Відмінності між версіями «Автобусні зупинки в Україні»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(→‎Фотоколекція автобусних зупинок, які представляють інтерес як мистецькі об’єкти, по регіонах України: Розпочато внесення фотоілюстрацій.Прохання допомогти оформити в структуру, яку можна розгортати)
(Не показані 45 проміжних версій 4 користувачів)
Рядок 6: Рядок 6:
 
«Мистецтво облаштування автобусної зупинки в Україні» стало предметом досліджень як простих любителів (мандрівників, краєзнавців, журналістів, блогерів тощо), які й створили кілька інформаційних ресурсів та спільнот, присвячених зупинці (зокрема, спільнота «[https://zupynka.livejournal.com Автобусні зупинки]» в [[LiveJournal|Живому Журналі]], створена в 2009 р.), так і фахівців з мистецтвознавства.
 
«Мистецтво облаштування автобусної зупинки в Україні» стало предметом досліджень як простих любителів (мандрівників, краєзнавців, журналістів, блогерів тощо), які й створили кілька інформаційних ресурсів та спільнот, присвячених зупинці (зокрема, спільнота «[https://zupynka.livejournal.com Автобусні зупинки]» в [[LiveJournal|Живому Журналі]], створена в 2009 р.), так і фахівців з мистецтвознавства.
   
«''Я часто подорожую до Ужгорода і відвідав Карпатські пагорби та долини багато разів. До цього я ніколи не думав, що на своєму шляху знаходитиму дуже милі автобусні зупинки. Знаючи про це, очікування автобуса або відпочинок після походу навколо гірських піків, набувають абсолютно нового сенсу для стомленого мандрівника - так як вони є настільки привітними! Традиційні автобусні зупинки, на мій погляд, в основному зустрічаються за межами міст і, мабуть, були побудовані на початку-в середині 20-го століття. Такі середовища, прикрашені традиційними народними [взірцями] культури та мистецтва минулої епохи, завжди розповідають історію, часто акцентуючи увагу на сімейному житті, довкіллі та соціальних цінностях. Такі чарівні і нематеріальні твори мистецтва можуть бути трохи не в дусі сьогоднішнього часу, але як і раніше, так само чіпають серце»'' - написав в своєму блозі в 2015 р. британській мандрівник Алекс Стемп<sup>1</sup>, який видав в 2012 р. ілюстрований довідник, заснований на власному досвіді поїздок українськими Карпатами на простому, дешевому велосипеді.<sup>2</sup>
+
«''Я часто подорожую до Ужгорода і відвідав Карпатські пагорби та долини багато разів. До цього я ніколи не думав, що на своєму шляху знаходитиму дуже милі автобусні зупинки. Знаючи про це, очікування автобуса або відпочинок після походу навколо гірських піків, набувають абсолютно нового сенсу для стомленого мандрівника - так як вони є настільки привітними! Традиційні автобусні зупинки, на мій погляд, в основному зустрічаються за межами міст і, мабуть, були побудовані на початку-в середині 20-го століття. Такі середовища, прикрашені традиційними народними [взірцями] культури та мистецтва минулої епохи, завжди розповідають історію, часто акцентуючи увагу на сімейному житті, довкіллі та соціальних цінностях. Такі чарівні і нематеріальні твори мистецтва можуть бути трохи не в дусі сьогоднішнього часу, але як і раніше, так само чіпають серце»'' - написав в своєму блозі в 2015 р. британській мандрівник Алекс Стемп<ref>[https://zupynka.livejournal.com/78478.html Британський мандрівник зворушливо закликав берегти закарпатські автобусні зупинки] // ''zupynka.livejournal.com'', 23.03.2015</ref>, який видав в 2012 р. ілюстрований довідник, заснований на власному досвіді поїздок українськими Карпатами на простому, дешевому велосипеді.<ref>[http://www.mukachevo.net/ua/news/view/63265 В Берегові презентували путівник по Карпатах, виданий в Кембріджі] // ''mukachevo.net'', 05.10.2012</ref>
   
На відміну від поширеної у всьому світі практики використання однотипних, стандартизованих МАФів, автобусні зупинки в колишньому СССР відрізнялися розмаїттям форм та методів оформлення. Ці об’єкти стали в 1960-1980-х рр. предметом прикладання зусиль як студентів училищ та інститутів художньо-декоративного напрямку, так і дипломованих художників, які застосовували свої навики і часом особисті стильові прийоми в оформленні зупинок. "''Мистецтво майстрів мозаїки в Україні охоплює багато шкіл і стилістичні напрями – експресіоністські і натуралістичні, соц-арт і поп. Кожен твір мистецтва унікальний, копіювання залишається долею західних культур… Тепер мета мого життя: я хочу добитися того, щоб сто найгарніших автобусних зупинок Україні та Росії були взяті під захист ЮНЕСКО"'' – так написав в 2008 р. в своєму електронному щоденнику німецький мандрівник Крістофф Брумме<sup>3</sup>, а в 2012 р. в німецькій газеті «<nowiki/>[[Frankfurter Allgemeine Zeitung]]<nowiki/>» була надрукована стаття про мальовничі зупинки України<sup>4</sup>.
+
На відміну від поширеної у всьому світі практики використання однотипних, стандартизованих МАФів, автобусні зупинки в колишньому СРСР відрізнялися розмаїттям форм та методів оформлення. Ці об’єкти стали в 1960-1980-х рр. предметом прикладання зусиль як студентів училищ та інститутів художньо-декоративного напрямку, так і дипломованих художників, які застосовували свої навички і часом особисті стильові прийоми в оформленні зупинок. "''Мистецтво майстрів мозаїки в Україні охоплює багато шкіл і стилістичні напрями – експресіоністські і натуралістичні, соц-арт і поп. Кожен твір мистецтва унікальний, копіювання залишається долею західних культур… Тепер мета мого життя: я хочу добитися того, щоб сто найгарніших автобусних зупинок Україні та Росії були взяті під захист ЮНЕСКО"'' – так написав у 2008 р. в своєму електронному щоденнику німецький мандрівник Крістофф Брумме<ref>[http://www.honigdachs.com/2008/04/13/%d0%b8%d1%81%d0%ba%d1%83%d1%81%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%be%d0%b2-%d0%bc%d0%be%d0%b7%d0%b0%d0%b8%d0%ba%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d1%83%d0%ba%d1%80%d0%b0%d0%b8%d0%bd/ Искусство мастеров мозаики на Украине] // ''honigdachs.com'', 13.04.2008</ref>, а в 2012 р. в німецькій газеті «<nowiki/>[[Frankfurter Allgemeine Zeitung]]<nowiki/>» була надрукована стаття про мальовничі зупинки України<ref>[https://zupynka.livejournal.com/37445.html Матеріал про українські зупинки в Frankfurter Allgemeine Zeitung] // ''zupynka.livejournal.com'', 11.05.2012</ref>.
   
В 2015 та 2017 рр. десятки найоригінальніших зупинок, що збереглися на території України, потрапили до двох ілюстрованих альбомів “Soviet Bus Stops”<sup>5</sup>.
+
В 2015 та 2017 рр. десятки найоригінальніших зупинок, що збереглися на території України, потрапили до двох ілюстрованих альбомів “Soviet Bus Stops”<ref>[https://herwigphoto.com/soviet-bus-stops/ Soviet Bus Stops Volume 1, 2] // ''herwigphoto.com''</ref>.
 
Особливістю зупинок, художньо оформлених на теренах України, особливо популярною стала техніка мозаїки.
 
Вочевидь, перше фахове дослідження мистецтва оформлення автобусної зупинки в Україні здійснила професор Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка Олена Бистрова. «''Мистецтво зовнішньої мозаїки почало активно розвивалось з 60-тих років ХХ століття. Активний розвиток міст спричинив розвиток приміського та міжміського автобусного сполучення. За задумом автобусні зупинки повинні були стати елементами естетичного та ідеологічного впливу на населення. Завдяки стабільному фінансуванню, мозаїчні зображення розроблялись та виконувались на автобусних зупинках та зовнішніх фасадах міських архітектурних споруд впродовж третини століття існування СРСР. Мозаїка автобусних зупинок – унікальне мистецьке явище, яке давало можливість митцям проявити творчу свободу, протистояти ідеологічній цензурі. Це був своєрідний радянський стрит-арт. В повній мірі це проявилось в мозаїках автозупинок галицького регіону. На цій території майже відсутня комуністична символіка, натомість яскраво відображені концепти, символіка та тематика культури Галичини. В зображеннях домінуючим є орнаменталістика, що відтворює традиції вишиванок, різьблення по дереву, мистецтво писанок Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Представлений широкий ряд рослинних орнаментів, що виконані в різних стилях: бароковому, реалістичному, модерністичному. Надзвичайно цікавими є мозаїчні картини з образами галичан в святковому та буденному одязі. Аналіз зображень зупинок в порівнянні з особливостями тої місцевості, де вони знаходяться, дають можливість зробити висновок, що художники враховували специфіку регіону при створенні змістового наповнення картин''» - йдеться в статті О. Бистрової "Концепти культури Галичини в мистецтві зовнішньої мозаїки<sup>6</sup>", яка була написана професоркою по результатах обробки зображень сотні автобусних зупинок Західної України, і зачитана в якості публічної лекції в Австрійському центрі Інституту іноземних мов [[Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка|Дрогобицького державного педагогічного університету]], та в Центрі міської культури (м. [[Львів]]) в 2016 р. «Вважаю, що необхідно застосувати міри для реставрації та консервації цих творів мистецтва, також виконувати просвітницькі заходи: пояснювати населенню, яке щоденно користується зупинками, про високу художню цінність цих картин, про необхідність збереження цього виду мистецтва, яке, на мою думку, вже ніколи не відновиться» - робить висновок професор Бистрова.
 
   
 
Однією з особливостей зупинок, художньо оформлених на теренах України, стала техніка мозаїки.
 
Вочевидь, перше фахове дослідження мистецтва оформлення автобусної зупинки в Україні здійснила професор Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка Олена Бистрова. «''Мистецтво зовнішньої мозаїки почало активно розвивалось з 60-тих років ХХ століття. Активний розвиток міст спричинив розвиток приміського та міжміського автобусного сполучення. За задумом автобусні зупинки повинні були стати елементами естетичного та ідеологічного впливу на населення. Завдяки стабільному фінансуванню, мозаїчні зображення розроблялись та виконувались на автобусних зупинках та зовнішніх фасадах міських архітектурних споруд впродовж третини століття існування СРСР. Мозаїка автобусних зупинок – унікальне мистецьке явище, яке давало можливість митцям проявити творчу свободу, протистояти ідеологічній цензурі. Це був своєрідний радянський стрит-арт. В повній мірі це проявилось в мозаїках автозупинок галицького регіону. На цій території майже відсутня комуністична символіка, натомість яскраво відображені концепти, символіка та тематика культури Галичини. В зображеннях домінуючою є орнаменталістика, що відтворює традиції вишиванок, різьблення по дереву, мистецтво писанок Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Представлений широкий ряд рослинних орнаментів, що виконані в різних стилях: бароковому, реалістичному, модерністичному. Надзвичайно цікавими є мозаїчні картини з образами галичан в святковому та буденному одязі. Аналіз зображень зупинок в порівнянні з особливостями тієї місцевості, де вони знаходяться, дають можливість зробити висновок, що художники враховували специфіку регіону при створенні змістового наповнення картин''» - йдеться в статті О. Бистрової "Концепти культури Галичини в мистецтві зовнішньої мозаїки<ref>Проф. Олена Бистрова, відкрита громадська лекція "Концепти культури Галичини в мистецтві зовнішньої мозаїки"</ref>", яка була написана професоркою по результатах обробки зображень сотні автобусних зупинок Західної України, і зачитана в якості публічної лекції в Австрійському центрі Інституту іноземних мов [[Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка|Дрогобицького державного педагогічного університету]], та в Центрі міської культури (м. [[Львів]]) в 2016 р. «Вважаю, що необхідно застосувати міри для реставрації та консервації цих творів мистецтва, також виконувати просвітницькі заходи: пояснювати населенню, яке щоденно користується зупинками, про високу художню цінність цих картин, про необхідність збереження цього виду мистецтва, яке, на мою думку, вже ніколи не відновиться» - робить висновок професор Бистрова.
   
 
== Автобусні зупинки та україно-російська війна ==
 
== Автобусні зупинки та україно-російська війна ==
В перші дні україно-російської війни багато автобусних зупинок перетворились на блок-пости. Зокрема, такою стала зупинка «Чонгар» на Херсонщині, котра в перші місяці окупації Криму була перетворена на імпровізований прикордонний постом. Часто автобусні зупинки в зоні АТО/ООС ставали місцем прикриття та укриття бійців ЗСУ.
+
В перші дні [[Війна на сході України|україно-російської війни]] багато автобусних зупинок перетворились на [[Блокпост (укріплення)|блок-пости]]. Зокрема, такою стала зупинка «Чонгар» на Херсонщині, котра в перші місяці окупації Криму була перетворена на імпровізований прикордонний пост. Часто автобусні зупинки в зоні АТО/ООС ставали місцем прикриття та укриття бійців [[Збройні сили України|ЗСУ]].
Бойовики т. зв. утворень «ДНР» та «ЛНР» також використовують розташовані на території ОРДЛО автобусні зупинки в якості блок-постів<sup>7</sup>.
+
Бойовики т. зв. утворень «[[Донецька народна республіка|ДНР]]» та «[[Луганська народна республіка|ЛНР]]» також використовують розташовані на території [[Окремі райони Донецької та Луганської областей|ОРДЛО]] автобусні зупинки в якості блок-постів<ref>[https://dt.ua/CULTURE/mistectvo-avtobusnoyi-zupinki-poglyadi-ukrayinciv-ta-inozemciv-_.html Мистецтво автобусної зупинки: погляди українців та іноземців] // ''Дзеркало Тижня'', 11.03.2016</ref>.
   
Символічним стало знищення унікальної автобусної зупинки авторства Елеонори Щеглової, заслуженої художниці Криму, члена Національної спілки художників України, в Масандрі, в перший місяць окупації півострову<sup>8</sup>
+
Символічним стало знищення унікальної автобусної зупинки авторства Елеонори Щеглової, заслуженої художниці Криму, члена [[Національна спілка художників України|Національної спілки художників України]], в Масандрі, в перший місяць окупації півострову<ref>[https://zupynka.livejournal.com/66607.html Знищили унікальну автобусну зупинку в Криму] // ''zupynka.livejournal.com'', 31.03.2014</ref>.
   
Після початку війни, з ростом патріотичних настроїв серед населення, багато раніше занедбаних автобусних зупинок, було відремонтовано або перебудовано, з використанням національних кольорів, символів та орнаментів.
+
Після початку війни, з ростом патріотичних настроїв серед населення, багато раніше занедбаних автобусних зупинок було відремонтовано або перебудовано, з використанням національних кольорів, символів та орнаментів.
   
 
== Фотоколекція художньо оформлених автобусних зупинок, по регіонах України ==
 
<br />
 
<br />
  +
{| class="wikitable"
 
  +
|-
== Фотоколекція автобусних зупинок, які представляють інтерес як мистецькі об’єкти, по регіонах України ==
 
  +
! Місце розташування !! Зображення !! Примітка
 
  +
|-
 
[[Закарпатська область]]
+
| style="text-align:center;" colspan="3" |[[Закарпатська область]]
  +
|-
 
  +
|-
[[Берегівський район]]
+
| style="text-align:center;" colspan="3" |[[Берегівський район]]
 
  +
|-
с. [[Боржава (село)|Боржава]]
 
  +
| с. [[Батрадь|Батрадь]]<br/>||[[Файл:Зупинка в с. Батрадь.jpg|200пкс]]||2013 рік
[[Файл:Зупинка в с. Боржава.jpg|альт=Автобусна зупинка в с. Боржава, 2013 р. |міні|Автобусна зупинка в с. Боржава, 2013 р. ]]
 
  +
|-
  +
| с. [[Боржава (село)|Боржава]]<br/>||[[Файл:Зупинка в с. Боржава.jpg|200пкс]]||2013 рік
  +
|-
  +
| с. [[Гать|Гать]]<br/>||[[Файл:Автобусна зупинка в с. Гать.jpg| |200пкс]]||2013 рік
  +
|-
  +
| с. [[Мужієво|Мужієво]]<br/>||[[Файл:Зупинка в с. Мужієво.jpg|200пкс]]||2017 рік
  +
|-
  +
| с. [[Шом|Шом]]<br/>||[[Файл:Автобусна зупинка в селі Шом.jpg|200пкс]]||2013 рік, недіюча
  +
|-
  +
| с. [[Яноші|Яноші]]<br/>||[[Файл:Автобусна зупинка в с. Яноші.jpg|200пкс]]|| знищена в 2017 р.<ref>1</ref>
  +
|-
  +
| style="text-align:center;" colspan="3"|[[Великоберезнянський район]]
  +
|-
  +
| с. [[Дубриничі|Дубриничі]]<br/>||[[Файл:Дубриничi .jpg|200пкс]]||2015 рік
  +
|-
  +
| с. [[Мирча|Мирча]]<br/>||[[Файл:Мирча.jpg|200пкс]]||2015 рік
  +
|-
  +
|-
  +
| style="text-align:center;" colspan="3"|[[Виноградівський район]]
  +
|-
  +
| [[Виноградів|Виноградів]]<br/>||[[Файл:Виноградiв (зупинка).jpg|200пкс]]||2015 рік
  +
|-
  +
| с. [[Мала Копаня|Мала Копаня]]<br/>||[[Файл:Мала Копаня .jpg|200пкс]]||2015 рік
  +
|-
  +
| с. [[Руська Долина|Руська Долина]]<br/>||[[Файл:Руська Долина .jpg|200пкс]]||2013 рік
  +
|-
  +
| с. [[Фанчиково|Фанчиково]]<br/>||[[Файл:Фанчиково.jpg|200пкс]]||2015 рік
  +
|-
  +
| style="text-align:center;" colspan="3" |[[Київська область]]
  +
|-
  +
|-
  +
| style="text-align:center;" colspan="3" |[[Іванківський район]]
  +
|-
  +
| с. [[Білий Берег (Іванківський район)|Білий Берег]]<br/>||[[Файл:Автобусна зупинка DSC 0345.jpg|200пкс]]||2018 рік
  +
|-
  +
| с. [[Рокитна Слобода]]<br/>||[[Файл:Автобусна зупинка DSC 0331.jpg|200пкс]]||2018 рік
  +
|-
  +
| с. [[Шпилі]]<br/>||[[Файл:Автобусна зупинка DSC 0253.jpg|200пкс]]||2018 рік
  +
|}
 
<br />
 
<br />
   
 
== Посилання та джерела ==
 
== Посилання та джерела ==
  +
<br />
 
  +
<references /> [http://beregovo.today/NewsOpen/id_news_371596 9 В Яноші з колишньої автобусної зупинки зробили офіс «BookingInfo»]
# [https://zupynka.livejournal.com/78478.html Британський мандрівник зворушливо закликав берегти закарпатські автобусні зупинки]
 
  +
{{Ізольована стаття}}
# [http://www.mukachevo.net/ua/news/view/63265 В Берегові презентували путівник по Карпатах, виданий в Кембріджі]
 
# [http://www.honigdachs.com/2008/04/13/%d0%b8%d1%81%d0%ba%d1%83%d1%81%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be-%d0%bc%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%be%d0%b2-%d0%bc%d0%be%d0%b7%d0%b0%d0%b8%d0%ba%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d1%83%d0%ba%d1%80%d0%b0%d0%b8%d0%bd/ Искусство мастеров мозаики на Украине]
 
# [https://zupynka.livejournal.com/37445.html Матеріал про українські зупинки в Frankfurter Allgemeine Zeitung]
 
#[https://herwigphoto.com/soviet-bus-stops/ Soviet Bus Stops Volume 1, 2]
 
#Проф. Олена Бистрова, відкрита громадська лекція "Концепти культури Галичини в мистецтві зовнішньої мозаїки"
 
#[https://dt.ua/CULTURE/mistectvo-avtobusnoyi-zupinki-poglyadi-ukrayinciv-ta-inozemciv-_.html Мистецтво автобусної зупинки: погляди українців та іноземців]
 
#[https://zupynka.livejournal.com/66607.html Знищили унікальну автобусну зупинку в Криму]
 

Версія за 23:05, 14 березня 2019

Автобусна зупинка в Україні в значній (орієнтовно – кількасот, можливо, й більше) кількості випадків виступає не тільки в якості малої архітектурної форми виключно функціонального призначення, а й є об’єктом мистецтва, яке можна навіть виділити в окремий підвид.

Мистецтвознавці про автобусні зупинки в Україні

«Мистецтво облаштування автобусної зупинки в Україні» стало предметом досліджень як простих любителів (мандрівників, краєзнавців, журналістів, блогерів тощо), які й створили кілька інформаційних ресурсів та спільнот, присвячених зупинці (зокрема, спільнота «Автобусні зупинки» в Живому Журналі, створена в 2009 р.), так і фахівців з мистецтвознавства.

«Я часто подорожую до Ужгорода і відвідав Карпатські пагорби та долини багато разів. До цього я ніколи не думав, що на своєму шляху знаходитиму дуже милі автобусні зупинки. Знаючи про це, очікування автобуса або відпочинок після походу навколо гірських піків, набувають абсолютно нового сенсу для стомленого мандрівника - так як вони є настільки привітними! Традиційні автобусні зупинки, на мій погляд, в основному зустрічаються за межами міст і, мабуть, були побудовані на початку-в середині 20-го століття. Такі середовища, прикрашені традиційними народними [взірцями] культури та мистецтва минулої епохи, завжди розповідають історію, часто акцентуючи увагу на сімейному житті, довкіллі та соціальних цінностях. Такі чарівні і нематеріальні твори мистецтва можуть бути трохи не в дусі сьогоднішнього часу, але як і раніше, так само чіпають серце» - написав в своєму блозі в 2015 р. британській мандрівник Алекс Стемп[1], який видав в 2012 р. ілюстрований довідник, заснований на власному досвіді поїздок українськими Карпатами на простому, дешевому велосипеді.[2]

На відміну від поширеної у всьому світі практики використання однотипних, стандартизованих МАФів, автобусні зупинки в колишньому СРСР відрізнялися розмаїттям форм та методів оформлення. Ці об’єкти стали в 1960-1980-х рр. предметом прикладання зусиль як студентів училищ та інститутів художньо-декоративного напрямку, так і дипломованих художників, які застосовували свої навички і часом особисті стильові прийоми в оформленні зупинок. "Мистецтво майстрів мозаїки в Україні охоплює багато шкіл і стилістичні напрями – експресіоністські і натуралістичні, соц-арт і поп. Кожен твір мистецтва унікальний, копіювання залишається долею західних культур… Тепер мета мого життя: я хочу добитися того, щоб сто найгарніших автобусних зупинок Україні та Росії були взяті під захист ЮНЕСКО" – так написав у 2008 р. в своєму електронному щоденнику німецький мандрівник Крістофф Брумме[3], а в 2012 р. в німецькій газеті «Frankfurter Allgemeine Zeitung» була надрукована стаття про мальовничі зупинки України[4].

В 2015 та 2017 рр. десятки найоригінальніших зупинок, що збереглися на території України, потрапили до двох ілюстрованих альбомів “Soviet Bus Stops”[5].

Однією з особливостей зупинок, художньо оформлених на теренах України, стала техніка мозаїки. Вочевидь, перше фахове дослідження мистецтва оформлення автобусної зупинки в Україні здійснила професор Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка Олена Бистрова. «Мистецтво зовнішньої мозаїки почало активно розвивалось з 60-тих років ХХ століття. Активний розвиток міст спричинив розвиток приміського та міжміського автобусного сполучення. За задумом автобусні зупинки повинні були стати елементами естетичного та ідеологічного впливу на населення. Завдяки стабільному фінансуванню, мозаїчні зображення розроблялись та виконувались на автобусних зупинках та зовнішніх фасадах міських архітектурних споруд впродовж третини століття існування СРСР. Мозаїка автобусних зупинок – унікальне мистецьке явище, яке давало можливість митцям проявити творчу свободу, протистояти ідеологічній цензурі. Це був своєрідний радянський стрит-арт. В повній мірі це проявилось в мозаїках автозупинок галицького регіону. На цій території майже відсутня комуністична символіка, натомість яскраво відображені концепти, символіка та тематика культури Галичини. В зображеннях домінуючою є орнаменталістика, що відтворює традиції вишиванок, різьблення по дереву, мистецтво писанок Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Представлений широкий ряд рослинних орнаментів, що виконані в різних стилях: бароковому, реалістичному, модерністичному. Надзвичайно цікавими є мозаїчні картини з образами галичан в святковому та буденному одязі. Аналіз зображень зупинок в порівнянні з особливостями тієї місцевості, де вони знаходяться, дають можливість зробити висновок, що художники враховували специфіку регіону при створенні змістового наповнення картин» - йдеться в статті О. Бистрової "Концепти культури Галичини в мистецтві зовнішньої мозаїки[6]", яка була написана професоркою по результатах обробки зображень сотні автобусних зупинок Західної України, і зачитана в якості публічної лекції в Австрійському центрі Інституту іноземних мов Дрогобицького державного педагогічного університету, та в Центрі міської культури (м. Львів) в 2016 р. «Вважаю, що необхідно застосувати міри для реставрації та консервації цих творів мистецтва, також виконувати просвітницькі заходи: пояснювати населенню, яке щоденно користується зупинками, про високу художню цінність цих картин, про необхідність збереження цього виду мистецтва, яке, на мою думку, вже ніколи не відновиться» - робить висновок професор Бистрова.

Автобусні зупинки та україно-російська війна

В перші дні україно-російської війни багато автобусних зупинок перетворились на блок-пости. Зокрема, такою стала зупинка «Чонгар» на Херсонщині, котра в перші місяці окупації Криму була перетворена на імпровізований прикордонний пост. Часто автобусні зупинки в зоні АТО/ООС ставали місцем прикриття та укриття бійців ЗСУ. Бойовики т. зв. утворень «ДНР» та «ЛНР» також використовують розташовані на території ОРДЛО автобусні зупинки в якості блок-постів[7].

Символічним стало знищення унікальної автобусної зупинки авторства Елеонори Щеглової, заслуженої художниці Криму, члена Національної спілки художників України, в Масандрі, в перший місяць окупації півострову[8].

Після початку війни, з ростом патріотичних настроїв серед населення, багато раніше занедбаних автобусних зупинок було відремонтовано або перебудовано, з використанням національних кольорів, символів та орнаментів.

Фотоколекція художньо оформлених автобусних зупинок, по регіонах України


Місце розташування Зображення Примітка
Закарпатська область
Берегівський район
с. Батрадь
Зупинка в с. Батрадь.jpg 2013 рік
с. Боржава
Зупинка в с. Боржава.jpg 2013 рік
с. Гать
Автобусна зупинка в с. Гать.jpg 2013 рік
с. Мужієво
Зупинка в с. Мужієво.jpg 2017 рік
с. Шом
Автобусна зупинка в селі Шом.jpg 2013 рік, недіюча
с. Яноші
Автобусна зупинка в с. Яноші.jpg знищена в 2017 р.[9]
Великоберезнянський район
с. Дубриничі
Дубриничi .jpg 2015 рік
с. Мирча
Мирча.jpg 2015 рік
Виноградівський район
Виноградів
Виноградiв (зупинка).jpg 2015 рік
с. Мала Копаня
Мала Копаня .jpg 2015 рік
с. Руська Долина
Руська Долина .jpg 2013 рік
с. Фанчиково
Фанчиково.jpg 2015 рік
Київська область
Іванківський район
с. Білий Берег
Автобусна зупинка DSC 0345.jpg 2018 рік
с. Рокитна Слобода
Автобусна зупинка DSC 0331.jpg 2018 рік
с. Шпилі
Автобусна зупинка DSC 0253.jpg 2018 рік


Посилання та джерела


  1. Британський мандрівник зворушливо закликав берегти закарпатські автобусні зупинки // zupynka.livejournal.com, 23.03.2015
  2. В Берегові презентували путівник по Карпатах, виданий в Кембріджі // mukachevo.net, 05.10.2012
  3. Искусство мастеров мозаики на Украине // honigdachs.com, 13.04.2008
  4. Матеріал про українські зупинки в Frankfurter Allgemeine Zeitung // zupynka.livejournal.com, 11.05.2012
  5. Soviet Bus Stops Volume 1, 2 // herwigphoto.com
  6. Проф. Олена Бистрова, відкрита громадська лекція "Концепти культури Галичини в мистецтві зовнішньої мозаїки"
  7. Мистецтво автобусної зупинки: погляди українців та іноземців // Дзеркало Тижня, 11.03.2016
  8. Знищили унікальну автобусну зупинку в Криму // zupynka.livejournal.com, 31.03.2014
  9. 1

9 В Яноші з колишньої автобусної зупинки зробили офіс «BookingInfo»