Абелівська премія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абелівська премія
Abel Prize
На честь (епонім) Нільс Генрік Абель
Niels Henrik Abel.jpg
Країна Норвегія Норвегія
Тип наукова нагорода[d]
Ким вручається Король Норвегії
Підстава За досягнення в математиці
Нагородження
Засновано: 2003
Список нагороджених
Категорія:Лауреати Абелівської премії (15)
Черговість
Сайт www.abelprize.no/%20abelprize.no

CMNS: Абелівська премія на Вікісховищі

А́белівська пре́мія з математики, названа так на честь норвезького математика Нільса Генріка Абеля, заснована урядом Норвегії в 2002 році, і, починаючи з 2003 року, щорічно присуджується видатним математикам сучасності. Грошовий розмір премії можна порівняти з розміром Нобелівської премії і, в доларовому еквіваленті, становить трохи менше мільйона доларів США. Метою засновників цієї премії було не тільки заохочення математиків зі світовим ім'ям, але й широка реклама та популяризація сучасної математики, особливо серед молоді.

Історія[ред. | ред. код]

Перша пропозиція заснування премії пролунала в рамках відзначення 100-х роковин народження Абеля[1]. У 1899, незадовго до своєї смерті, Софус Лі пропонував запровадити Абелівську премію, коли дізнався про наміри Альфреда Нобеля, який засновував щорічні премії, не включати премію з математики. Король Швеції Оскар II погодився фінансувати математичну премію імені Абеля, і математики Людвіг Сілов та Карл Штермер розробили статут та правила пропонованої премії. Проте, вплив Лі згас після його смерті, а роз'єднання Шведсько-норвезької унії у 1905 поклало край першій спробі створення Абелівської премії.

У 2001, коли інтерес до премії знов зріс, була сформована робоча група для розробки пропозиції, котра і була представлена прем'єр-міністру Норвегії у травні. У серпні 2001 норвезький уряд оголосив, що премія буде присуджуватися з 2002, до 200-річного ювілею Абеля. Насправді перша премія була присуджена 2003 року.

Для відзначення лауреатів і їхніх досягнень була заснована серія книг, один том на п'ять років. Перший том[2] покриває роки 2003–2007.

Лауреати[ред. | ред. код]

Список лауреатів Абелівської премії за всю історію нагородження:

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Дивись також[ред. | ред. код]