Азем Хайдарі: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Створена сторінка: '''Азем Хайдарі''' ({{lang-sq|Azem Hajdari}}; {{н}} {{ДН|11|3|1963}}, Тропоя — {{†}} {{ДС|12|9|1998}}, Тирана) — А...)
(Немає відмінностей)

Версія за 14:53, 21 червня 2015

Азем Хайдарі (алб. Azem Hajdari; нар. 11 березня 1963(19630311), Тропояпом. 12 вересня 1998, Тирана) — албанський політик.

Він походив з одного з найбідніших регіонів Албанії — Тропої. У 1990 році, будучи студентом факультету філософії Тиранського університету, він брав участь у студентських демонстрацій з вимогою видалення імені Енвера Ходжі в якості покровителя університету. На зустрічі делегації протестувальників з тодішнім лідером Комуністичної партії Рамізем Алією Хайдарі передав вимоги ​​протестуючих, у тому числі відновлення політичного плюралізму. У грудні 1990 року він був одним із засновників першої опозиційної партії — Демократичної партії Албанії. Він також був одним з найближчих соратників Салі Беріші, який також був родом з Тропої.

У кампанії перед першим багатопартійними парламентськими виборами у 1991 році він став відомим багатьом своїми висловлюваннями (у тому числі «У нас в країні мільйон комуністів, мільйон шпигунів і мільйон безробітних»). Офіційна комуністична влада у партійній газеті Zëri i popullit описала його як психічно хвору людину. Починаючи з 1991 року він був членом парламенту, одночасно став одним з організаторів профспілкового руху. У 19921996 він очолював парламентський комітет з питань громадського порядку і Національної служби розвідки.

У 1996 році він закінчив аспірантуру у галузі безпеки та оборони у місті Гарміш-Партенкірхен (Німеччина). З 1995 року він був президентом спортивного клубу Vllaznia Szkodra та головою албанської Федерації бойових мистецтв.

18 вересня 1997 член парламенту Гафур Мазреку з Соціалістичної партії, після суперечки з Хайдарі, вистрілив у нього п'ять разів з пістолету. Хайдарі був доставлений до військового госпіталю у важкому стані. 12 вересня 1998 Хайдарі був застрелений, коли він вийшов з офісу Демократичної партії у Тирані з двома охоронцями, один з яких був убитий (інший був важко поранений, але вижив). Троє чоловіків були також розстріляні, які чекали в автомобілі, припаркованому неподалік. Смерть Хайдарі призвела до вуличних демонстрацій і нападу прихильників політика на урядові будівлі.

Знаходження винних у смерті Хайдарі було ускладнене через недбалість поліції. Албанські ЗМІ припустили, що Хайдарі був залучений у незаконній торгівлі зброєю з Косово, і став жертвою однієї із злочинних груп, що брали участь у подібних угодах.

Він був одружений, у нього було дві доньки. Після смерті він був удостоєний звання почесного громадянина Тирани і ордена Скандербега, а у 2002 році звання Героя Нації (Nderi i Kombit).

Посилання