Австрійська дирекція залізниці (Івано-Франківськ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.
Ivano-Frankivsk National Medical University.jpg

Австрійська дирекція залізниці — пам'ятка архітектури, регіональна дирекція австрійської залізниці у місті Станіслав (нині Івано-Франківськ). Нині головний корпус Івано-Франківського національного медичного університету (вулиця Галицька, 2).

Історична довідка

Наприкінці XIX століття мережа колії в Австро-Угорщині настільки розрослась, що назріла потреба у регіональній дирекції. Міст-претендентів було чотири: Чернівці, Перемишль, Коломия та Станіслав. Станіслав мав найменші шанси через малу кількість населення, але він мав свої переваги, бо був залізничним вузлом, сюди сходились чотири лінії та ще одна будувалась, а ще він стояв у центрі залізниць, які переходили у відання нової дирекції. Тому наприкінці 1882 року Леон фон Білінський, керівник державних залізниць Австро-Угорщини, обрав Станіслав.

Проект будівлі

Проект розробив архітектор технічного відділу залізниць у Відні — Ернест Баудіш. За планом це мав бути велика чотириповерхівка на 70 покоїв і 30 кабінетів споруджена у стилі еклектики, мати 13 вікон по головному фасаду та портики із чотирма колонами. Будівництво розпочали 3 липня 1883 року. Влітку на будові працювало 350 робітників, з яких 100 мулярів. Оздоблення фасадів виконували львів'яни Петро Гарасимович і Станіслав Левандовський, розписи інтер'єрів — Райхель і Пельц, теж зі Львова. Першим директором став Людвик Вежбицький.

У 1914 році для залізниць була збудована нова дирекція, а в стару будівлю перебрався магістрат.[1]

У липні 1944 року будинок дивом пережив бомбардування міста. [2]

У 1945 році тут розмістився головний корпус новоствореного медінституту. Будинок пережив численні зміни: зникли масивні кулі, аттикові балюстради, овальні щити з австрійськими гербами на бічних карнизах, орел головного аттику.

Примітки