Відмінності між версіями «Історія Данії»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (робот додав: cy:Hanes Denmarc)
м
Рядок 32: Рядок 32:
 
[[1536]] — могутню Католицьку Церкву вигнано з країни, а володіння її конфісковано. У цьому ж році закінчилася викликана релігійними протиріччями громадянська війна, і король Христіан II у відповідності з Конституцією став главою нової Датської Лютеранської церкви. Латинською мовою ще тривалий час користувалися в університетах (викладання) і в науковій літературі, однак богослужіння проводилося датською мовою, духовна література також видавалася датською, що сприяло розвитку національної культури.
 
[[1536]] — могутню Католицьку Церкву вигнано з країни, а володіння її конфісковано. У цьому ж році закінчилася викликана релігійними протиріччями громадянська війна, і король Христіан II у відповідності з Конституцією став главою нової Датської Лютеранської церкви. Латинською мовою ще тривалий час користувалися в університетах (викладання) і в науковій літературі, однак богослужіння проводилося датською мовою, духовна література також видавалася датською, що сприяло розвитку національної культури.
   
[[1588]]—1648 — правління короля Хрістіана IV, Золотий вік Данії. У цей час будувалися численні фортеці і замки в стилі, який отримав назву північний ренесанс (Кронборг, Росенборг, Фредеріксборг), палаци і особняки знаті. В середині XVII ст. в архітектурі з'явилися нові стилі: барокко і рококо (палаци Крістіансборг і Амалієнборг). На острові Посагів датський астроном Тіхо Браге (1546—1601) заснував першу в Європі обсерваторію.
+
[[1588]]—1648 — правління короля Хрістіана IV, Золотий вік Данії. У цей час будувалися численні фортеці і замки в стилі, який отримав назву північний ренесанс (Кронборг, Росенборг, Фредеріксборг), палаци і особняки знаті. В середині XVII ст. в архітектурі з'явилися нові стилі: бароко і рококо (палаци Крістіансборг і Амалієнборг). На острові Посагів датський астроном Тіхо Браге (1546—1601) заснував першу в Європі обсерваторію.
   
 
[[1660]] — численні війни зі Швецією закінчилися втратою Данією південної частини Швеції (Сконе) і частини Норвегії.
 
[[1660]] — численні війни зі Швецією закінчилися втратою Данією південної частини Швеції (Сконе) і частини Норвегії.

Версія за 18:34, 8 липня 2010

Давні часи

Найдавніші археологічні знахідки на території Данії датуються VIII тисячоліттям до н. е., коли населення складалося, очевидно, з невеликих кочових племен, які займалися полюванням, рибальством і збиранням. В середині II тисячоліття до н. е. з Центральної Європи прийшли племена, які почали займатися землеробством і скотарством.

У бронзовому віці (1500—500 рр. до н. е.) з'явився плуг, у залізному — залізна сокира і залізний плуг, розвинулися ковальське і збройове ремесла. Наприкінці «залізного віку» почали будуватися укріплені поселення. На стоянках цього періоду знайдено античні вироби із золота, срібла, бронзи і скла, що свідчить про існування торговельних зв'язків з Римською імперією. Таціт і Юлій Цезар згадують німецькі племена, які проживали на території Данії на початку нашої ери.

V ст. — споконвічні мешканці території країни — юти й англи, почали своє переселення в Британію. На їхньому місці улаштовуються дани, які прийшли з півдня Скандинавського півострова на Датський архіпелаг і в Ютландію, від чого, очевидно, і походить назва країни.

Середньовіччя

Корабель вікінгів

VIII ст. — початок постійних набігів датчан (вікінгів) на узбережжя багатьох європейських країн.

На початку IX ст. датські племена почали об'єднуватися і сильна рука вождя Годфреда, який воював з армією Карла Великого, об'єднала Данію, південь Швеції і Шлезвіг.

X ст. — утворення першого єдиного Датського королівства за Горма Старого, який правив на початку Х ст., і його сина Гаральда Синьозубого, який закріпив батьківські завоювання і навернув своїх підданих до християнства (960).

У 994 р. датчани тримали в облозі Лондон. 1018 — 1035 р. — при королі Кнуді І Данія підкорила собі на якийсь час землі Англії і Норвегії. У XII—XIII ст. при королях Вальдемарі I Великому і його синах Кнуді VI і Вальдемарі II до складу датського королівства були приєднані Норвегія, північна Естонія (1219), західні Естонські острови і землі поморських слов'ян, щоправда, у 1223 році Вальдемара викрав його васал Генріх Шверінський і Данії довелося відмовитися від деяких завоювань.

У XIV ст. відбулося послаблення централізованої влади. З 1332 р. по 1340 р. Данія навіть обходилася без короля. Частину земель відвоювали німецькі феодали, і тільки королю Вальдемару IV Аттердагу («знову день», 1340—1375 рр.) вдалося відстояти цілісність країни ціною низки поступок Ганзі.

1367 — 1370 — війна Данії з Ганзою завершилася невдало для датчан. Утрата виняткового впливу в Балтійському морі.

1370] — Штральзундський мир. Ганза отримала право втручатись в обрання датських королів.

1397 — Кальмарська унія Данії, Швеції і Норвегії про об'єднання в одну державу під скіпетром датських королів.

1460 — приєднання до Данії німецьких територій Шлезвига і Гольштейна.

1479 — в Копенгагені було засновано перший в Данії університет.

1523 — Швеція вийшла зі складу датської держави, а Данія і Норвегія залишалися в союзі до 1814 р., протягом наступних кількох століть Данія і Швеція періодично воювали за контроль над Балтійським морем.

1536 — могутню Католицьку Церкву вигнано з країни, а володіння її конфісковано. У цьому ж році закінчилася викликана релігійними протиріччями громадянська війна, і король Христіан II у відповідності з Конституцією став главою нової Датської Лютеранської церкви. Латинською мовою ще тривалий час користувалися в університетах (викладання) і в науковій літературі, однак богослужіння проводилося датською мовою, духовна література також видавалася датською, що сприяло розвитку національної культури.

1588—1648 — правління короля Хрістіана IV, Золотий вік Данії. У цей час будувалися численні фортеці і замки в стилі, який отримав назву північний ренесанс (Кронборг, Росенборг, Фредеріксборг), палаци і особняки знаті. В середині XVII ст. в архітектурі з'явилися нові стилі: бароко і рококо (палаци Крістіансборг і Амалієнборг). На острові Посагів датський астроном Тіхо Браге (1546—1601) заснував першу в Європі обсерваторію.

1660 — численні війни зі Швецією закінчилися втратою Данією південної частини Швеції (Сконе) і частини Норвегії.

Новий час

1814 — розірвання датсько-норвезької унії. За Данією залишилися Ісландія, Фарери і Гренландія.

XX вік

1864 — датсько-пруська війна і втрата Шлезвига і Гольштейна.

1914 — 1918 — Данія зберігала нейтралітет в І світовій війні.

1940 — країна окупована німецько-фашистськими військами. на початку Другої світової війни Данія оголосила про свій нейтралітет, проте 9 квітня 1940 р. на незахищених кордонах країни зосередилися війська нацистської Німеччини. Країна стала перед вибором: негайна капітуляція чи повномасштабна окупація. Датський уряд погодився капітулювати після запевнень Німеччини зберегти для Данії деяку подобу автономії. Три роки датський уряд проводив власну політику під наглядом Німеччини, рятуючи країну, хоча датчани, вважаючи себе відданими, відкрито демонстрували неприйняття нацизму. У серпні 1943 р. в країні спалахнув Антифашистський Опір, всі сім тисяч датських євреїв були негайно переправлені у нейтральну Швецію і врятовані від загибелі.

17 червня 1944 — оголосила про свою незалежність Ісландія.

5 травня 1945 — звільнення території Данії англійською армією.

1949 р. — вступ країни в НАТО.

1951 р. — договір про спільну оборону зі США і будівництво американських військових баз у Гренландії.

1973 р. — Данія — член Європейського Співтовариства. На престол вступила королева Маргрете.