Азійська компанія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Азійська компанія (дан. Asiatisk Kompagni) — данська торговельна компанія, утворена у XVIII ст. для ведення торгівлі з Індією та Китаєм.

Була заснована у 1732 р. і, відповідно до королівського привілею, отримала монопольне право на ведення торгівлі з країнами, розташованими в районі Індийського океану, та Китаєм.

В організаційному плані компанія являла собою акціонерне товариство, найбільшими акціонерами якого були копенгагенські купці. Акціонерний капітал компанії становив 100 тис. ріксдалерів і був розділений на 400 акцій по 250 ріксдалерів кожна.

Торгівля відбувалася шляхом відправки морських експедицій, які везли з собою срібло для закупівлі в Індії бавовняних тканин, а також чаю і порцеляни в китайському Кантоні (Гуанчжоу). Витрати на організацію експедицій несли акціонери згідно з кількістю акцій. Спорядження кораблів було справою хоч і коштовною, однак і досить вигідною. Після повернення експедицій товари продавалися з торгів у Копенгагені, де їх часто скупляли іноземні торговці, особливо голландці.

Розквіт компанії припав на період з 1732 р. до 1807 р., коли Копенгаген був одним з найбільших центрів ост-індської та китайської торгівлі, а особливо в ті моменти, коли Данія у перебігу європейських військових конфліктів зберігала нейтралитет. В період з 1734 р. до 1745 р. в Данію було ввезено товарів на суму 9,1 млн ріксдалерів. В ці роки було споряджено 15 кораблів до Ост-Індії і 17 до Китаю, а з 1746 р. до 1765 р. їх кількість збільшилась до 27 та 38 кораблів відповідно.

Після закінчення у 1772 р. терміну дії привілею торгівля з Ост-Індією стала вільною, однак за компанією на 20 років було закріплене право вимагати з приватних осіб, які відправляють кораблі в цей регіон, певні грошові кошти. Своїми ост-індськими володіннями компанія у 1777 р. поступилася данській державі і зконцентрувала свої зусилля на імпорті чаю з Китаю.

Війна з Англією, що почалася у 1807 р. завдала непоправної шкоди торгівлі компанії. Після її закінчення нею було організовано кілька експедицій, однак вони виявилися збитковими. У 1844 р. привилеї компанії були ліквідовані остаточно, а торгівля з Китаєм стала вільною для всіх данців.

Резиденція компанії розташовавулася в Копенгагені на вулиці Страндгаде в кварталі Християнхавн. До наших днів збереглася будівля контори, побудована в 1738 р., і пакгаузи.

Джерело

Salmonsens konversations leksikon, B. XVIII. — København, 1924.