Агнець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

А́гнець (від церк.-слов. агнецъ — «ягня») — літургійний хліб, який вживається у православній церкві для здійснення таїнства Євхаристії. Згідно з ученням Церкви, літургійні хліб і вино стають Тілом і Кров'ю Христа. Тілом і Кров'ю причащаються духовенство та віруючі. Агнець готується священиком (або архієреєм) під час проскомідії. Проголошуючи слова пророка Ісаї: «Немов ягня на заколення ведено його. І як агнець непорочний перед тим, що стриже його, безголосий, так і він не відкриває уст своїх», священик вирізає списом (копієм) частину просфори у формі куба. Решта просфори називається антидором. Зазначаючи списом на вирізаному Агнці святий хрест, священик промовляє: «Жертвується Агнець Божий, що бере гріх світу, за життя світу і спасіння». Під час освячення цей Агнець стає Христовим Тілом.

Такий спосіб приготування літургійного хліба виник, вірогідно, в IX —Х ст. Із цього часу він починає згадуватися в богослужбовій літературі.

Агнцем Божим символічно називають Ісуса Христа: подібно старозавітним агнцям, принесеним в жертву заради визволення єврейського народу з єгипетського полону, Він віддав себе в жертву заради позбавлення людського роду від влади гріха.

Література[ред. | ред. код]

  • Микола Гоголь. Роздумування про Божественну Літургію. Переклад і додатки опрацював о. д—р Микола Комар.  — Львів: Монастир Свято—Іванівська Лавра. Видавничий відділ «Свічадо», 2003.157 с.
  • Філоненко М. Агнець // Українська Релігієзнавча Енциклопедія