Іонна рідина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 17:56, 14 серпня 2018, створена 31.11.20.64 (обговорення) (Ger version -> Engl version)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іо́нна рідина́ — це рідина, що містить тільки іони. У широкому сенсі цього поняття іонні рідини — це будь-які розплавлені солі, наприклад, розплавлений хлорид натрію при температурі вище 800 градусів Цельсія. Слід зазначити, що сюди не відносяться розчини електролітів, де дисоційована сіль розчинена в розчиннику, а сам розчинник не дисоціює.

В наш час[коли?] під терміном «іонні рідини» найчастіше мають на увазі солі, температура плавлення яких нижча температури кипіння води, тобто нижче 100 °C. Зокрема, це солі, які плавляться (або вже рідкі) при кімнатній температурі. Вони називаються «RTIL» або англ. «Room-Temperature Ionic Liquids».

Однією з найбільш поширених є суміш Al2Cl6—[РyBu]Cl (бутилпіридиній хлорид), яка при звичайних температурах розчиняє багато органічних та неорганічних речовин. Прикладами катіонів таких солей є імідазолій, піридиній, пірролідиній, піридиній, гуанідин, уроній, амоній та фосфоній. Підходять аніони галогенідів і комплексних іонів, таких як тетралуороборат, трифторацетат, трифталат, фосфінат. Серед органічних аніонів можуть бути іміди та аміди.

Основні застосування іонних рідин: прикладна наука, біотехнології, енергетика, хімія. Іонні рідини відносяться до так званих «зелених розчинників», які відповідають принципам зеленої хімії.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]