Агендерність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 04:27, 9 травня 2020, створена Franzekafka (обговорення | внесок) (вікіфікація, оформлення, стиль, доповнення)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Агендерність (англ. agender), також нуль-гендерність, нейтральний гендер — самовідчуття людини, що не відносить себе до жодної гендерної ідентичності, або відчуває себе без неї взагалі. Агендерні люди можуть описувати себе як безстатеві: не чоловік і не жінка[1]. Агендерних людей також стосуються категорії небінарність, гендерквір, негендерність (genderless), позагендерність (ungendered).

Агендерні люди можуть мати при народженні чоловічу чи жіночу стать, як і інтерсексуальність.

Деякі з агендерних людей страждають від гендерної дисфорії, як і транссексуальні люди[2][3], проте необов'язково (якщо вони не в змозі виразити свою гендерну ідентичність комфортним для себе чином).

Більшість англомовних агендерних людей обирають для самоназви займенник «they/them» («вони/їх», в англійській мові традиційно вживається на позначення людини, стать якої невідома для мовця). Деякі надають перевагу унікальним займенникам, таким як «Xe/Xer» чи «Ze/Zem».

Деякі агендерні люди змінюють своє тіло для більш комфортного самопочуття, інші не мають такої потреби.

Люди, що ідентифікують себе як агендерні, є частиною того, що теоретикиня статі Анна Енке називає «соціальною категорією транс* людей, що постійно розширюється». Ця категорія включає в себе дуже широкий спектр ідентичностей, які не відповідають традиційним гендерним нормам. Проте, Енке відзначає, що люди, які ідентифікують себе з будь-якої з цих позицій, не обов'язково ідентифікують себе як трансгендерні[4].

Агендерність в числі 50-ти варіантів гендерної ідентичності була надана Facebook користувачам(-кам) соцмережі з 13-го лютого 2014-го року[5].

Попри самоопис щодо «відсутнього гендеру», агендерні люди можуть мати будь-яку сексуальну орієнтацію, і їх не слід плутати з асексуальними.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. What is Neutrois? // Neutrois.com
  2. http://genderfork.com/2009/neutrois/
  3. https://www.wordnik.com/words/neutrois
  4. Enke, Anne (2012). Note on terms and and concepts. У Enke, Anne. Transfeminist Perspectives In and Beyond Transgender and Gender Studies. Temple University Press. с. 16–20, see pp. 18–9. ISBN 9781439907481. 
  5. Facebook sex changes: which one of 50 genders are you?. The Daily Telegraph. February 14, 2014.