Відмінності між версіями «Їїзем'я»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
(орфографічні правки)
Рядок 11: Рядок 11:
 
|публікація_українською_мовою =
 
|публікація_українською_мовою =
 
}}
 
}}
'''«Їїзем'я»''' ({{lang-en|Herland}}) — [[утопія|утопічний]] науково-фантастичний роман американської [[письменниця|письменниці]]-феміністки [[Шарлотта Перкінс Гілмен|Шарлотти Перкінс Гілмен]], де описується ізольоване суспільство, що складається цілком з жінок, які відтворюють через [[партеногенез]]. Представлено ідеальний соціальний порядок — вільний від війн, конфліктів, турбота про людину ставиться вище вигоди і визначає економіку. Написано у 1915 році під впливом романів Едварда Белламі. Вперше видано у журналі «The Forerunner» («Предтеча») того ж року. Публікація роману у книжному форматі відбулося у 1979 році. Часто розглядається як друга частина трилогії: 1 частина — «Переміщення гори» (інший варіант назви «Відродження») (1911 рік), 3-я чатсина — «З Її у Нашзем'я» (1916 рік). В центрі стоїть питання зміни стосунків між жінками і чоловіками.
+
'''«Їїзем'я»''' ({{lang-en|Herland}}) — [[утопія|утопічний]] науково-фантастичний роман 1915 року американської [[письменниця|письменниці]]-[[Фемінізм|феміністки]] [[Шарлотта Перкінс Гілмен|Шарлотти Перкінс Гілмен]], де описується ізольоване суспільство, що складається цілком з жінок, які відтворюються через [[партеногенез]]. Зображено ідеальний соціальний порядок — вільний від війн, конфліктів; турбота про людину ставиться вище вигоди і визначає економіку.
   
  +
Написаний під впливом романів Едварда Белламі, роман став класикою [[Феміністична наукова фантастика|фемністської наукової фантастики]]. В центрі твору поставлено питання трансформації сучасних письменниці відносин між жінками і чоловіками у більш гуманні.
== Зміст ==
 
Троє друзів (студенти Вандік «Ван» Дженнінгс, Террі О. Ніколсон та Джеф Марграв) з абсолютно різним ставленням до жіночого питання та жінок як таких (від необходності їм допомагати до бажання їх підкорювати) відправляються в експедицію в дивовижну країну, де живуть одні тільки жінки. У цьому світі панує порядок, добро, немає насильства і боротьби за владу. Подорож триває [[біплан]]ом. По прибуттю на місто мандрівники опиняються полоні у жінок, які їх присипляють.
 
   
  +
Вперше виданий у журналі «The Forerunner» («Предтеча») 1915 року. Публікація роману у книжному форматі відбулася у 1979 році. Роман часто розглядається як друга частина трилогії: 1 частина — «Переміщення гори» (інший варіант назви «Відродження») (1911 рік), 3-я частина — «З Її у Нашзем'я» (1916 рік).
Поступово Дженнігс, Ніколсон і Марграв налагоджують стсоунки з жінками, від яких дізнаються історію утворення їх суспільства. Більшість чоловіків загинуло 2000 років під час виверження вулкану. Поступово на острові утворився матріархат. Відсутність чолвоіків призвело до зникнення військових конфліктів, разом зтим жінки забули що таке романтика, почуття до представника іншої статті, кохання, статеві відносини. Зрештою кожен з чоловіків одружується, а потім Вандік «Ван» з дружиною Елладорою та Террі залишають Їїзем'ю.
 
   
  +
== Сюжет ==
В продовженні «Їїзем'я» — «З Її у Нашзем'я» — розповідається про повернення Вандік «Ван» Дженнінгс з дружиною Елладорою до США, де представлено тогочасне суспільство з несправедливістю, порушенням прав жінок, війнами (у порівнянні з суспільством жінок Їїзем'я).
 
 
Троє друзів-студенті (Вандік «Ван» Дженнінгс, Террі О. Ніколсон та Джеф Марграв) з абсолютно різним ставленням до "[[Права жінок|жіночого питання]]" та жінок як таких (від необходності їм допомагати до бажання їх підкорювати) вирушають [[Біплан|біпланом]] в експедицію в дивовижну країну, де живуть виключно жінки. У цьому світі панує порядок, добро, відсутнє насильство і боротьба за владу. По прибуттю мандрівники опиняються полоні у жінок, які їх присипляють.
  +
 
Поступово Дженнігс, Ніколсон і Марграв налагоджують стсоунки з жінками, від яких дізнаються історію утворення їхнього суспільства. Більшість чоловіків загинуло 2000 років тому під час виверження вулкану. Поступово на острові утворився [[Матріархат (соціальні відносини)|матріархат]]. Відсутність чолвоіків призвела до зникнення військових конфліктів, разом з тим жінки забули, що таке романтика, почуття до представника іншої статі, кохання, статеві відносини. Зрештою кожен з чоловіків одружується, потім Вандік з дружиною Елладорою та Террі залишають Їїзем'я.
  +
 
В продовженні «Їїзем'я» — «З Її у Нашзем'я» (1916) — розповідається про повернення Вандіка «Вана» Дженнінгса з дружиною Елладорою до США, де представлено тогочасне суспільство з несправедливістю, [[Гендерна нерівність|порушеннями прав жінок]], війнами (у порівнянні з суспільством жінок Їїзем'я).
   
 
== Основні теми ==
 
== Основні теми ==
* Представлення статі, їх особливість від ролі яку вони відіграють у суспільстві. У світі мандрівників жінки тендітні та слабкі, а на Їїзем'ї жінки наділені маскулинним фізичними особливостями: значною силою, оскільки вони будуть все самі, мають коротке волосся, схожі на чоловіків, хоч обличчям залишилися жінками. Вони не мають прикрас, носять звичайний одяг, не користуються косметикою. Не мають відмінностей в одязі за соціальним статусом як європейки чи американки.
+
* Зображення [[Стать|статі]], її [[Гендер|особливості]] від [[Гендерна роль|ролі]], яку вона відіграє у суспільстві. У світі мандрівників жінки [[Діва у біді|тендітні та слабкі]], а на Їїзем'ї жінки наділені маскулінними фізичними особливостями: значною силою, оскільки вони будюуть все самотужки; мають коротке волосся, схожі на чоловіків, хоч обличчям залишилися жінками. Жінки Їїзем'я не носять прикрас, надають перевагу звичайному одягу, не користуються косметикою. Не мають також відмінностей в одязі за соціальним статусом, як європейки чи американки.
* Важливість материнства, виховання дітей. Розглядається як найважливіша завдання жінки та суспільства, яке все це повинно плекати.
+
* Важливість материнства, виховання дітей. Розглядається як найважливіше завдання суспільства, яке повинно плекати та підтримувати матерів.
* Збереження індивідуальності кожного (усі мешканці Їїзем'я мають неповторне ім'я, тому позбавлені прізвищ) при розумінні інтересів усього суспільство, на розвиток якого працюють усімешканці Їїзем'я.
+
* Збереження індивідуальності кожної (усі мешканки Їїзем'я мають неповторне ім'я, тому позбавлені прізвищ) при розумінні інтересів суспільства, на розвиток якого працюють усі мешканки Їїзем'я.
 
* Наголошується важливість якісної освіти для розвитку суспільства.
 
* Наголошується важливість якісної освіти для розвитку суспільства.
* В суспільсті Їїзем'я переважає асексуальність, не мають місця гомосексуальні (лесбійські) стосунки.
+
* В суспільстві Їїзем'я переважає [[асексуальність]], не мають місця [[Лесбійство|лесбійські]] стосунки.
 
* Соціальна критика суспільства часів Шарлотти Перкінс Гілмен.
 
* Соціальна критика суспільства часів Шарлотти Перкінс Гілмен.
  +
  +
== Див. також ==
  +
  +
* [[Феміністська наукова фантастика]]
  +
* [[Феміністичне мистецтво]]
  +
* [[Урсула Ле Ґуїн]]
   
 
== Джерела ==
 
== Джерела ==
  +
 
* Lane, Ann J. To Herland and Beyond: The Life and Work of Charlotte Perkins Gilman (en anglès). Nova York: Pantheon Books, 1990. ISBN 9780394505596.
 
* Lane, Ann J. To Herland and Beyond: The Life and Work of Charlotte Perkins Gilman (en anglès). Nova York: Pantheon Books, 1990. ISBN 9780394505596.
 
* Clute, John and Peter Nicholls. The Encyclopedia of Science Fiction. New York: St. Martin's Griffin, 1993 (2nd edition 1995). ISBN 0-312-13486-X.
 
* Clute, John and Peter Nicholls. The Encyclopedia of Science Fiction. New York: St. Martin's Griffin, 1993 (2nd edition 1995). ISBN 0-312-13486-X.

Версія за 19:11, 21 листопада 2018

«Їїзем'я»
Herland, original cover. 1915, 1st edition.jpg
Обкладинка видання роману
Автор Шарлотта Перкінс Гілмен
Назва мовою оригіналу Herland
Країна Flag of the United States.svg США
Мова англійська
Жанр утопія
Ориг. видавництво The Forerunner[d] і Pantheon Books[d]
Виданий 1915
ISBN 0-394-73665-6
978-0-394-73665-5
Попередній твір Moving the Mountain[d]
Наступний твір With Her in Ourland[d]

«Їїзем'я» (англ. Herland) — утопічний науково-фантастичний роман 1915 року американської письменниці-феміністки Шарлотти Перкінс Гілмен, де описується ізольоване суспільство, що складається цілком з жінок, які відтворюються через партеногенез. Зображено ідеальний соціальний порядок — вільний від війн, конфліктів; турбота про людину ставиться вище вигоди і визначає економіку.

Написаний під впливом романів Едварда Белламі, роман став класикою фемністської наукової фантастики. В центрі твору поставлено питання трансформації сучасних письменниці відносин між жінками і чоловіками у більш гуманні.

Вперше виданий у журналі «The Forerunner» («Предтеча») 1915 року. Публікація роману у книжному форматі відбулася у 1979 році. Роман часто розглядається як друга частина трилогії: 1 частина — «Переміщення гори» (інший варіант назви «Відродження») (1911 рік), 3-я частина — «З Її у Нашзем'я» (1916 рік).

Сюжет

Троє друзів-студенті (Вандік «Ван» Дженнінгс, Террі О. Ніколсон та Джеф Марграв) з абсолютно різним ставленням до "жіночого питання" та жінок як таких (від необходності їм допомагати до бажання їх підкорювати) вирушають біпланом в експедицію в дивовижну країну, де живуть виключно жінки. У цьому світі панує порядок, добро, відсутнє насильство і боротьба за владу. По прибуттю мандрівники опиняються полоні у жінок, які їх присипляють.

Поступово Дженнігс, Ніколсон і Марграв налагоджують стсоунки з жінками, від яких дізнаються історію утворення їхнього суспільства. Більшість чоловіків загинуло 2000 років тому під час виверження вулкану. Поступово на острові утворився матріархат. Відсутність чолвоіків призвела до зникнення військових конфліктів, разом з тим жінки забули, що таке романтика, почуття до представника іншої статі, кохання, статеві відносини. Зрештою кожен з чоловіків одружується, потім Вандік з дружиною Елладорою та Террі залишають Їїзем'я.

В продовженні «Їїзем'я» — «З Її у Нашзем'я» (1916) — розповідається про повернення Вандіка «Вана» Дженнінгса з дружиною Елладорою до США, де представлено тогочасне суспільство з несправедливістю, порушеннями прав жінок, війнами (у порівнянні з суспільством жінок Їїзем'я).

Основні теми

  • Зображення статі, її особливості від ролі, яку вона відіграє у суспільстві. У світі мандрівників жінки тендітні та слабкі, а на Їїзем'ї жінки наділені маскулінними фізичними особливостями: значною силою, оскільки вони будюуть все самотужки; мають коротке волосся, схожі на чоловіків, хоч обличчям залишилися жінками. Жінки Їїзем'я не носять прикрас, надають перевагу звичайному одягу, не користуються косметикою. Не мають також відмінностей в одязі за соціальним статусом, як європейки чи американки.
  • Важливість материнства, виховання дітей. Розглядається як найважливіше завдання суспільства, яке повинно плекати та підтримувати матерів.
  • Збереження індивідуальності кожної (усі мешканки Їїзем'я мають неповторне ім'я, тому позбавлені прізвищ) при розумінні інтересів суспільства, на розвиток якого працюють усі мешканки Їїзем'я.
  • Наголошується важливість якісної освіти для розвитку суспільства.
  • В суспільстві Їїзем'я переважає асексуальність, не мають місця лесбійські стосунки.
  • Соціальна критика суспільства часів Шарлотти Перкінс Гілмен.

Див. також

Джерела

  • Lane, Ann J. To Herland and Beyond: The Life and Work of Charlotte Perkins Gilman (en anglès). Nova York: Pantheon Books, 1990. ISBN 9780394505596.
  • Clute, John and Peter Nicholls. The Encyclopedia of Science Fiction. New York: St. Martin's Griffin, 1993 (2nd edition 1995). ISBN 0-312-13486-X.