найда Ю. М. та ін. За заг. ред. Даниленко Л. І.,&nbsp;— К.: 2007.&nbsp;— 128 с.
  +
* Елена Олейник. Разные возможности&nbsp;— равные права.— Родительский клуб, №&nbsp;3(4), 2010.— С. 8-9.
  +
* [http://poippo.pl.ua/images/FILES/inklus_osvita/vydannya/1222246616_zasenko.rar Діти з особливими потребами у загальноосвітньому просторі: початкова ланка (за ред. В.&nbsp;І.&nbsp;Бондаря, В.&nbsp;В.&nbsp;Засенка).&nbsp;— К. : 2004.&nbsp;— 152 с.]
  +
* [http://education-inclusive.com/ «Інклюзивна освіта для дітей з інвалідністю в Україні»]
  +
* [http://www.canada-ukraine.org/ Електронний Канадсько-український журнал спеціальної педагогіки, розміщений на сайті Канадсько-української дослідної групи (CURT)]
  +
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
* [http://www.un.org/ru/documents/decl_conv/declarations/pdf/salamanka.pdf Саламанкська декларація і рамки дій з освіти осіб з особливими потребами (1994 р.).(російською мовою)]
+
* [http://www.un.org/ru/documents/decl_conv/declarations/pdf/salamanka.pdf Саламанкська декларація і рамки дій з освіти осіб з особливими потребами (1994&nbsp;р.).(російською мовою)]
 
* [http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_2?pf3516=1270&skl=7 Законопроект України «Про освіту осіб, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку (спеціальну освіту)»] (у форматі [[Microsoft Word|doc]])
 
* [http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_2?pf3516=1270&skl=7 Законопроект України «Про освіту осіб, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку (спеціальну освіту)»] (у форматі [[Microsoft Word|doc]])
 
* [http://surdopedagogika.com/s8.htm Освіта дітей з особливими потребами: пошуки та перспективи]
 
* [http://surdopedagogika.com/s8.htm Освіта дітей з особливими потребами: пошуки та перспективи]
* Лорман Т., Депплер Дж., Харві Д. Інклюзивна освіта. Підтримка розмаїття у класі: практ. посіб.; пер. з англ. - К.: СПД-ФО Парашин І.С., 2010. - 296 с. ISBN 978-966-8217-42-5
+
* Лорман Т., Депплер Дж., Харві Д. Інклюзивна освіта. Підтримка розмаїття у класі: практ. посіб.; пер. з англ.&nbsp;— К.: СПД-ФО Парашин І. С., 2010.&nbsp;— 296 с. ISBN 978-966-8217-42-5
* Ворон М.В. Інклюзивна освіта: українські реалії /М.В. Ворон, Ю.М. Найда // Журнал «Підручник для директора». Видавництво «Плеяди». 2006. Червень. [Електронний ресурс]. Режим доступу: ussf.kiev.ua/index.php?go=Inklus&id=19
+
* Ворон М.&nbsp;В.&nbsp;Інклюзивна освіта: українські реалії /М.&nbsp;В.&nbsp;Ворон, Ю.&nbsp;М.&nbsp;Найда // Журнал «Підручник для директора».&nbsp;— Видавництво «Плеяди».&nbsp;— 2006.&nbsp;— Червень. [Електронний ресурс].&nbsp;— Режим доступу: ussf.kiev.ua/index.php?go=Inklus&id=19
* Діти з особливими потребами у загальноосвітньому просторі: початкова ланка / За редакцією: В.І. Бондаря, В.В. Засенка. К. 2004. 152с.
+
* Діти з особливими потребами у загальноосвітньому просторі: початкова ланка / За редакцією: В.&nbsp;І.&nbsp;Бондаря, В.&nbsp;В.&nbsp;Засенка.&nbsp;— К. 2004.&nbsp;— 152с.
* Інклюзивна освіта: стан і перспективи розвитку в Україні: науково-методичний збірник. К.: ФО-П Придатченко П.М., 2007. 336 с.
+
* Інклюзивна освіта: стан і перспективи розвитку в Україні: науково-методичний збірник.&nbsp;— К.: ФО-П Придатченко П. М., 2007.&nbsp;— 336 с.
* Елен Р. Данієлс Залучення дітей з особливими потребами загальноосвітніх класів / Елен Р. Данієлс, Кей Стаффорд Львів: Товариство «Надія», 2000. — 256 с.
+
* Елен Р. Данієлс Залучення дітей з особливими потребами загальноосвітніх класів / Елен Р. Данієлс, Кей Стаффорд&nbsp;— Львів: Товариство «Надія», 2000.&nbsp;— 256 с.
  +
* [https://osvitoria.media/experience/sim-pryjomiv-yaki-dopomozhut-vchytelyu-inklyuzyvnogo-klasu/ Сім прийомів, які допоможуть вчителю інклюзивного класу. Osvitoria.media]
  +
*[https://www.pedrada.com.ua/article/2458-dzerkalo-nklyuzivno-osvti-v-ukran Дзеркало інклюзивної освіти в Україні: про стан інклюзивного навчання 2017-2018 роки]
  +
*[https://www.pedrada.com.ua/article/2460-stattya-nklyuzivne-navchannya-v-zzso Стаття 16-1 «Інклюзивне навчання»] в Законі про загальну середню освіту
  +
  +
== Див. також ==
  +
* [[Освітній омбудсмен]]
   
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==

Поточна версія на 20:12, 20 вересня 2018

Інклюзивне навчання (англ. inclusive education) — навчання учнів або студентів із особливими потребами вводячи їх до загального освітнього середовища за місцем їхнього проживання. Інклюзивне навчання розглядається як альтернатива інтернатній системі (коли дітей з особливими потребами утримують та навчають окремо від інших дітей) та навчанню вдома[джерело?].

Переваги інклюзивного навчання у навчально-виховному процесі школи[ред. | ред. код]

Інклюзивне навчання — це комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчання у загальноосвітніх навчальних закладах на основі застосування особистісно орієнтованих методів навчання, з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей" (Концепція розвитку інклюзивної освіти. Наказ МОН від 01.10.2010 № 912). З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти інклюзивні освітні заклади повинні адаптувати навчальні програми та плани, методи та форми навчання, використання існуючих ресурсів, партнерство з громадою до індивідуальних потреб дітей з особливими освітніми потребами. Інклюзивне навчання — це система освітніх послуг, що базується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, яка передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу. З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти інклюзивні освітні заклади повинні адаптувати навчальні програми та плани, методи та форми навчання, використання існуючих ресурсів, партнерство з громадою до індивідуальних потреб дітей з особливими освітніми потребами. Інклюзивна освіта — це процес, у якому школа намагається відповідати на потреби усіх учнів, вносячи необхідні зміни до навчальної програми та ресурсів, щоб забезпечити рівність можливостей. Запровадження інклюзії у сфері освіти передбачає розроблення й запровадження широкого спектру навчальних стратегій для більш гнучкого реагування на розмаїття потреб учнів. Основою концепції інклюзивної освіти є принципи, що всі діти, незважаючи на різне культурне й соціальне походження та різні рівні навчальних можливостей, повинні мати однакові можливості у навчанні в усіх типах закладів освіти. Отже, ідеологія інклюзивної освіти спрямована на надання кожній дитині, всім відособленим і вразливим групам можливостей для результативного навчання. Інклюзивна освіта є підходом, який допомагає адаптувати освітню програму та навчальне середовище до потреб учнів, які відрізняються своїми навчальними можливостями.

Концепції інклюзивної освіти[ред. | ред. код]

Інклюзивне навчання — це система освітніх послуг, що базується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, яка передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу. З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти інклюзивні освітні заклади повинні адаптувати навчальні програми та плани, методи та форми навчання, використання існуючих ресурсів, партнерство з громадою до індивідуальних потреб дітей з особливими освітніми потребами. Інклюзивна освіта — це процес, у якому школа намагається відповідати на потреби усіх учнів, вносячи необхідні зміни до навчальної програми та ресурсів, щоб забезпечити рівність можливостей. Запровадження інклюзії у сфері освіти передбачає розроблення й запровадження широкого спектру навчальних стратегій для більш гнучкого реагування на розмаїття потреб учнів.
Основою концепції інклюзивної освіти є принципи, що всі діти, незважаючи на різне культурне й соціальне походження та різні рівні навчальних можливостей, повинні мати однакові можливості у навчанні в усіх типах закладів освіти. Отже, ідеологія інклюзивної освіти спрямована на надання кожній дитині, всім відособленим і вразливим групам можливостей для результативного навчання. Інклюзивна освіта є підходом, який допомагає адаптувати освітню програму та навчальне середовище до потреб учнів, які відрізняються своїми навчальними можливостями.

Цінності інклюзивної освіти[ред. | ред. код]

 • Це визнання того, що всі діти можуть навчатися.
 • Це робота зі всіма дітьми, незалежно від їх віку, національності, мови, походження, особливостей розвитку.
 • Це вдосконалення освітніх структур, систем і методик для забезпечення потреб всіх дітей.
 • Це частина великої стратегії по створенню інклюзивного суспільства.
 • Це динамічний процес, який знаходиться постійно в розвитку.

Принципи інклюзивної освіти[ред. | ред. код]

 • Цінність людини не залежить від її здібностей і досягнень.
 • Кожна людина здатна відчувати і думати.
 • Кожна людина має право на спілкування і на те, щоб бути почутою.
 • Адаптація системи до потреб дитини, а не навпаки.
 • Справжня освіта може здійснюватися тільки в контексті реальних взаємостосунків.
 • Всі люди потребують підтримки і дружби ровесників.
 • Задоволення індивідуальних освітніх потреб кожної дитини.
 • Визнання спроможності до навчання кожної дитини та, відповідно, необхідність створення суспільством відповідних для цього умов.
 • Залучення батьків до навчального процесу дітей як рівноправних партнерів та перших вчителів своїх дітей.
 • Командний підхід у навчанні та вихованні дітей, що передбачає залучення педагогів, батьків та спеціалістів.
 • Складність завдань повинна відповідати здібностям дитини.
 • Рівний доступ до навчання у загальноосвітніх закладах та отримання якісної освіти кожною дитиною.
 • Подолання потенційних бар'єрів в навчанні.

Переваги інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами[ред. | ред. код]

 • Завдяки цілеспрямованому спілкуванню з однолітками поліпшується когнітивний, моторний, мовний, соціальний та емоційний розвиток дітей.
 • Ровесники відіграють роль моделей для дітей з особливими освітніми потребами.
 • Оволодіння новими вміннями та навичками відбувається функціонально.
 • Навчання проводиться з орієнтацією на сильні якості, здібності та інтереси дітей.
 • У дітей є можливості для налагодження дружніх стосунків зі здоровими ровесниками й участі у громадському житті.

Переваги інклюзивної освіти для інших дітей[ред. | ред. код]

 • Діти вчаться природно сприймати і толерантно ставитися до людських відмінностей.
 • Діти вчаться налагоджувати й підтримувати дружні стосунки з людьми, які відрізняються від них.
 • Діти вчаться співробітництву.
 • Діти вчаться поводитися нестандартно, бути винахідливими, а також співчувати іншим.

Переваги інклюзивної освіти для педагогів та фахівців[ред. | ред. код]

 • Вчителі інклюзивних класів краще розуміють індивідуальні особливості учнів.
 • Вчителі оволодівають різноманітними педагогічними методиками, що дає їм змогу ефективно сприяти розвиткові дітей з урахуванням їхньої індивідуальності.
 • Спеціалісти (медики, педагоги спеціального профілю, інші фахівці) починають сприймати дітей більш цілісно, а також вчаться дивитися на життєві ситуації очима дітей.

Найбільш суттєві перешкоди впровадження інклюзивного навчання[ред. | ред. код]

 • Відсутність гнучкості фінансування.
 • Надто велику наповнюваність класу (кількість дітей більше 20).
 • Традиційний брак навчальних матеріалів, обладнання, технічних засобів навчання у загальноосвітніх закладах, а також (меншою мірою) непристосованість приміщень до особливих потреб дітей.
 • Брак спеціалістів та спеціальних послуг для дітей з особливими потребами, які навчаються в умовах загальноосвітнього закладу.

Таким чином така система освітніх послуг базується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, яка передбачає навчання в умовах загальноосвітнього закладу, з розвитком відповідного інклюзивного освітнього середовища[1]. Згідно з ЮНЕСКО — це «процес звернення і відповіді на різноманітні потреби учнів через забезпечення їхньої участі в навчанні, культурних заходах і житті громади та зменшення виключення в освіті та навчальному процесі».

Організація супроводу інклюзивного навчання[ред. | ред. код]

Для повноцінного залучення дітей з особливими потребами до навчального процесу і дитячого колективу їм потрібна певна додаткова допомога. Також кваліфікована допомога потрібна педагогам, у чиїх класах навчаються такі діти. Тому психолог, соціальний педагог або соціальний працівник, спеціальний/корекційний педагог, логопед, фізичний терапевт, а також усі працівники і структурні підрозділи навчального закладу мають працювати як одна команда, сприяючи вирішенню викликів, які можуть з'явитися. І.Луценко розглядає супровід інклюзивного навчання як цілісну діяльність, командну взаємодію, у якій вона виділяє три компоненти:

 • систематичне дослідження психолого-педагогічного стану та динаміки її психічного розвитку в процесі шкільного навчання;
 • створення умов для розвитку учнів та їх успішного навчання;
 • забезпечення сприятливого середовища, в тому числі усунення фізичних, організаційних та психологічних перешкод[2].

Видання в галузі інклюзивної освіти[ред. | ред. код]

 • Калініченко І.О. Дивитися і бачити: путівник для батьків дітей із порушеннями зору : навч.-метод. посіб. / [авт.-упор. І. О. Калініченко]. – Полтава : ПОІППО, 2016. – 86 с.
 • Реалізація оновленого змісту освіти дітей з особливими потребами: початкова ланка: Навч.-метод посібник / Н. Б. Адамюк, Л. Є. Андрусишина, О. О. Базилевська та ін., НАПН Інститут спеціальної педагогіки; за ред. В. В. Засенка, А. А. Колупаєвої, Н. О. Макарчук, В. І. Шинкаренко. — Київ, 2014. — 336с.
 • Серія навчальних матеріалів (тренінгові модулі) / за заг. ред. О. Красюкової-Еннз, Ю. Найди, М. Сварника, О. Софія. — Українськоканадський проект «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні» — К.: СПДФО Парашин І. С., 2011. — 248 с.
 • Українсько-канадський проект «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Украйні»: тренінгові модулі: «Соціальної політики». — К., 2011. — 132с.
 • Розвиток політики інклюзивних шкіл. Інтегроване планування послуг, їх надання тафінансування в Канаді: посібник / Дж. Блейз, Е. Чорнобой, Ш. Крокер, Е. Страт, О. Красюкова-Еннз. — К.: ПаливодаА. В., 2012. — 46 с.
 • Огляд ролі асистентів учителів у канадських школах. Досвід провінцій Манітоба, Нова Шотландія та Альберта: посібник / Е. Чорнобой, О. Красюкова-Еннз. — К.: Паливода А. В., 2012. — 32 с.
 • Інклюзивна освіта. Посібник для батьків: посібник / Анна Креста, Джоана Блейз, Ольга Красюкова-Еннз. — К., 2012. — 116 с.
 • Інвалідність та суспільство: навчально-методичний посібник / за заг. редакцією Байди Л. Ю., Красюкової-Еннс О. В.. / кол. авторів: Байда Л. Ю., Красюкова-Еннс О. В., Буров С. Ю., Азін В. О., Грибальський Я. В., Найда Ю. М. — К., 2012. — 216 с.
 • Українсько-канадський проект «Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Украйні»: тренінгові модулі: "Вступ до питань «інвалідності». — К., 2011. — 132с.
 • Архітектурна доступність шкіл: навч.-метод. посіб. / за заг. ред. Байди Л. Ю., О. В. Красюкова-Еннс; колек. авторів: Азін В. О., Грибальський Я. В., Байда Л. Ю., Красикова-Еннс О. В. — К., 2012. — 88 с.
 • Особливі діти в закладі і соціальному середовищі: О. В. Гаврилов Навчальний посібник. — Кам'янець-Подільський: Аксіома, 2009. — 308 с.
 • Інклюзивна освіта: стан і перспективи розвитку в Україні: Науково-методич. зб. до Всеукр. науково-практич. конференції в рамках реалізації проекту «Створення ресурсних центрів для батьків дітей з особливими освітніми потребами» за підтримки програми IBPP — TACIS Європейської комісії /За ред.: Засенка В. В.— докт. пед. наук, член-кор. АПН України, заст. дир-ра Ін-ту спец. педагогіки АПН України; Софій Н. З. — дир-ра Всеукр. фонду «Крок за кроком» / Всеукр. Фонд «Крок за кроком». — К.: ФО-П Придатченко П. М., 2007. — 180 с.
 • Інклюзивна школа: особливості організації та управління: Навчально-методичний посібник / Кол. авторів: Колупаєва А. А., Софій Н. З., Найда Ю. М. та ін. За заг. ред. Даниленко Л. І., — К.: 2007. — 128 с.
 • Елена Олейник. Разные возможности — равные права.— Родительский клуб, № 3(4), 2010.— С. 8-9.
 • Діти з особливими потребами у загальноосвітньому просторі: початкова ланка (за ред. В. І. Бондаря, В. В. Засенка). — К. : 2004. — 152 с.
 • «Інклюзивна освіта для дітей з інвалідністю в Україні»
 • Електронний Канадсько-український журнал спеціальної педагогіки, розміщений на сайті Канадсько-української дослідної групи (CURT)

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. У Запорізькій області стартував пілотний для України проект зі створення інклюзивного освітнього середовища. president.gov.ua. 
 2. Луценко І. Психолого-педагогічний супровід дитини з особливими потребами в умовах інклюзивного навчання.//Інклюзивна освіта: стан і перспективи розвитку в Україні. — К.: ФОП Придатченко П. М., 2007. — С. 20-33.